28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

VESMÍR: Nese New Horizons zprávu pro mimozemšťany?

Sonda New Horizons teď bude asi 1,5 roku posílat na Zemi získaná data. Za pár let by ji měl čekat průlet okolo některého z dalších těles daleko za dráhou Neptunu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Volarik 26.7.2015 22:52

Ono je to možná jedno,

jestli je na sondě nějaká plaketa. Pokud tu sondu někde zaznamená někdo, kdo rozpozná co to je, bude vědět své. Třeba se sonda někde stane předmětem hádek o existenci UFO, sama jsouc tím UFO v očích (nebo jakémkoli orgánu pro vnímání fysických těles) místního pozorovatele.

J. Řezníček 25.7.2015 18:16

Je pozoruhodné.

Ano, těžko pochopitelné, že tak slabý signál se zachytí a vyčtou se z něho data a obrázek Pluta. Paměť na palubě má 2x64 GB.Velký úspěch NASA, s čím srovnatelný ?

Mimozemské civilizace: pokud existují tak jsou asi velmi vzácné, ale domnívám se, že se míjejí v prostoru a čase.

J. Wagner 25.7.2015 19:10

Re: Je pozoruhodné.

zkouška

J. Aspirin 25.7.2015 19:28

Re: Je pozoruhodné.

... pro člověka z oboru to tak pozoruhodné není. Teorie je standardní, DSN provozovaná NASA (přesněji JPL) si poradí i se složitějšími problémy (antény v Cambeře udržují kontakt i s Voyagerem 2 nejen s NH).

Pro mě je daleko nepochopitelnější třeba znění předvolání na úřad k zapsání brýlí do řidičského průkazu... asi je to tím, že kosmický výzkum dělají špičkoví odborníci kdežto předvolání na úřad koncipuje úředník, jehož duševní pochody jsou nesouměřitelné s prvně jmenovanými.

V. Kolman 26.7.2015 8:17

Re: Je pozoruhodné.

Spíše se pane  Aspirine kloním k tomu, že pro člověka z oboru je pozoruhodné, když radiové "pípátko", které nemůže mít TEORETICKY!!! výkon větší nežli je výkon termoelektrického generátoru sondy (200W v době průletu kolem Pluta, žádné akumulátory tam nejsou a musí zbýt i dost energie pro ostatní přístroje), je detekovatelné na tuto jen těžko představitelnou vzdálenost při použití paraboly vysílací anteny o průměru cca 2m.

       Pro laika je potom celý problém (nejen radiového spojení!) naprosto nepochopitený ve smyslu bonmotu: "My tomu nerozumíme, ale my tomu věříme."

       P.S.-S vašim posledním odstavcem naprosto souhlasím :-)).

J. Aspirin 26.7.2015 10:30

Re: Je pozoruhodné.

NH má dva redundantní vysílače s VF výkonem 12W (každý). Ten je vyzářen směrovou (0,3 stupně) anténou. DSN je navržen tak, že se stejnou konfigurací by byl velmi pravděpodobně schopen zajistit komunikaci i třeba k Alfě Centauri - opět ale na úkor přenosové rychlosti (viz příspěvek P. Rady).

B. Uhlich 26.7.2015 23:15

Re: Je pozoruhodné.

Vzhledem k tomu, že i kdyby se tato sonda dostala tak daleko, tak tu asi už nebude nikdo,kdo by to mohl přijmout, nehledě na to , že jsem opravdu velmi skeptický zda by z takové vzdálenosti byl takový byť opravdu úzcesměrový a kódovaný signám pro pozemní příjmací stanice přijmutelný a selektovatelný... Vzdálenost Alfacentauri je 4,35 sv. let to je 4,115 . 10exp13 km... no nevím nevím... s 12Watty?

P. Rada 25.7.2015 23:28

Re: Je pozoruhodné.

Ten problém přenesení informace kterou právě na velkou vzdálenost výrazně omezuje šum... vyřešili teoretici už před mnoha desetiletími.

http://www.karlin.mff.cuni.cz/~stovicek/dl/11-12-zs/shannonovy-vety.pdf

http://www.uai.fme.vutbr.cz/~matousek/TIK/dokumenty/osmera_kap2.pdf

Asi tak.  Teoreticky lze přesně přenést informaci prakticky vždy - ale je potřeba ji kodovat a takovýto systém ji pak zas teoreticky dokáže přenést - ale jen pokud bude mít DOSTATEK  ČASU. Důsledek je zmíněn i v tomto článku: ..."Sonda New Horizons teď bude asi 1,5 roku posílat na Zemi získaná data".... Kdyby totiž byla třeba na oběžné dráze Země ze které to má cca několik stovek kilometrů což je oproti 5miliardam km vzdálenosti k Plutu poměr zhruba 10milionkrát, mohla by namísto přenosové rychlosti 800bitů/s použít rychlost podstatně vyšší ...  a zkrátit tak dobu vysílání na tomu úměrný zlomeček.

