Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 49  Kč / 1. měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

ZDRAVÍ: Čína má koronavirus, my máme roupy

diskuse (3)

Do Česka se vrací zapomenutá dětská nemoc. Přibývá lidí s roupy. Oznámila to 15. února 2020 reportérka TV NOVA Lucie Cochlarová. Do Česka se infekce roupem dětským, jehož odborný název je Enterobius vermicularis, navrací a nebyla nikdy zapomenuta. Roupy tu s námi byly, jsou a budou.

Ke zprávě paní redaktorky ještě jedno upřesnění. Ne každá infekce vyústí v onemocnění, ale každá laboratorně potvrzená infekce roupem dětským se léčí. Roup dětský je výjimečný střevní parazit. Zatímco samičky jiných střevních parazitů kladou vajíčka do tenkého nebo tlustého střeva a infekce se laboratorně diagnostikují vyšetřením stolice a mikroskopem se hledají vajíčka nebo larvy červů, oplodněná samička roupa putuje aktivně análním otvorem ven z těla hostitele a zpravidla v noci klade vajíčka v okolí rektálního otvoru, z nichž se později vylíhnou malé larvy. K tomu aktu se vyžaduje teplo a vlhko. Poskytnou mu to dětičky v postýlkách jeslí, mateřské školky, ve školních lavicích nebo v noci pod peřinou.

Migrace červa ze střeva do okolí rekta svědí, proto dětí sebou „šijí“, učitel je napomíná, matka je nervózni, že dítě nesedí způsobně při jídle, a dítě si stěžuje, že ho svědí konečník, který je začervenalý. Putování samičky nekončí vždy v okolí rekta, ale migruje dál, až do ženských genitálii a způsobuje závažný problém. Publikovali jsme případ 21leté ženy, která se léčila na sterilitu. Příčinou byly nekrotické změny na tkáních vejcovodu a vaječníku vyvolané odumřelým tělem samičky roupa s vajíčky. Malý červík, veliká osobní tragédie.

Roupy se významně podílejí i na zánětu močových cest u děvčat. Vyšetřili jsme 386 děvčat v předpubertálním věku se zánětem močových cest. Vajíčka roupů v okolí rekta a vnějších genitálií byla nalezena u 50 % děvčat. Roupy se na zánětu mohou podílet přímo, nebo jako přenašeči střevních bakterii do močových cest. Ani opakovaná antibiotická léčba zánět u děvčat s nálezem roupa nevyléčila, vyléčil ho až lék proti roupu dětskému.

Roup dětský může sloužit i jako „přepravce“ jiného jednobuněčného střevního parazita jménem Dientamoeba fragilis. Slovo „amoeba“ je historický relikt. Dientamoeba je více bičíkovec než améba, proto se při běžném vyšetření stolice diagnostikuje nahodile. K přenosu z člověka na člověka využívá vajíčka našeho roupa. Můj německý kolega Günter Ockert se úspěšně infikoval dientamoebou pozřením vajíček roupa, která získal od mladého chlapce infikovaného souběžně roupem i dientamoebou. Úspěšnou infekci potvrdil u dalších dvou osob. Za zmínku stojí, že souběžné infekce D. fragilis a roupů převažují u děvčat ve srovnání s chlapci. Parazitologickým vyšetřením 414 vyoperovaných slepých střev se nejčastěji diagnostikovaly roupy a D. fragilis. Souběžný výskyt obou druhů byl u 50 % slepých střev. 

Člověk je jediný hostitel Enterobius vermicularis. Nákaza probíhá cestou fekálně-orální, přímým kontaktem s infikovanou osobou, znečištěným prádlem, a možná je i takzvaná autoinfekce, kdy si dítě zanese znečištěnýma rukama vajíčka roupů z okolí konečníku do dutiny ústní. V případě, že je jeden člen domácnosti infikovaný roupem, je vhodné vyšetřit všechny členy rodiny, k infekci jsou vnímavé všechny věkové skupiny. Při podezření na nákazu roupy se proto provádí opakovaně v několikadenních intervalech speciální vyšetření pomocí otisku lepicí pásky na kožní řasy, anebo stěrem z okolí análního otvoru. Vyšetření se provádí nejlépe doma v ranních hodinách, aby nedošlo k setření vajíček prádlem, nebo při omývání. 

 Enterobióza je v Čechách nejčastější střevní infekcí. Značné rozdíly ve výskytu mezi jednotlivými kraji je možné dohledat ve výkazech referenční laboratoře; například nulový výskyt v Královehradeckém kraji v roce 2017 a 526 infekcí v kraji Moravskoslezském jsou překvapující a do značné míry mohou svědčit o kvalitě diagnostických laboratoří.

Aston Ondřej Neff
25. 7. 2024

Kolik by stálo přemalování červených pruhů sanitek na zelené? Jak se asi přemýšlelo? Představuji si...

přečetl Panikář
25. 7. 2024

Že mají dámské plavky předvádět muži, považovali diskutující, včetně řady ženských sportovkyň, za...

Válka byla jen poslední kapkou, kterou by česká energetika bez problémů ustála, kdyby již předtím...

Zdeněk Roller
25. 7. 2024

Co je tohle za stát, ten Egypt? Vždyť rozhodně nepatří mezi ty vysloveně chudé. Přitom v areálu...

Ivo Fencl
25. 7. 2024

Roku 1952 se Velinského trampská parta s Foglarem setkala v Hostivaři, kde byli Dvojkaři na...

Aston Ondřej Neff
25. 7. 2024

Kolik by stálo přemalování červených pruhů sanitek na zelené? Jak se asi přemýšlelo? Představuji si...

Aston Ondřej Neff
24. 7. 2024

Ani komunisté v dalším režimu se neodvážili odstranit červenomodrobílý symbol z věží tanků, křídel...

Aston Ondřej Neff
22. 7. 2024

Biden byl to přes všechno snahu starý bílý heterosexuální muž, tedy živočišný druh na odpis. Paní...

Aston Ondřej Neff
23. 7. 2024

Určitě nejsem sám, kdo by rád pravicový koncept podporoval. Ze setrvačnosti volím ODS od jejího...

Marian Kechlibar
22. 7. 2024

Služba Crowdstrike, která se používá k ochraně různých korporátních počítačů před malwarem,...

Lidovky.cz, ČTK
25. 7. 2024

Před semifinálovými duely to vypadalo nadějně, nakonec si o titul z domácího turnaje okruhu WTA v...

Zbyněk Petráček
25. 7. 2024

Joe Biden se pomalu loučí s úřadem prezidenta i politickým světem, který ovlivňoval. Že není...

imzv Marek Zavřel, mul Matyáš Müller
25. 7. 2024

Moderátorka Nora Fridrichová po konci publicistického pořadu České televize (ČT) 168 hodin dostala...

Vít Štěpánek
25. 7. 2024

Návštěva izraelského premiéra ve Washingtonu začala projevem v Kongresu, ale část demokratických...

Josef Kopecký
25. 7. 2024

Dva kandidáty do nové Evropské komise, muže a ženu, oficiálně požaduje od členských států Evropské...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz