29.3.2024 | Svátek má Taťána


Diskuse k článku

VZPOMÍNKA: Svědek pokroku

Stát se svědkem vědeckotechnického pokroku není zas až tak velký problém; stačí dožít se vyššího věku s pamětí ještě jakž takž funkční. Velký vliv na to nemáme, jak se dnes říká populární vazbou, kterou nemám vůbec rád, je to o štěstí.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Pankovic 16.9.2020 20:43

Jj, pokrok nezastavíš.

Nedávno jsem byl u optika, slečna po maturitě s použitím kalkulačky po dvou minutách překvapeně zjistila, že 80 poukazů po 50Kč je opravdu za 4,000... :-(

M. Pivoda 16.9.2020 19:40

Poslední odstaveček: "... Na tom něco je, když stroje pořád lépe překládají, ale dokáží prý i vyprávění napsat, či snad dokonce trochu zaveršovat. A je tu také umělá inteligence. ..."

Coto je? Nějaký plazící se živočich?

Nejprimitivnější umělou inteligenci představuje termostat. Termostat vnímá okolní svět jen pomocí tepelného čidla. Když teplota v okolí poklesne, termostat se zapne. Když okolní teplota stoupne, termostat se vypne.

P. Brich 16.9.2020 14:36

Asi v polovině 80. let jsem v Moskvě nakupoval kolbasu. Měli tam už elektronické pokladny (na rozdíl od ČSSR, kde doposud byly mechanické) a vedle ní stál klasický sčot s kuličkami na drátkách.

Pokladní nákup zadávala do elektronické pokladny, udělala součet a pak fofrem překontrolovala elektronický součet na kuličkovém sčotu. S otevřenými ústy jsem tam stál, než do mně strčil další zákazník deroucí se k pokladně.

J. Brunner 16.9.2020 13:50

R^

F. Kusák 16.9.2020 12:47

No, taky jsem pamětník a logaritmická pravítka sbírám. Mám jich několik desítek, hlavně těch historických, dřevěných. Také všelijaké tabulky a matematické a fyzikální učebnice. Ale to dost nesystematicky. V Německu má být muzeum různých logaritmických pravítek a výpočetních pomůcek. Chtěl bych se tam ještě vydat. Matematika, pro mě hlavně ta technická, je úžasná věda. A matematické věty a definice nemůže kdejaký trouba zpochybnit. Je to krásný únik z dnešní divočiny.

P. Krasny 16.9.2020 11:30

Dodneška vlastním a používám dva HP kalkulátory. 41C od známéno ze švýcar a druhý po tátovi, typ teď nevím. RPN mi vždycky přišlo jednodušší.

M. Krátký 16.9.2020 11:17

technická - na Garáž.cz je tato kravina -

Úsporná Škoda Octavia: CNG, mild-hybrid a plug-in hybrid

až 60 km daleko to dojede - na malýho blbce nenarazíš kam oko dohlédne - hezký den všem !!!!!!

Z. Lapil 16.9.2020 9:55

Někdy je srandovní, jak - aspoň pro někoho - není pokrokem Velký Vynález, ale jakýsi mezistupeň.

Coby technik se zčásti živím kreslením. Za klíčový vynález dodnes nepovažuju počítač s nejrůznějšími AutoCady (to je jen lepší - ano, o hodně lepší - prkno, ale fax, schopný víceméně okamžitě přenést text i obrázek někam daleko.

R. Langer 16.9.2020 12:44

Hm, tak to já to mám opačně. Obrázek šlo přenést už telegrafem, i když to bylo složité a trvalo to hodně dlouho. ;-)

Z. Lapil 16.9.2020 12:56

Znám "písmenkové" obrázky z textových editorů. Telegrafické - to bylo něco podobného?

R. Langer 16.9.2020 13:26

Ne, prostě jste přenášel souřadnice bodů v nějaké mřížce. ;-)

Z. Lapil 16.9.2020 13:42

Díky. To mě taky mohlo napadnout :-).

A. Jaroš 16.9.2020 9:46

Díky za pěkný přehled, prošel jsem si všechny etapy, dřevěný ščot spolu s návodem mám ještě jako relikvii dobře ošetřený doma, pamatuju si jak jsme v 70.letech dostali na oddělení chem. ing. kalkulačku ELKA co uměla umocňovat s lib. exponentem a jak jsme se o ni hádali a dělali pořadovník, sám jsem se dost vyřádil s programovatelnou TI-59 na kterou napsal brožurku návody předčasně zesnulý Dr.J.Mrázek., velký fanda do počítaču, dej mu pámbu věčnou slávu. Dostalo se mě do ruky zadání k maturitě na gymnáziu z r.1885 a pokud to není fake, tak jsem se zděsil, jak těžké příklady měli a jak museli být zruční v práci s log. tabulkami a tabulkami goniom. funkcií když neměli kalkulačky. Obávám se , že z dnešních maturantu by to nedal asi nikdo, hlavně ne v daném čas. limitě. Zvláště mě zaujala slohová téma téma z češtiny: Valky sloužily výborně vědě zeměpisné. Rozprava doložená příklady z historie. Např. napoleonovi vojáci plazící se od Moskvy by jistě ocenili získané zeměpisné znalosti. Klasický směr gymnázia měl kromě matiky ještě překlady a sloh z řečtiny, němčiny, latiny , reálka měla matiku, češtinu, deskript. geometrieii, němcinu a frančinu. Co k tomu dodat, pokrok nezastavíš.

O. M. 16.9.2020 10:42

Ta Texaska, to je ta s pamětí, že jo? Na té jsem počítal i Fourierovy transformace (kmitočtové spektrum audiosignálů). Je děsné, jaký já jsem pamětník, prošel jsem úplně stejnými etapami, jako p. Karpenko. Když půjdu v čase zpátky, tak na gymplu jsme používali jak tabulky, tak logáro (ale to jen tak okrajově); na písemky z matiky a fyziky a na maturitu jsme fasovali erární počítačky (taky nějaké Texasky, ale nebyly programovatelné), aby všichni měli stejné výchozí podmínky. Ty mechanické stolní počítačky, o kterých píše p. Karpenko, byly později také elektrifikované (asi aby se počtář při násobení příliš neunavil), ale tu kličku měly stále. Uměly samozřejmě i sčítat a odečítat. Číslicový "displej" měly na posuvném "válci", který se dal posouvat doleva a doprava, čímž se dal měnit řád výpočtu. Dohromady to bylo snad dvacet platných míst. Jednu takovou měl táta jako stavbyvedoucí ve svém kanclu, počítal na tom cenu prací a spotřebu materiálu. Když mě měl na hlídání, tak jsem se s ní vyblbnul do neomrzení.

O. M. 16.9.2020 10:43

Poznámka: to logaritmické pravítko jsme používali jen tak okrajově, tabulky fest. Ještě je mám schovaný :-)

J. Basler 16.9.2020 8:17

JJ, 1. kalkulačku jsem koupil v prváku (1976) na MFF UK od nějakého černocha za 2600,-. Výuka "programování" - hlavně netisknout na tiskárně se světlocitlivým paapírem (byl ze Západu). První počítač Atari 800XL z Tuzexu za pro mě hodně trapného nákupu bonů. Ani už nevím kdy. 1. počítač v prácí byl 8bit Robotron se 4 šachtami pro 8 palcové diskety - okolo roku 1989. Pak už to "šlo" sice se zpožděním proti Západu ale šlo. Pořád je naštěstí něco nového, hlavně technologie. Je to fajn

M. Krátký 16.9.2020 8:13

ještě k tomu všeobecnému pokroku - jak jsem níže již uvedl byl jsem služebně v Bulharsku plných 7 let a najezdil tam od fabriky k fabrice slušných 220.000,-km a bez navigace a podobných moderních vymožeností - tím chci říct, že tím ale lidstvo strašně degeneruje - na každej prd se koukne do PC a je vymalováno - hezký den R^

R. Langer 16.9.2020 12:46

Tak navigace je v podstatě chytrá mapa, a mapu jste měl zcela určitě, že ano? ;-)

S. Rádl 16.9.2020 7:51

Jsem také pamětník, a tak si pamatuji, že první stolní počítač jsme měli ve výzkumáku již někdy v polovině 80. let z produkce JZD Slušovice. Dokonce jsme tam byli na exkurzi, oni je kompletovali z dovážených materiálů a jelikož měli monopol, nasadili příšernou cenu. Občas při používání moderního softwaru na kreslení chemických vzorců vzpomínám na první program k tomu účelu u nás používaný (pod DOS) ksí writer. Nakreslit benzenové jádro byla otázka tak 10 minut, malovalo se to po vazbách...

Autor trochu přeskočil éru programovatelných kalkulaček, hlavně od firmy Texas Instruments. V době jejich začátků v ČSSR je měl málokdo. Ještě v době PC vycházel v Československé farmacii seriál o jejich využití při výpočtu QSAR. Samozžejmě kromě autora je k tomu nikdo nevyužíval.

P. Moravčík 16.9.2020 10:58

Áno, na našu otázku na cenu slušovického PC odpovedali, že cca 250 000.- Kčs. Po prebratí z mrákot sme komunikáciu s JZD Slušovice slušne ukončili:-).

M. Krátký 16.9.2020 6:08

hezké vyprávění - téměř zcela mimo mé chápání - ale k Bulharské technice ( 7 let jsem tam byl služebně ) - do ČSSR se dovážely pokladny pro naše samoobsluhy ze závodu v Silistře - názvy si již nepamatuji - hezký den

P. Hatina 16.9.2020 3:55

No, když už mluvíme o tom pokroku, tak co jsem se dočetl, tak v projektu Manhattan využívali na to lidské pracovní síly.. Tedy počtářky (většinou ženy), které pro vědce ty složité numerické výpočty prováděly ruka tužka (pro jistotu simultánně. kdyby se jedna spletla).

A ostatně, už tehdy, koncem 40.let se začaly na Západě stavět první počítače. Sice ohromné, ale poměrně brzy už je právě vědecké týmy a univerzity k dispozici přes terminálové sítě měly.. Takže i ono logarytmické pravítko (jakož i tabulky) zůstaly pro chudší kolegy pod správou Země, kde zítra již znamená včera, jak jsme byli pravidelně tisku informováni :)))))

P. Moravčík 16.9.2020 11:02

Ten ručný postup sa používal ešte v čase NASA. Nedávno som videl americký film s Kevinom Costnerom o skupine černošských výpočtárok, ktoré roky fungovali ako počítač pre projekty NASA.

R. Langer 16.9.2020 12:48

Ano, je o tom dokonce natočený velmi pěkný film - o první "černošské matematičce"... ;-)

Ale opravdu to docela stojí za shlédnutí.

R. Langer 16.9.2020 12:49

Skrytá čísla, se to jmenuje.

https://www.csfd.cz/film/432429-skryta-cisla/komentare/