V. Šiška 25.7.2015 11:17

Jestlipak vzali na vědomí

varování Stephena Hawkinga, který tvrdí, že bychom raději o sobě neměli moc dávat vědět?

P. Rada 25.7.2015 16:17

Re: Jestlipak vzali na vědomí

Hawking si třeba asi naši civilizační křehkost uvědomuje více - jak vesmírnou propastnost?

Denodenně však naše civilizace vysílá mnohamegawatovými vysílači TV signál do celého vesmíru a to už víc jak půlstoletí. Nekomentoval spíše toto?

Pokud by totiž nám podobná existovala (třeba i daleko dříve) někde v naší galaxii, už bychom ji podle neobvyklého charakteru vyzařování indikovali. To se ale doposud nikomu ověřitelně nepodařilo.

Proto mám za to, že problém je o to víc na pováženou a řešení nejspíš jen na našich hlavách. K tomu potřebné zbraně hromadného ničení i hromadné přetěžování planety už jsme realizačně naopak zvládli.

B. Uhlich 25.7.2015 23:35

Re: Jestlipak vzali na vědomí

Rada by si mohl zopakovat učivo základní školy, nebo prvního ročníku průmyslovky a mohl by si zopakoval vzorečky o síle signálu elektromagnetického záření šířícího se prostorem.. pak by zjistil, že už ve vzdálenosti cca 2..3 světelné roky žádný signál neobvyklého charakteru není, neboť zaníká v běžném kosmickém šumu, proto my nikdy neuslyšíme (neuvidíme) nikoho a nikdo zas na oplátku nás.... Kosmický prostor je vyplněn šumem ze zdrojů, které "vysílají" s energií , která je pro nás pozemšťany nepředstavitelná... proto představa, že nějaký pozemský vysílač může v kosmických rozměrech něco představovat - je opravdu infantilní...

P. Rada 26.7.2015 11:34

Re: Jestlipak vzali na vědomí

Posměšky směrem k údajné infantilnosti zvládáváte a protože otázky nemáte, tak typuji, že dehonestace v diskusi může být jako jeden s cílů. Šlápl jsem snad Vám osobně na "kuří oko"? Opakování - jak naznačujete - je ale matka moudrosti a tak se pokusme podumat o významu a možnostech KODOVÁNÍ (nikoli šifrování). Třeba přijdete na to, jak velice se mýlíte.

Pokud totiž obě strany (vysílající i přijímající) znají způsob kodování, může příjemce získat informaci i velmi hluboko utopenou v šumu. O tom jsou právě práce Shannona na které jsem dával odkaz výše. Také se mýlíte v tom, že spektrum šumu ve vesmíru je tzv bílé a tak i když energie v některých pásmech el mag záření jsou opravdu enormní,  jsou naopak oblasti kde převládá relativní klid a právě filtrace lze využít při výběru komunikačního/detekčního pásma.

Např. světelné a zvláště infračervené záření (což je obecně forma elektromagmetického) k nám přeci přináší informace až s oblastí vzdálených kup galaxií vzniklých relativně nedlouho po velkém třesku. Proto se podivuji, jak jste přišel na tvrzení:

...."už ve vzdálenosti cca 2..3 světelné roky žádný signál neobvyklého charakteru není, neboť zaníká v běžném kosmickém šumu"...

Podobně je tomu s reliktním zářením, které se pánům Penziasovi a Wilsonovi také svého času jevilo jako "šum" (pak za to ale dostali Nobelovku). Je příznačné, že i šum se ve fotografiích vzdálených astronomických objektů lze filtrovat tak, že se řada obrázků téže oblasti poskládá přesně na sebe. Zkuste podumat zdali si opravdu jen "infantilně" vymýšlím. Kus infantilnosti za tím ale vězí. Zajímal jsem se o to totiž už od mládí.

B. Uhlich 26.7.2015 22:44

Re: Jestlipak vzali na vědomí

Jako obvykle slintání bokem, řešili jsme tady dosah našeho radiového (televizního) vysílání.... K tomu nic, že... protože Rada ví hovno a tak dál žvatlá a žvatlá... a protože jako správný psychopat musí vždy vítězit tak vrství a vrství... O tom co tady píšeš řeč není, ale u psychopata Rady je to tak vždy, když nemá co říct tak dál zasypává všechny vyčteninkami, svými křečovitovými vývody....

Tak znovu: Jaká je úroveň signálu dejme tomu z 10MW středovlného vysílače ve vzdálenosti 2 světelné roky? Když seš tak vyfutrovanej inteligencí a informacemi neměl by to být problém spočítat.... To tady řešíme, protože Rada napsal: Denodenně však naše civilizace vysílá mnohamegawatovými vysílači TV signál do celého vesmíru a to už víc jak půlstoletí... , a já jsem reagoval jen na tohle..na nic víc. Kdyby Rada nereagoval jak zpupnej a zneuznanej infant tak by ho nikdo nepovažoval za infantilního....

Koukám, že tady oteplováni a Fukushimu už všichni zabalili tak Rada má absťák a bude dál všechny srát i jinde....

V. Vaclavik 26.7.2015 13:16

Re: Jestlipak vzali na vědomí

"varování Stephena Hawkinga"

To, ze je nekdo vedec, uznavany vedeckou komunitou, vubec neznamena, ze nemuze placat nesmysly jako kazdy jiny zastydly fanda scifi. Vedci a nejen oni, jsou, co se spolecenskych ved tyka, naprosti primitivove - nelisi se v tomto ohledu od bezneho cloveka.  

Proto take dnesni zivot na zemi vypada jak vypada, prese vsechnu tu odbornost, kterou jako lidstvo, jako jedinci mame. Proti te odbornosti nic, lide jsou velice sikovni a mnohdy az genialni ve svych zvolenych oborech poznani, vyjma prave toho spolecenskeho, ve kerem jako lidstvo i jako jeho jedinci, zustavame zoufale pozadu za prirodnimi vedami, na urovni primitivu prave vyskocivsich z dzungle. 

Par lidi sice je, v tomto ohledu, na vysoke urovni, ale ta primitivni vetsina je k nim hlucha. Proto mame takove ty nesmysly ve filmech, ve kterych primitivove zachazeji s hvezdnymi technologiemi, asi jako kdyz vesnicti primitivove, kteri umi vyjadrit svuj nesouhlas jen ranou pesti mezi vase oci, namisto te pesti nyni pouziji laser...

V. Kolman 25.7.2015 10:31

JE POZORUHODNÉ,......

.....že pozemská technika dokáže zachytit a vyhodnotit radiové signály sondy, vzdálené od nás cca 4,5 světelných hodin (pro srovnání - slunce je od nás vzdáleno cca 8 světelných minut).

       Tuto pozoruhodnou skutečnost si jen málokdo uvědomuje.

J. Aspirin 25.7.2015 9:41

Jenže to je celé nesmysl...

... každé dítě dnes ví, že mimozemské civilizace jednoznačně preferují komunikaci pomocí "kruhů v obilí", tvorbou megalitických staveb, "mimosmyslových" poselství zvláště vnímavým jedincům apod. Předávání mezicivilizačních poselství s využitím fyzikálních zákonů a technických prostředků je známka primitivnosti civilizace, která je ještě ve fázi důvěry v dogmata oficiální vědy...:-))

V. Vaclavik 26.7.2015 13:20

Re: Jenže to je celé nesmysl...

-:)

P. Dvořák 25.7.2015 2:05

Chápu nadšení a představuji si oslavy,

jaké zavládnou na jakési planetě, jejíž obyvatelé se podívají na "minci Floridy, americkou vlajku a pár gramů popela Clyde Tombaugha".

Ale přece jen by mě zajímalo, jaká je šance na to, že nějaká civilizace najde a odchytí v nekonečném vesmíru jakousi letící sondu, když my neumíme najít galaxii, kde by se s určitou pravděpodobností dal předpokládat život?

P. Rada 25.7.2015 8:23

Re: Chápu nadšení ?

Nejsem si jist zdali jestli jde v tomto případě o projevy opravdového nadšení ale o pokus pozvednout hlavu od pozemské tíže od hrstky jednotlivců rozhodně jde. Spíše ale v pozadí i tam vnímám nostalgii "Labutí písně".

Mám za to, že primitivní život mnohde i v naší galaxii je. Jinou otázkou je však ten inteligentní alespon natolik, aby zvládl svou fázi rozvojové extenzivity a přežil tím po dobu postačující aby alespon uvnitř galaxie dal o sobě podobným vědět. Věda je v tomto ohledu stále více skeptická a Fermiho paradox už víc jak půlstoletí výmluvný.

V. Vaclavik 26.7.2015 13:49

Re: Chápu nadšení ?

Vy dokazete navleci svuj ekoalarmismus na vsechno, i na jine civilizace.

Na rozdil o vas nemam problem s existenci i mnohem vice rozvinutejsi civilizace, nez je ta nase. Ale jsou tu ty pro cloveka az nepochopitelne vesmirne vzdalenosti (spolu s moznou vzdalenosti v case), ktere mohou byt nezdolatelnou prekazkou i pro seberozvinutejsi civilizaci.

Tusim mozne absolutni mezniky v moznostech vesmirneho cestovani (nebo komunikace), coz neznamena, ze se nekdy vedecke poznani prestane rozvijet a prinaset nove a nove poznatky a k nim prinalezici technologie, ale ze vesmir je tak obrovsky, ze i kdyz mimozemskych a i vice rozvinutych civilizaci je plno, jsou od sebe vzdalene neprekonatelnymi vzdalenostmi, ktere jsou temer absolutni prekazkou jakekoli mozne komunikace mezi civilizacemi.

B. Uhlich 25.7.2015 23:52

Re: Chápu nadšení a představuji si oslavy,

Myslím, že tohle všechno je jen mediální legrácka...ve skutečnosti se ta sonda může někam dostat až za miliony let..a to už zjevně nebude možné mluvit o sondě. ale o tom co z ní zbyde... navíc v tu dobu.... je diskutabilní zda tu (na Zemi) vůbec někdo ještě bude a na jakém stupni vývoje vůbec bude. Já si nějak osobně myslím, že je nutné nějak akceptovat naší nicotnost a pochopit, že pokud se nám..., nebo někdo nám neotevře..., nějakou úplně diamtreálně odlišnou dimenzi poznání, jsme vpodstatě odsouzení k tomu, abychom tu jednoho dne dovršili svůj osud a opět zanikli v singularite prostoru a času... My sice nějak chápeme obří rozměry vesmíru, dokonce i už dost o tom vesmíru víme, ale stále jsme na tom asi jako moucha, která sice létá, ale doletět do Ameriky prostě nikdy nemůže... jednoduše proto, že to nejde...

V. Vaclavik 26.7.2015 13:01

Re: Chápu nadšení a představuji si oslavy,

Vidim takove veci nikoli jako sance pro nejake mozne mimozemske civilizace, ale jako zajimavou sanci pro nas same - tim mam na mysli, ze po nejakem tom dalsim mileniu, az lidstvo bude umet lepe nekam letat, budou tyto sondy zajimavou archeologickou vyzvou pro nas, dohonit je a prozkoumat svoji tisiciletou historii nas samych. Jak bude dojemne, az si lide, rekneme ze ctvrteho tisicileti, prectou neco o nas zijcich nyni, cirka roku 2000, jak se budou podivovat te primitivni technologii svych predku, kolik jsme s ni dokazali...

B. Uhlich 26.7.2015 23:01

Re: Chápu nadšení a představuji si oslavy,

No je fakt, že pokud za pár let nepřečteme z našich archivů vůbec nic, protože to nebude s něčím kompatibilní, nebo se to rozpadne na prach...asi nezbude nic jiného , než létat po planetách a sbírat to co jsme tam v minulosti poslali, abychom si dokázali, že jsem v minulosti už něco takového dokázali. Něco podobného jako bylo naznačeno v Planetě opic. Tak jako raketovým tempem zanikají řemesla a dokonce i základní návyky lidí...jsou dokonce země, kde se diskutuje nad tím, že je zbytečné psát rukama... tak já předpokládám, že celoplošná degradace bude pokračovat dál a dál. Politikové budou dál likvidovat vědu, budou kanibalizovat rozpočty na ní a země, které jsou nositeli technologií se budou postupně utápět v umělých problémech jako je oteplování umělé vyvolávání migračních vln a pod... Výsledek bude jasný.. za pár let se už ani děti nebudou učit o přistání na Měsíci, ale o podvodu století. Veškerou vědu nahradí pseudověda a základním směřováním lidstva bude řešení uměle vyvolaných problémů vyvolané nějakými zájmovými skupinami za účelem totální ekonomické likvidace všeho co ještě zlikvidovat půjde......