Pondělí 28. dubna 2025, svátek má Vlastislav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

VESMÍR: Rudá přitažlivost

diskuse (4)

Můj dnešní článek se vůbec netýká politiky. Nebude totiž o rudé straně, ani o rudé zemi. Bude o celé rudé planetě. I když trocha politiky na začátek se přece jen hodí. Traduje se totiž u nás taková historka ze 70. let: planetárium plné dětí, kolega ukazuje hvězdy, souhvězdí a mezi nimi planety. "A děti, kdopak ví, jak se jmenuje tahle planeta?" Ticho jako v hrobě – v 70. letech 20. století byly děti ve školách i při návštěvě planetária, nebyly-li zrovna vyvolány, opravdu potichu. Protože je v planetáriu také tma a není vidět, které děti zvedají ruce (tenkrát se fakt ve škole hlásily), zkusil kolega dětem dodat odvahy: "Nemusíte se hlásit, rovnou odpovídejte." Zase nic. Tak napověděl: "Také se jí říká rudá planeta.""Sovětský svaz!!" vyhrkl do tmy nějaký žák s tehdejším školstvím nejvíce vymytou mozkovnou.

Tak o tom dnešní blog neměl být. Mám ostatně neodbytný dojem, že podobná historka se vypráví ve většině našich planetárií.

Mars

Je pozoruhodné, že rudá planeta snad ze všech nejvíc přitahovala pozornost lidí od nepaměti. A asi to nebude jen tou nápadnou barvou. Mars ze všech planet na pozemské obloze nejvýrazněji "kličkuje", což věděli učenci už ve starověku. Proto si v 17. století Johannes Kepler vybral právě Mars k hledání zákonů pohybu planet. A byl to opět Mars, kde v 19. století lidé předpokládali nejvyspělejší civilizaci. Astronomové tehdy podlehli kolektivní davové halucinaci a "pozorovali" neexistující zavlažovací kanály vybudované Marťany. Během "kanálové horečky" se tenkrát kvůli Marťanům stavěly nejvýkonnější dalekohledy na světě.

A když dnes mluvíme o životě mimo Zemi, myslí většina lidí na Mars, ačkoli podle mnohých odborníků jsou ve Sluneční soustavě místa, kde je pravděpodobnost existence života v současnosti vyšší než na povrchu Marsu. Přesto na Mars směřuje nejvíce meziplanetárních sond za nemalé peníze. Curiosity, která stála bezmála 2,5 miliardy dolarů, popojíždí po Marsu teprve rok a už se k němu chystá letět další sonda – MAVEN. Další čtyři stále ještě funkční sondy pracují na oběžné dráze okolo Marsu nebo na jeho povrchu dokonce už od první poloviny prvních let tohoto století.

Proč o tom bloguji právě dnes? Samozřejmě ze zcela zištných osobních důvodů, které odhalím na konci.

Když jsem bylo (devítileté) dítě, přiletěly zrovna k Marsu sondy Viking 1 a 2. Z oběžné dráhy planetu mapovaly a na její povrch vyslaly přistávací moduly s cílem pátrat po činnosti živých organismů aspoň na úrovni bakterií. Přes plot z ostnatého drátu a rušičky k nám proniklo jen málo informací a obrázků. Když nám pak vedoucí astronomického kroužku, mimochodem právě aktér výše uvedené historky o rudé planetě, promítal diapozitivy se snímky amerických sond, mělo to nutně přitažlivost zakázaného ovoce.

Martian face - Viking

Mezi "tajuplné" snímky zaslané na Zemi sondou Viking patřil i ten s "tváří" na Marsu (zdroj: NASA).

A pak nastal dvacetiletý půst způsobený tím, že se sondám k Marsu prostě nedařilo. Když na Den nezávislosti v roce 1997 přistála na Marsu sonda Pathfinder, ovoce už zakázáno nebylo, a stejně jsem očima přilepen k monitoru počítače vzrušeně sledoval první snímky z rudé planety. Tentokrát už ovšem v přímém přenosu na internetu. Na velmi pomalém internetu – hvězdárna byla v té době "připojena" modemem přes telefonní linku. Trpělivost, jakou jsem tehdy musel prokázat, mi dnes připadá naprosto neuvěřitelná. Pak jsem ještě stažené obrázky tiskl a ručně z nich lepil panoramata Marsu, aby se mohli pokochat i návštěvníci hvězdárny.

