19.4.2024 | Svátek má Rostislav


VÝSTAVA: Naše Země jubilantkou

30.9.2009

Příběh planety Země v Národním muzeu 30. 9. 2009 – 6. 7. 2010

Stáří Země se odhaduje na 4,5 miliardy let. Národní muzeum se rozhodlo k tomuto jubileu uspořádat oslavenci grandiózní výstavu, která má hned několik cílů: ukázat nejzajímavější mezníky vývoje, prohloubit znalosti o Zemi u dětí, dospělých a možná i u odborníků, a tím vlastně prohloubit vztah lidí k Zemi. Vždyť my – její obyvatelé – máme možná její osud ve svých rukou.

„Těším se na reakce zejména našich nejmladších návštěvníků, myslím si, že jsme pro ně připravili řadu překvapení,“ říká generální ředitel Michal Lukeš.

Planeta Země je tělesem ve vesmíru zřejmě zcela výjimečným. Jedinečnost této planety spočívá v optimální vzdálenosti od její hvězdy – od Slunce, v jejím příhodném složení, ale také ve vyváženosti procesů na hranici atmosféry, hydrosféry a litosféry. Země se zrodila ve vesmíru před 4,5 mld. let, stáří vesmíru se odhaduje na 13 – 15 mld. Velký třesk ve filmové podobě je první atrakcí výstavy.

Výstava se dotýká jak samotného vzniku zemského tělesa, tak i dynamických procesů v jeho nitru. Tyto procesy mají dalekosáhlý vliv na vlastnosti Země a na utváření jejího povrchu od nejstarších dob dodnes. Pozornost je věnována vzniku kontinentů, jejich pohybům a proměnám v historii planety. Pohyb kontinentálních desek provázený vrásněním a horotvornou činností si návštěvník může vyzkoušet na mechanickém modelu. Simulace zemětřesení je připravena tak, aby působila na většinu lidských smyslů a stává se druhou atrakcí výstavy.

Na výstavě můžeme sledovat pohyb hornin z nitra Země – vulkanismus a jeho doprovodné projevy, lávu vyvěrající na povrch sopky. Návštěvník projde jejím nitrem a ze speciální plošiny může sledovat, jak pod ním probublává řečiště lávy. Třetí nezapomenutelný zážitek.

Země je zatím jedinou planetou ve vesmíru o které s jistotou víme, že se na ní vyskytuje život. Výstava návštěvníka provádí od vzniku a vývoje prvních organismů ke složitějším formám života vytvářejícím provázané celky – ekosystémy. Návštěvník může také nahlédnout do karbonského pralesa s jeho přesličkami, plavuněmi a kapraďorosty. V přirozeném prostředí se potká z očí do očí se Schizotheriem, savcem, který v třetihorách obýval močály v oblasti dnešní Bíliny v Severních Čechách. Zejména pro dětské návštěvníky další atrakce výstavy, stejně jakonedaleko stojící kostra obřího dinosaura.

Příběh planety Země 12

Éra člověka je obdobím v historii Země naprosto zanedbatelným délkou svého trvání, avšak z hlediska vývoje planety rozhodně významným. Člověk se vyvinul z předků, kteří jsou na výstavě zastoupeni nejkompletnější kostrou rodu Australopithecus, „Lucy“, která dostala své jméno podle písně Beatles: Lucy on the sky with diamonds. Lucy je čtvrtým mimořádným exponátem. Příběh planety Země 5

Zásadní atrakci, s níž uzavíráme letmou exkurzi po výstavě, návštěvníci uvidí hned ve vstupní hale muzea – téměř tunu vážící meteorit Muonionalusta, jehož pozemské stáří je odhadováno na 800–900 tis. let a který jeho nálezce Jiří Šimek přivezl do České republiky teprve před třemi lety – je největším u nás vystaveným meteoritem.

Přípravě výstavy Příběh planety Země Národní muzeum věnovalo mimořádnou pozornost. Návštěvníci si budou moci mnoho ohmatat, vyzkoušet a zažít na vlastní kůži. Webové stránky výstavy – přístupné z domovské adresy www.nm.cz – jsou místem, kde návštěvník získá základní přehled o výstavě, a po návštěvě muzea si může to, čím se poučil i pobavil, znovu osvěžit. Nejen mladým návštěvníkům nabízíme možnost využít QR kód, který umožňuje otevřít webové stránky Národního muzea informující o výstavě. Je to sázka především na zvýšený zájem mladých lidí fandících mobilním technologiím. Prostřednictvím kódu umístěného na prezentačních materiálech mají daleko rychlejší přístup k informacím o výstavě.

V rámci grantové podpory Středočeského kraje připravujeme soubor edukativních programů určený především pro vyšší ročníky základních a středních škol. Důraz je kladen na možnost seznámení se s vývojem planety Země a na využití počítačových aplikací, které budou k dispozici jak studentům, tak učitelům. Program bude k dispozici od začátku příštího roku, takže školy ho budou moci využívat v závěru prvního a celé druhé pololetí.

4,5 miliardy let je už pořádný důvod k oslavě. Přijďte i Vy oslavit toto jubileum návštěvou výstavy. Popřát můžete i prostřednictvím internetu, protože současně s otevřením výstavy bude do provozu uvedena internetová stránka www.PoprejteZemi.cz, rovněž přístupná z domovské stránky muzea, kde návštěvníci mohou zapálit svíčky na narozeninovém dortu.

Příběh planety Země 3

Foto: Jiří Wagner