25.4.2024 | Svátek má Marek


ZDRAVÍ: Ferrari od Shellu radši manželce nepůjčím

18.6.2008

Vlastním koráb poháněný LPG a někdo z těch, co tomu (narozdíl ode mě) opravdu rozumí, mi poradil, abych našeho miláčka jednou za čas nakrmil také trochu vydatnější stravou. Prý to udělá dobře jeho egu a možná i jeho ventilům. Poslechl jsem tedy a nabral plnou nádrž V-poweru. U kasy mi nabídli sporťáka Ferrari.

„Fakt ho nechcete?“ podivil se výčepní pohonných hmot. Zdráhal jsem se totiž za nabízený reklamní předmět připlatit. Ale co, mávnul jsem nakonec rukou nad takhle zvláštně pojatým spropitným a lesklý přívěsek přijal. Než jsem s ním dorazil k autu, připadal jsem si děsně „cool“ a „in“, jenže pak jsem musel manželce zapřít, že dárek nebyl zadarmo, abych nevypadal jako infantilní blbec, takže z radosti trochu sešlo.

Houpal se mi na klíčích asi týden, když přišli do mé laborky na exkurzi nějací studenti.

„Tahle metoda je opravdu nedestruktivní,“ přesvědčoval jsem je, když odmítali vyhovět mé žádosti na zapůjčení nějakého šperku.

„Když jinak nedáte,“ pokrčil jsem rameny a do rentgenfluorescenčního spektrometru vrazil svého sporťáka.

„A jéje,“ ulítlo mi při pohledu na klubající se spektrum. Nikl. A co ho je. V povrchové vrstvě něco přes 40 %, vedle toho měď a zinek. Sakryš.

„To vadí?“ zeptala jedna z dosud letargicky přihlížejících studentek. Nosní dírku jí zdobila stříbřitá pecka a další měla, soudě podle kvality sykavek, zaraženou v jazyku.

„Trochu,“ připustil jsem a pustil se do poučování. Nikl patří mezi tzv. hapteny. To jsou nízkomolekulární látky, které se v těle mohou vázat s některými bílkovinami a měnit je tak, že je pak náš imunitní systém rozpozná jako tělu cizí. A to i přesto, že tomu tak není. Začne na ně pak reagovat jako na infekci. Po prvním kontaktu s haptenem si tělo proti pozměněným bílkovinám vytvoří protilátky a každý další kontakt pak může vyvolat alergickou reakci. Ta se v případě niklu nejčastěji projeví jako tzv. alergická kontaktní dermatitida (zánět kůže), přezdívaná též niklový svrab. Na nikl bývají více alergické ženy - odhaduje se, že v evropské populaci má tento problém asi 10 - 15 % žen, oproti 2 - 5 % mužů. Mezi předměty, které mohou po kontaktu s kůží vyvolat alergickou reakci patří knoflíky, zipy, zámky kabelek, pásky od hodinek, šperky, popsány jsou i alergie na euro mince. Zvláštní kapitolu tvoří náušnice a piercing. Dokonce tak zvláštní, že existuje speciální direktiva EU upravující povolený obsah Ni právě a jenom v piercingových kroužcích (2004/96/EC). Tedy přesněji řečeno, neupravuje obsah niklu, ale množství niklu, které se může z daného kroužku uvolnit - je to 0,2 mikrogramů na centimetr čtverečný za týden. Pro předměty, které se nezanořují do tkání, ale jsou jen v povrchovém kontaktu s kůží, platí limit 0,5 mikrogramů/cm2/týden a upravuje ho starší norma 94/27/EC.

„Takže váš sporťák nevyhovuje?“ zeptala se smutně.

"Nevím. Obsah niklu je vysoký, zejména vezmeme-li v potaz, že pro předměty, které jsou pravidelně v kontaktu s kůží, platil podle jedné starší normy limit 0,05 %, na druhou stranu test vyluhovatelnosti v modelovém potu jsem nedělal. Pro jistotu ale své Ferrari manželce půjčovat nebudu, ještě by mi ho zašantročila a co potom.