29.5.2020 | Svátek má Maxmilián, Maxim


ZDRAVÍ: Spalničky

24.12.2018

Ve čtvrtek (20/4) přinesl web iDnes článek, jehož nadpis začíná varovně: „Spalniček přibývá ...“ Dozvěděli jsme se, že ačkoli tomu mělo být dle všech předpokladů jinak, realita je opačná.

Podle záměru Světové zdravotnické organizace by zanedlouho neměly spalničky existovat. Tedy po roce 2020. Z toho by se dalo dovodit, že se v současné době mohou vyskytnout zcela výjimečně. Je tomu tak?

Čísla jsou vždy ošemetná, tedy přesněji jejich interpretace, nicméně o mnohém vypovídající. Do dvou let by mělo být po této nemoci veta – a přesto na ni stále umírají lidé. V drtivé většině pacienti neočkovaní.

Porovnejme (dle článku na iDnes):

V Evropě: letos od ledna do září ... přes 13 tisíc případů onemocnění, což představuje v porovnání s obdobím leden až září 2016 čtyřnásobný nárůst.

To je varující.

A v ČR? Evidováno je 197 případů, zatímco loni jich bylo 146. Tedy opět nárůst.

Jsme na tom ovšem lépe než v Izraeli, kde vyvolalo 1. listopadu poplach úmrtí osmnáctiměsíční dívenky. Dlužno dodat, že i v tomto případě hrálo roli ignoranství. Dítě patřilo rodičům z extrémního proudu ultraortodoxního judaismu (skupina Neturej karta); nebylo očkováno stejně jako rodiče, od nichž se nakazilo. Jde o první případ úmrtí na toto onemocnění v Izraeli po patnácti letech. Což je také neblahá zvěst. A před několika dny přinesla izraelská média zprávu, že na spalničky zemřela 82letá žena. Druhá oběť.

Podle zprávy v Jerusalem Postu z 20/12 bylo k 19. prosinci v Izraeli evidováno 2690 případů spalniček, přičemž

- v říjnu přibylo 948 nakažených

- v listopadu 893

- v prosinci (do 19/12) 194

Už v souvislosti s listopadovým úmrtím batolete začala poslankyně Knesetu Merav Ben Ariová pracovat na návrhu nového zákona o očkování proti spalničkám. Než projde legislativním procesem, apelovala na rodiče, aby nechali své děti očkovat a nevystavili je tomu, co postihlo onu 18měsíční dívenku. Ben Ariová k tomu uvedla:

To, co se stalo je těžký a tragický případ, kterému bylo možné se vyhnout, kdyby se rodiče obtěžovali nechat včas očkovat svoji dceru. Byla to zbytečná smrt batolete, které mělo celý život před sebou.

To je nepochybně pravda. Co zbývá? Zintenzivnit osvětu a varovat zejména uzavřené komunity před iluzí, že jsou méně ohroženy a tudíž se očkovat nemusí. Zprávy říkají, že po úmrtí 18měsíční dívenky ze společenství Neturej karta se začaly ordinace plnit ortodoxními rodiči, kteří došli k názoru, že očkování jejich ratolestí má smysl. Jistěže: když jde o život, lidé rychle přehodnotí své priority. Aby se příště nedostalo „na řadu“ právě jejich dítě.

Stejskal.estranky.cz
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.