Mars - surface

Panorama Marsu vyfotografované sondou Pathfinder (zdroj: NASA/JPL)

Člověk by čekal, že s čím dál smutnějšími výsledky pátrání po životě na Marsu (Marťani nikde, po bakteriích ani stopy, voda na povrchu naposledy před miliardami roků, dnes v nejlepším případě zmrzlá pod povrchem) nadšení opadne. A přesto se s každým novým úspěšným dosažením Marsu nějakou sondou zvedne vlna vzrušení Marsem. Rudá planeta prostě stále přitahuje pozornost.

Jedna taková vlna se právě blíží k nám. Na pozvání Akademie věd a Velvyslanectví USA v Praze přijíždí do Česka dr. James Rice, Jr. – planetární geolog NASA, který pracoval ve vědeckých týmech několika sond vyslaných na povrch Marsu. Uznávám, že kdyby přiletěl opravdový Marťan, byla by to větší senzace, ale na druhou stranu, tenhle člověk patří k těm, kteří mají k Marsu nejblíž. Absolvuje turné Na řadě je Mars po českých městech – Praha, Ostrava, Brno, Hradec Králové, Praha, České Budějovice – (v tomto pořadí) zaměřené především na děti a studenty. Na generaci příštích výzkumníků Marsu, kteří třeba konečně dokáží, že rudá planeta je zajímavá nejen jako odkladiště nepříjemných politiků (mimochodem, to není český vynález; už v prezidentském klání Kerry vs. Bush mladší zazněla věta"Poletí-li na Mars Bush, je to dobrá zpráva.")

Protože jsem tzv. místním organizátorem, zvu vás do Hradce Králové na setkání s dr. Ricem a na doprovodnou výstavu. A nejen tam. Na webu Amerického centra najdete další podrobnosti, údaje o místech a časech konání akcí, a také můj (téměř nekonečný) seriál o pátrání po vodě na Marsu.

Převzato z blogu JanVesely.bigbloger.lidovky.cz se souhlasem autora.
Autor je pracovníkem Hvězdárny a planetária v Hradci Králové

Aston Ondřej Neff
28. 4. 2025

Opravdu se nechci zúčastnit debaty o potratech.

David Floryk
28. 4. 2025

V dnešní době žije mládež v paralelním online světě.

Gustav Sitař
28. 4. 2025

Když je ilegální imigrant důležitější než občan vlastního státu

Petr Kolman
28. 4. 2025

Česká republika se ocitla v nové právní realitě

Aston Ondřej Neff
26. 4. 2025

Reality show jsou oblíbený televizní formát.

Aston Ondřej Neff
25. 4. 2025

Teroristům dává volná ruka a od občana se žádá respekt k regulím

Aston Ondřej Neff
28. 4. 2025

Opravdu se nechci zúčastnit debaty o potratech.

Chechtavej tygr
26. 4. 2025

Přijde sedm trpaslíků na audienci k papežovi.

Jan Bartoň
28. 4. 2025

Podle Trumpa je dohoda s Ruskem připravena.

ČTK, Lidovky.cz
28. 4. 2025

Spolupráce středoevropských zemí z uskupení V4 byla záměrně likvidována, protože velcí hráči v EU...

mul Matyáš Müller
28. 4. 2025

Ve čtvrtek 1. května Česká republika oslaví 21. výročí vstupu do Evropské unie. Ministerstvo...

Lidovky.cz, ČTK
28. 4. 2025

Pákistánu hrozí bezprostřední vojenský vpád z Indie, řekl v pondělí pákistánský ministr obrany...

vok Martin Vokáč
28. 4. 2025

Při vážné dopravní nehodě na Žďársku v pondělí odpoledne zemřeli dva lidé, další dva se zranili....

kh Kateřina Havlická
28. 4. 2025

Pokud by vypukla válka s Ruskem, více než třetina Poláků by ze svého domova utekla jinam. Ukázal to...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz