28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

VZPOMÍNKA: Cestování kdysi a dnes

Čím je člověk starší, tím asi častěji vzpomíná na dobu svého mládí. Jako třeba já se nevyhnu takovým vzpomínkám zejména v období masových výjezdů na zahraniční dovolenou nebo kdykoliv při čtení cestovních zpráv výletníků, dobrodruhů či studentů z různých konců světa, o kterých jsme dříve mohli jen snít, nebo které jsme ani neznali.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Krátký 22.1.2020 12:17

V dobách bouřlivého budování socializmu koloval tento vtip o cestování - zde : potká Karel Fandu a ptá se ho - nepojedeš letos do Ameriky ? a Fanda odpoví : do Ameriky jsem nejel vloni - letos nepojedu do Francie ! - avotomtojesoudruzi !!!!!!

V. Petr 22.1.2020 12:08

Nevím jak předtím, ALE za Husáka se mohlo do lido- demo, přesněji do NDR, Maďarska, Rumunska a Bulharska (Polsko jak kdy) cestovat téměř úplně volně a to dokonce bez souhlasu zaměstnavatele. Vím to, protože jsem do Rumunska cestoval roku 1970 na Cestovní přílohu k občanskému průkazu, neb se soudruzi na pracovišti nemohli rozhodnout, zda mě schválí vydání cestovního pasu. O tu přílohu šlo zažádat volně.

Do Jugoslávie to bylo daleko obtížnější a na Západ pak téměř nemožné až do r. 1988. Od poloviny?? r. 1988 se na Západ mohlo cestovat, pokud člověk obdržel "dar od devizového cizozemce," což se dalo realizovat nákupem valut na černém trhu a sehnáním cizozemce, který v bance podepíše příslušný "dar."

F. . 22.1.2020 10:47

S těmi horami na Slovensku to autor trochu popletl. A nejsem si jist, zda nepopletl i jiné věci.

J. Schwarz 22.1.2020 10:25

Tak to, že komunisti nenechali každého vyjet do ciziny dle libosti byla z jejich strany kapitální pitomost. To je fakt. Na druhé straně není pravdou, že by otevřené hranice nijak "republiku" neohrožovaly. Ohrožují ji, i když nepřímo. Kvůli otevřeným hranicím musíme být členy spolku, který nám vnucuje údajné "evropské hodnoty" co nejsou ani evropskými, ani hodnotami. Cožpak by nebyla země ohrožena, kdyby se přičlenila k SSSR kvůli volnému cestování "bez hranic" po širé Rusi, Sibiři a Kazachstánu?

R. Langer 22.1.2020 10:41

To nebyla pitomost, ale NUTNOST. To je snad jasné, ne? 8-o

B. Carina 25.1.2020 15:30

Můj ty Tondo kolenatej. Volné cestování po Sovětském svazu pro občany Sovětského svazu? Ani omylem. Pokud by se třeba nějaký Kazach ráno vydal jen tak směrem Moskva, večer by byl už za mřížema. Vnitřní hranice v SSSR bylo možno překročit jen na povolení. O možnosti volně opustit takzvaná uzavřená města se jejich obyvatelům nezdálo ani v nejdivočejším snu.

V. Liptovský 22.1.2020 9:51

Len malá pripomienočka - Tri kopy je kóta v roháčskom hrebeni, teda nie "tri kopy, Končistá, Volovej, Baraněc, ale "Tri kopy, Končistá, Volovec, Baranec"...:-)

