29.11.2021 | Svátek má Zina


Diskuse k článku

VZPOMÍNKA: Clive Sinclair

Kdybych mohl, tak bych příští týden jel do Velké Británie na pohřeb sira Cliva Marlese Sinclaira. Jel bych mu vzdát úctu za to, co se mu povedlo, a to bylo zpřístupnění osobních počítačů široké veřejnosti.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
O. Vašíček 24.9.2021 14:33

V 86 jsme dostali od bratránka z USA šek na nákup konzole ATARI 2600. Podařilo se mě ukecat rodiče a něco málo se přidalo a místo prostoduché konzole jsem měl ATARI 800XE + Turbo + kazeťák. Co bylo nadstandard byly k joystickům ještě takové kolečka do ruky na ovládání lávky v Arkanoidu. :)

Her bylo spousta. Ještě fungovat Svazarm a při něm Atari klub, kde se setkávali nadšenci a vyměňovali si kazety, šířili se i brožury a návody. Tak jsem se dostal i k Omikron Basicu. V něm jsem napsal první programy pro mladší bráchy - testování počítání v matematice. Zadala se třída, počet příkladů a generovalo to početní příklady dle obtížnosti :).

V 90 jsem šel na VŠB a podařilo se mi opět ukecat rodiče na "sponzorování" a koupil jsem ATARI 520ST včetně 9ti jehličkové tiskárny MicrtoStar. To už byl vyšší level. Hlavně ve hrách :). Taky někteří spolužáci na VŠ neprošli prvním semestrem. Ráno v 7 už čekali za dveřmi a jak jsem se vrátil, tak jsem je vyhodil od televize. Některé hry byly strašně návykové. :)

Oba stroje mám plně funkční ve sklepě. Před cca třemi lety jsem ST zkusmo zapnul a najelo. Úplně jsem zapomněl, že tam byl OS v Němčině :).

Toto všechno bych bez p. Siclaira nezažil. Na základní škole byl vynikající vedoucí kroužků pan Grünwald. Vedl Foto kroužek, kdy nás seznámil se základy fotografování včetně zpracování filmu a zvětšování fotografií. A následně i Kroužek výpočetní techniky. Ze začátku tam nosil vlastní Spectrum. Pak i škola zakoupila klony z družstva ve Skalici.

Jsem moc rád, že jsem tuto "revoluční" dobu zažil skoro od začátku.

Velké dík panu Sinclairovi i p. Grünwaldovi.