28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

VZPOMÍNKA: Můj pradědeček a zatopený důl

O tom, jak se můj pradědeček dostal do Prahy, kde bydlel až do konce života na Pohořelci, se v naší rodině vypráví následující legenda, kterou předkládám tak, jak jsem ji slyšel.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Vandas 27.6.2013 8:46

Příbramské doly jsou velkou legendou. Trochu neprávem dnes opomínanou.

Byly to doly s vrcholnou technikou dolování a s mimořádnými rekordy v dosažení hloubek. Například důl Vojtěch na Březových horách dosáhl hloubky 1km jako první na světě už v roce 1885. Štajgři a důlní odborníci byli ceněni v celém světě. Sám pocházím z Příbramě a od pradědů až po otce i většina  předků a příbuzných se účastnila dolování. Váš příběh o dědečkovi je krásný a zcela uvěřitelný.

P. Vandas 27.6.2013 8:48

Re: Příbramské doly jsou velkou legendou. Trochu neprávem dnes opomínanou.

A máte pravdu ,jméno Korejs je v Příbrami a okolí časté.

B. Volarik 27.6.2013 2:57

Jak ta vejce v Karlově mostu.

Zajímavé. Že by mastné špeky "odpuzovaly" vodu? Tedy, přinejmenším, že by prostě nenasákávaly (krásné slovo). Různé stavebniny mají různé stupně tzv. nasákavosti. Plát špeku asi bude mít nasákavost 0.00. Indiáni a jiní eskymáci se oblékají (Indiáni v zimě pokud už nenosí jen poluesterové bundy, Eskymáci pořád) do řádně promaštěných kůží a nikdy nepromoknou. V knize Odolena Zítka "Lidé a móda" jsem viděl srovnání moderní větrovky a eskymácké parky.....stejný účel vedl ke stejnému vzhledu). I kanoe a kajaky z dobře vymaštěných kůží jsou použitelné ba i na moři. Takže na tom špeku asi něco bude. Akorát by mě zajímalo, jak je to napadlo. No, ať už je to napadlo tak nebo onak, nápad se zdá býti geniálním ve své jednoduchosti.

V. Koreis 27.6.2013 8:08

Re: Jak ta vejce v Karlově mostu.

Ta moje teorie o vajíčkách na slanině k snídni by mohla mít něco do sebe. Bohužel, žádné takovéto detaily se nezachovaly.

P. Vandas 27.6.2013 9:11

Re: Jak ta vejce v Karlově mostu.

 Jistě si dovedu představit vepřové kůže(krupony) použít jako izolaci proti tlakové vodě, ale v provalech vody v dolech se používala především jílová ucpávka.

V. Koreis 27.6.2013 23:17

Re: Jak ta vejce v Karlově mostu.

Nejsem žádný expert, hádám ale, že jestli se běžně používal jíl k ucpávání, asi to tak zkusili nejdřív, nejspíš už ti místní před nimi. Z nějakých důvodů to ale zřejmě nefungovalo. Škoda, že nemám o celé záležitosti víc informací, mám pouze to co jsem napsal a co se traduje v rodině už po několik generací...