A. Stehlík 22.1.2020 9:50

Díky za zajímavý a výstižný článek. Někdy v sedmdesátých letech se vypravoval následující vtip: Českoslovenští občané mohou bez problémů jezdit na Západ, jen musí splnit dvě podmínky-věk nad 80 a písemný souhlas obou rodičů k cestě. Dnes už si mladší lidé nedovedou představit, za jakých podmínek se cestovalo. K cestě na Západ nebo do Jugoslávie bylo nutno už v lednu podat žádost o devizový příslib, t. je o možnost výměny čs. korun za západní měnu. Naprostá většina žádostí byla zamítnuta. Pokud někdo měl to štěstí a devizový příslib dostal, musel požádat o tzv. výjezdní doložku, k tomu musel doložit souhlas s cestou od zaměstnavatele, od odborů, od KSČ (i nečlenové KSČ), od tzv.oddělení zvláštních úkolů a možná, že jsem ještě na něco zapomněl. Sám jsem s rodinou žádal o devizový příslib mnohokrát bezúspěšně, až v roce 1977 jsme ho nějakým zázrakem dostali. Byla malá šance, že bychom ho někdy znovu dostali, tak jsme projeli škodovkou 1000 MB za 4 týdny Západní Německo, Rakousko, Švýcarsko, Francii, nestihli jsme už Itálii, i když jsme měli italská víza. Cestovali jsme samozřejmě za primitivních podmínek, se stanem, s velmi malým finančním vybavením, bez nějakého pojištění.

V. Petr 22.1.2020 12:11

Ten souhlas zaměstnavatele byl nutný už k žádosti o příslib. A o těch žádostech o příslib stejně rozhodovali estébáci a tak kdo dostal příslib, dostal už pak zpravidla i tu doložku.

J. Fridrich 22.1.2020 9:28

Hezká vzpomínka na komunistickou dobu TEMNA - pardon, vlastně RUDA a nesvobody.. Měl jsem to podobně, ale po revoluci 89 jsem projezdil Evropu a 3 další kontinenty..

P. Jánský 22.1.2020 9:17

kdybyste se přidržel vzpomínek

bylo by to zajímavé.. tak je to blábol..

R. Langer 22.1.2020 10:42

Jenom tak pro upřesnění, co je tam špatně?

K. Salajka 22.1.2020 7:02

Padl mi do ruky "cestopis" z první republiky. Autor se ožení na Staroměstské radnici a s chotí vyrazí na tandemovém kole Evropou. Cestu má zajištěnou přes spřátelené sportovní kluby a živí se přednáškami. Nepochybně to byl úžasný fyzický výkon - defektů po cestě měl asi dvacet, řešil to u kovářů a zámečníků. Zajímavé je, že v té době luxusní podniky v Drážďanech navštěvovali převážně Češi, byli tam hluční jako Němci nebo Angličané současnosti na návštěvě Prahy . Ve zchudlém Německu měla prostě naše koruna zvuk. Po cestě byla všude zjevně horší ekonomická úroveň než v Československu. Dokonce i ve Švýcarsku bylo mnoho nezaměstnaných na podpoře a tak jim stát musel přispívat 50% na vstupenky na fotbalové utkání!!!

Dnes si říkám, že byla škoda, že jsme víc necestovali do zemí, do kterých to šlo a bylo to celkem bezpečné.

S. Rehulka 22.1.2020 5:06

No soudruhu Orle, odkopal jste se zbytečně, ale čtenáři s podobnými zkušenostmi cítí, jakou má pan Jemelka velkou a smutnou pravdu !

J. Orel 22.1.2020 2:04

Naprostá většina řadových členů KSČ na tom byla, pokud jde o podmínky cestování do zahraničí v tehdejší době stejně, jako vy. Také nikterak neměli vliv na to, jaké předpisy o tom vláda či ministerstvo vnitra vydaly. Takže si myslím, že vaše přání z konce zajímavého a objektivního článku není tak docela fair.

P. Dvořák 22.1.2020 2:21

Zvláštní. Proč se mně po přečtení článku pod ním objeví váš příspěvek takto:

VSTOUPIT DO DISKUSE(1)

OldChatterhandNaprostá většina řadových členů SČ na tom byla, pokud jde o podmínky cestování...2:0422.1.2020

R. Langer 22.1.2020 10:45

Jistě, na řadových členech vlastně nezáleželo. Tak proč jste tedy byl členem, když na vás nikdy nic nezáleželo? 8-o

V. Petr 22.1.2020 12:17

Pane Langer, existovaly trvalé výjezdní doložky a možnost kdykoliv si vyměnit valuty. To se však naprosto netýkalo řadových komunistů stejně, jako neměli řadoví komunisté přístup do obchodů pro vysoké funkcionáře!

Ty výhody a nevýhody byly odstupňované!

J. Lancik 22.1.2020 23:56

Nedavno zemrely Kaja tu trvalou vyjezdni dolozku mel, ale kdo jeste?