28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

VZPOMÍNKA: Clive Sinclair

Kdybych mohl, tak bych příští týden jel do Velké Británie na pohřeb sira Cliva Marlese Sinclaira. Jel bych mu vzdát úctu za to, co se mu povedlo, a to bylo zpřístupnění osobních počítačů široké veřejnosti.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Š. Zemek 24.9.2021 10:35

Tak to já v 87 ́začínal s ATARI 130. Už byl venku ATARI Basic a dělal jsem v něm svým dětem program na trénování počtů. Uhranul mě Speedcalc, samozřejmě hry. Programy byly na magnetofonové pásce, v počítači jsem měl zapíchnuté Turbo. Jó, ty časy odešly spolu s mým mládím ;-(

J. Jirka 24.9.2021 14:52

Atari BASIC byl od modelu 600XL zadrátován přímo v ROM [1] a naběhl hned po spuštění.

Myslíte asi Turbo BASIC?

[1] https://en.wikipedia.org/wiki/Atari_BASIC

Š. Zemek 24.9.2021 17:44

To Turbo bylo dělané na koleně v ATARI klubu ve Svazarmu. Už nevím co mně stálo, ale zapichovalo se to do klávesnice nahoře uprostřed. Zrychlovalo to nějak to počítadlo. Teď, když na to vzpomínám, tak se jen usmívám. Ta 130 měla - považte - celých 128 kB operační paměti. No prostě pecka. V

J. Jirka 24.9.2021 17:58

Pletete hrušky s jablky. Turbo ve smyslu rychlého zavaděče byl český zaváděcí program Jiřího Richtera (dnes JRC Czech a.s.), který se buď nahrával z pásky nebo byl v ROM externí kartridže a dovolil pak nahrávat programy z magnetofonové kazety několikanásobnou rychlostí.

Já měl na mysli programovací jazyk Turbo BASIC Franka Ostrowskeho (https://atariwiki.org/wiki/Wiki.jsp?page=Turbo-BASIC%20XL), ve kterém už se dalo jakž-takž programovat.

To turbo je jen shoda názvů.