28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

VODA: Sucho jako klimatické cvičení

Píši tento článek v období velké srpnové vlny veder. Počasí mi nedovoluje myslet na jiné záležitosti, takže se člověk ptá: Je toto vedro skutečně neobvyklé?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Novák 31.8.2015 17:56

Tak geolog Cílek už básní i na NP?

Na Kanárských ostrovech (a nejenom tam) průmyslově odsolují mořskou vodu a funguje jim to...

J. Farda 31.8.2015 21:05

Re: Tak geolog Cílek už básní i na NP?

To považujete za řešení i tady u nás?

M. Dvořák 1.9.2015 7:14

Re: Tak geolog Cílek už básní i na NP?

u nás lesy, rybníky, každoroční hluboká orba, podpora remízků a mokřadů

P. Rada 1.9.2015 9:45

Re: Tak geolog Cílek už básní i na NP?

Ano toto vše co vyjmenováváte je ku prospěchu stabiulity krajiny - její retenční schopnosti.

Vyjmenované ale nestačí k odvrácení celkového trendu jejího vysychání přičemž základních důvodů je několik:

1. Předně poklesnou v zimě vytvářené zásoby hlouběji uložené vody (studně, vrty, prameny...) Právě v zimě bude častěji pršet oproti sněžení a proto srážky rychleji stečou namísto pomalého odtávání a vsakování do hlubších vrstev. Budeli mrazivo pak pravděpodobně v důsledku suchého východního proudění - tedy spíše beze sněhu.

2. Sníží se četnost doposud dominantního západního proudění přinášejíci mírnější klima v zimě teplejšího a v létě chladnějšího oceánského vzduchu. Viz Coriolisova síla a globální cirkulace atmosféry. Západní proudění nahradí i při jen mírném růstu průměrných teplot daleko četnější extrémy navozené kontinenntálním nebo severojižním prouděnm. Právě ty ale nejvíce zatěžují krajinu - bud suchem nebo povodněmi.

3. Závislost odparu na teplotě roste obecně exponenciálně - kdežto uvedená opatření zlepší situaci sotva úměrně. Retenční schopnost má vždy limit nad který voda steče a limitem odparu je už zmíněné sucho.  Odpar ve středoevropském prostoru přitom roste rychleji jak srážkovost  - naopak je tomu např ve Skandinávii ale odsud vodu nepřivedeme.

M. Dvořák 1.9.2015 10:02

Re: Tak geolog Cílek už básní i na NP?

bla bla bla bla - v EEmu před 137-127 tic lety bylo mnohem tepleji. Ve střední Evropě se rozléhaly vlhké smíšené lesy, především měkké luhy. Byla zatopena polovina Finska a část jižní Anglie... Rozdíl zhruba +3 stupně. Upozorňuji udáváno z proxydat. Tepleji = vlhchčeji - bohužel pane Rada zase útěr. V Holocénu jsme se dostali sice ve střední Evropě také na smíšené lesy, ale chladnější a sušší jelikož jsme nedosáhli oněch proxydatům odpovídajícím třem stupňům... :)))

J. Kavalír 1.9.2015 10:56

Re: Tak geolog Cílek už básní i na NP?

A víte, co brání tomu, aby zde byly ty "smíšené vlhké lesy a měkké luhy"? My a naše potřeba jíst, takže jsme si za poslední tisíce let krajinu změnili na zemědělskou a lesy na plantáže na dřevo. Mimochodem, odkud máte ta proxy data? Že by z vrtů do ledovců, které, pokud jde o CO2, neberete vážně?

M. Dvořák 1.9.2015 12:06

Re: Tak geolog Cílek už básní i na NP?

Já neberu vážně spojování dat - proxydata a přesné přístroje - slonoprase ...

J. Kavalír 1.9.2015 12:40

Re: Tak geolog Cílek už básní i na NP?

A co ty ledovce a teploměry, s čím ty výsledky z ledovců porovnáváte?

Mohl by ste vědět, že chcete li interpretovat výsledek nějakého měření, kde naměříte soubor dat "A"  (např. poměry izotopů) jako soubor dat "B" (např. teplotu), potřebujete si to nakalibrovat na nějakém úseku, pro který máte k dispozici oba soubory dat. Takže to "slonoprase" je vlastně to, z čeho vycházíte.

M. Dvořák 1.9.2015 14:30

Re: Tak geolog Cílek už básní i na NP?

to ale nemáte ---- CO2 vrty v ledovci do roku 1950 pak je to jakž takž ze sněhu a od roku 1957 je to přímé měření. Kobashi, 2012. Proxydata jsou jenom odhadem jak to asi bylo.To vaše srovnávání je nesmysl. S teplotami se to sice překrývá, ale na jednom grafu teplot od klimatologů, už byly dnešní teploty dokonce přirovnávány k teplotám EEmu - a chcete mi snad tvrdit, že už je zatopené Finsko a Jižní Anglie??? Nejlepší na tom všem že za minulost se udělají velmi hodně dlouhodobé zprůměrované trendy a spojí se to dnes s krátkodobými, neustále upravovanými daty. Rok 1990 - 20 tisíc stanic, rok 2000 - 6000 stanic - dnes je to ještě méně. Například Nový Zéland - větší procento měřících stanic přinášejících "studená" data od průměru se postupně snížila a nechaly se hlavně stanice jenž měřily teplejší od průměru - průměr se adjustoval na teplejší.... To je to vaše oteplování. Stačí se podívat na satelit a prakticky žádné oteplení neexistuje.

J. Kavalír 3.9.2015 9:33

Re: Tak geolog Cílek už básní i na NP?

Samozřejmě, že proxy data jsou jen odhadem, ale především klimaskeptici je berou za něco přesnějšího než přístrojová měření. Ono je celkem jedno, z kolika stanic spočítáte ten průměr. Počítáte jen odchylku od průměru a ta je stejná, oteplí-li se z -2 na -1 stupeň jako z +20 na +21 stupńů. Otepluje se prakticky všude, na pevnině i nad oceánem. Rozdíl na x-tém místě za desetinou čárkou nehraje roli.

M. Dvořák 1.9.2015 12:30

Re: Tak geolog Cílek už básní i na NP?

takže je to vysušování -  oteplováním, nebo naší špatnou hospodářskou činností v zemědělství a lesnictví - vodohospodářstvím???

J. Kavalír 1.9.2015 12:47

Re: Tak geolog Cílek už básní i na NP?

Ta krajina byla v určitém "stabilním" (v uvozovkách!!) stavu desítky až tisíce let, během kterých se měnilo její využití - od prvních zemědělců přes výstavbu rybníků, výsadbu smrkových monokultur až po rozorání mezí v 50. letech. Nyní se přidává ještě oteplování.

P. Rada 1.9.2015 13:52

Re: Tak geolog Cílek už básní i na NP?

Nejen, že se oteplení přidává ale žel zhruba 10x vyšším tempem než bylo i to na koncích dob ledových a to je vážné. Plné dopady sice bude možné vyhodnotit až za desetiletí ale už dnes proces přináší růst četnosti klimatických anomálií:

http://climatemap.blogspot.cz/2013/03/extremne-klimaticke-anomalie-ako-priamy.html

http://climatemap.blogspot.cz/2014_06_01_archive.html

Krátkodobě žijícím tvorům s pozorovací dobou i pamětí omezenou na cca roky se to takto pochopitelně nejeví a lidem s náturou ponáspotopářů tím méně. To také trefně komentoval autor v poslední větě svého článku. Lidé jsou od přírody velmi vznětliví a tak se nejsnáze semknou proti náhle přicházejícím hrozbám - třeba i proti poslovi špatných zpráv - a pravidelně ve válkách.

 Proti pozvolným, dlouhodobým změnám, jako je i lidské stárnutí...  jsou ale takřka bezbraní a to i když jim až fatální rizika pro jejich potomstvo "Cílkové vědy" přednášejí už velmi dlouho polopaticky i taktně.(http://www.vilemwalter.cz/cilek.htm)

M. Dvořák 1.9.2015 14:10

Re: Tak geolog Cílek už básní i na NP?

Dnešnímy přístroji naměřené 10 krát silnější oteplování a dnešnímy klimatoalchymisty upravenými daty.... Pokud by byly teploty opravdu vyšší jak byly v EEmu tak je znovu zatopeno Finsko, Jižní Anglie a podobně... tzn.: ještě stále jsme chladnější než byl EEm a to minimálně o tři možná i více stupňů... Jsme nyní někde mezi středověkým teplotním optimem a Římskou teplotní periodou...

J. Kavalír 2.9.2015 11:35

Re: Tak geolog Cílek už básní i na NP?

Je pro mne nepochopitelné, že jako geolog neumíte chápat čas v geologických měřítcích. Eem trval cca 10 000 let, nynější oteplování cca 40 let. Hladina oceánu stoupá v posledních letech cca o 3 mm/rok a je víc než pravděpodobné, že se tato rychlost bude zvyšovat - odhad 1 m/100 let. To by znamenalo při rostoucím oteplování 10 m/1000 let a za 10 000 let by již žádný pevninský led již neexistoval, k čemiž samozřejmě nedošlo ani během Eemu. I při současném růstu hladiny oceánu by za 10 000 let vzrostla o 30 m.

M. Dvořák 2.9.2015 12:13

Re: Tak geolog Cílek už básní i na NP?

nynější návrat k teplým časům trvá již 150 let. Kde berete jistotu, že se rychlost zvedání moře bude zvyšovat?? Zase ty počítačové modely?? Modely v kterých je jenom to co člověk umí spočítat. Nejlépe se straší na dlouhou dobu. Člověk stále měří jenom kratičký úsek toho, aby pochopil podstatu.

J. Kavalír 3.9.2015 9:24

Re: Tak geolog Cílek už básní i na NP?

Bude-li se oteplovat, budou, samozřejmě tát i pevninské ledovce. Bylo tomu tak v Eemu (vaše tvrzení), bude tomu tak i v budoucnosti - současnou rychlost vzestupu hladiny oceánu známe. Oteplí-li se více, tání to urychlí. Průběh bude stejný, jako v Eemu, není důvod se domnívat, že tomu bude jinak. Z geologického hlediska to bylo "včera" a na Zemi se toho od té doby moc nezměnilo. Pochopit podstatu, že když se led zahřeje, že se rozpustí, nás učili už na základní škole.