VÝZKUM: Trosečníci vesmíru
Trosečníci vesmíru, tak se jmenuje americký film z roku 2002. Jak bystrý posluchač po krátkém přemýšlení uhodne, film pojednává o trosečnících z vesmíru a Česko-Slovenská filmová databáze mu uštědřila bídné hodnocení 34%. Pro srovnání, film o jiných, skutečných skoro trosečnících vesmíru, jmenoval se Apollo 13, ten s Tomem Hanksem, získal 85%. Takže, trosečníci z vesmíru, příběh kosmické stanice, nikoho moc nezaujal.
Střih, z roku 2002 jsme v roce 2024, je červen a na kosmickou stanici ISS se v lodi Starliner chystá na devítidenní pobyt dvojice amerických astronautů. Je to Sunita Williamsová a Barry Wilmore. Přistáli jakž takž, na Starlineru haprovaly manévrovací trysky. Opravit se je nepodařilo, Starliner odletěl s prázdnou a dvojice astronautů musela zůstat na ISS. Pobyt se jim pořádně protáhl, vrátili se až minulé úterý v modulu Crew Dragon od společnosti SpaceX. Z devíti dnů se vyklubalo devět měsíců, to je přece trosečnictví se vším všudy. Rozruch kolem toho nebyl a režisér Ron Howard se s pravděpodobností hraničící s jistotou nechystá o nich natočit film. A kdyby natočil, asi by nedostal ani těch 34% Trosečníků vesmíru z roku 2002.
Přitom ISS je úžasně zajímavé těleso. Je sestavené z modulů, většinou amerických a ruských, ale přispěli i Japonci a Evropané, zejména Itálie. Uvnitř je prostor 916 kubíků, což je pro představu asi jako vnitřek Boeingu 747, ovšem hodně členitý. Počítá se s pobytem šesti až sedmi osob, ale kdyby bylo nejhůř, tak by jich mohlo být i dvakrát víc. Takže nešlo o žádnou robinzonskou epopej. Drama bylo především psychologické. Jen si to představte, vylezete na pomyslném žebříku až na oběžnou dráhu kolem Země a někdo vám žebřík odstaví, takže zkejsnete nahoře.
Dovedu si představit, že to skutečné drama se odehrávalo dole. Drama úředníků a manažerů. Zavinil to výrobek Boeingu a odpovědná je NASA. Trn z paty vytrhne Space X Elona Muska. Astronauti, tedy trosečníci, letěli nahoře za Bidena a vracejí se, když je Trump prezidentem. Ten nelenil a pustil do světa, že „dva chrabré astronauty ve vesmíru prakticky opustila Bidenova vláda“ a že „požádal Elona Muska a SpaceX, aby je přivezli“.
Divadlo plné výčitek a také chvástání bude ještě nějakou dobu pokračovat, pojďme raději zatáhnout oponu. Nicméně je dobře si při tom všem připomenout, jak strašně zranitelný je člověk v kosmické prázdnotě. Jako autor sci-fi mluvím proti svým zájmům, ale jako člověk soucitný si neodpustím povzdech: není přece jenom lepší výzkum přenechat robotům?
Psáno pro ČRo Plus