19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Jojin 28.12.2006 10:16

Tak dojemné

Tak dojemné číst tyto řádky.Připadal jsem si o cca čtyřicet let mladší kdy podobné texty ovšem s jinými protagonisty jsem četl v měsíčníku"Věda a technika mládeži"což bylo něco jako Riders´Digest sovětské výroby(i název byl stejný,pouze jsme ho jako u výběru jen přeložili).Ostatně všechny údaje které jsou shrnuty v tomto článku najdete v učebnicích základní školy.Sorry pane Pacnere,takto se dalo psát za bolševika ale dnes by měl mít článek lepší úroveň.

NoName 28.12.2006 13:51

Re: Tak dojemné

Pan Pacner přesně takhle psal za bolševika, v tomto článku jenom zaměnil  "sovětský" za "americký"...

Jarda 28.12.2006 3:14

Stejne:

Americane uz toho dosahli pred tolika lety a dnes pred tim problemem lidstvo stoji zase jako kdyby se to pomalu nikdy ani nestalo.

Az tam (jestli tam) lide zase pristatnou,bude to stejny uzas po svete, jako kdyby to bylo poprve.

Jara London 28.12.2006 13:28

Jardo

spočítejte si, jak dlouho od prvního přistání Evropana u pobřeží Ameriky to trvalo, než se plavba na "nový" kontinent stala běžnou rutinou. Kolumbovi následovníci to neměli rozhodně lehké. A ani dnes není plavba z Evropy do Ameriky zcela bezpečná (jedno jestli námořní nebo vzdušná). Cesta USA na Měsíc se dá z technologického hlediska plně přirovnat k objevitelské cestě Snata Marii, Niny a Pinty do Ameriky. Nikdo pořádně nevěděl, co je vlasně čeká. A to byli na Zemi, takže nějaké zásadní excesy byly vyloučeny. Co bude čekat nové kolonisty na Měsíci se opět můžeme jen dohadovat. Ale doba od prvních výprav na Měsíc k první stálé kolonii zde (cca 42 let) je (pokud to dobře dopadne) stále ještě kratší než doba, po které vznikly první stálé kolonie Evropanů na americkém kontinentu (cca 60 let po Kolumbovi). Co je, jak sám možná uznáte, přece jen jistý pokrok.

Jarda 28.12.2006 13:52

Re: Jardo

Ale jo, toto vsechno je mi jasne, jen myslim tenkrat nikdo nepredpokladal, ze po poslednim astronautu na Mesici tam ten pristi bude az za padesat let (a buhvi jestli).

radek 29.12.2006 21:02

Re: Re: Jardo

A co by tam asi tak dělali, kromě politické prezentace svého režimu ? Výzkum z oběžné dráhy je levnější a stejně účinný.

imfan 28.12.2006 2:40

Bohužel mám tušení

, že to nevyjde, nebo alespon ne tak jak by melo. VSE tak jak je nyní plánováno je prostě drahé. už ted jsou ruseny predevsim bezpilotni programy, z ISS chce NASA vycouvat v roce 2016, nastiny rozpoctu pro rok 2007 nic moc a demokrate v kongresu NASA taky moc nepomůžou.

Nutnost vyvinout a následně pak provozovat 2 typy nosičů nadměrně zatíží rozpočet, protože značná část prostředku bude vázána na fixní náklady a na samotné lety prostě peníze nebudou. více nez 2 lunárních letu rocne se asi nedockame. a nebo se nedockame ani jednoho, protoze bude vyvinut jenom Ares I a program utnut.

i kdyz bych si pral co nejdrivejsi navrat na mesic, proste svemu skepticismu nemuzu ulehcit. a od rusu nebo cinanu se taky niceho v nejblizsi budoucnosti nedockame

?? 28.12.2006 3:14

Re: Na štěstí mám jistotu, že za týden bude úplněk a potom každých 28 dní !!!

Možná, že tato skutečnost ulehčí Vašemu skepticismu !!!  R^VV:-)

qwe 28.12.2006 9:38

Re: Bohužel mám tušení

Souhlasím, taky mám ten dojem, řešení by snad byl společný program USA - Rusko -ČLR a třeba Japonsko a EU, ale k dohodě takového rázu asi nedojde.

Haui1 28.12.2006 11:10

Re: Bohužel mám tušení

Od Rusů teď asi ne, ti jsou švorcoví, ale Čína by mohla překvapit. A soutěž Číny a USA by mohl mít za následek i další soutěžení v dobývání vesmíru.

imfan 28.12.2006 13:30

Re: Re: Bohužel mám tušení

kdepak cinani. to by svuj vesmirny program museli financovat s o trochu vetsim zajmem, navic rusko pred par dny rozhodlo neposkytovat jim zadnou dalsi kosmickou techniku.(rec je zrejme o vykonych motorech), takze cina, pokud bude chtit neco dokazat, bude muset rozsahle financovat vlastni vyvoj, nebo zustat u hypergolu, coz se me ale nezda jako nejlepsi reseni.

jinak doporucuju si precist proposal na www.directlauncher.com

opravdu lacina cesta k mesicnimu i marsovskemu programu

Jara London 28.12.2006 13:31

Re: Re: Bohužel mám tušení

Nenechte se mýlit obecně (alespoň v kocourkovské ČR) panujícím míněním. Rusko je sakra bohatý stát. Za posledních 10 let se tam toho hodně změnilo.

Jarda 29.12.2006 0:27

Re: Re: Re: Bohužel mám tušení

Jen proto, ze plno oligarchu a "New Russians" jsou dolarovi miliardari, vsude vladne mafie a v Moskve jsou najmy kancelari drazsi nez v New Yorku jeste neznamena, ze stat jako takovy ma dostatek penez na vesmirny vyzkum (ci cokoli jineho).