19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Diskuse k článku

VESMÍR: Najdeme inteligentní mimozemšťany

Zachytili jsme podivný rádiový signál od souhvězdí Herkula – oznámili koncem srpna ruští astronomové. Patrně ho vysílá hvězda HD 164595. Loni 15. května v 18.01 hodin místního času zaregistroval radioteleskop Ratan 600 na Kavkaze jakési pípnutí, které neodpovídalo žádnému známému zdroji.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Mlich 12.9.2016 11:24

Zlaté destičky s malůvkami

Je to jen směšný první pokus. Nestačí jen záznam informace, nálezce musí najít i přehrávač. Už dnes by se mohl na palubu lodi dát tablet s plnou pamětí ozvučených videí, zbývá jen vymyslet, jak a kdy se to poprvé spustí, první by asi byl návod na použití. Ale při takovém skoku od zlatých destiček k tabletu si neumím představit, co bude za dalších 100 let. Možná je kolem nás plno zpráv od mimozemšťanů, jen je zatím nechápeme.

J. Kostelanský 11.9.2016 13:09

Všetko bude inak...

Je zaujímavé, že ľudia v rôznych obdobiach civilizácie sa rovnako chybne dívajú na budúcnosť. Presne ako my teraz. Snažíme sa ju totiž pochopiť súčasnými očami. Ale to jednoducho nejde. A preto si ju ani nedokážeme predstaviť. Sto rokov nie je tak ďaleko, ale nikoho pred 100 rokmi nenapadlo, že budú úplne bežné notebooky, počítače, internet, masová letecká doprava či letné dovolenky na druhom konci sveta.

A s tými mimozemšťanmi je to podobné. Buď si ľudia myslia, že existujú alebo neexistujú. A ako hlavný dôkaz ich neexistencie uvádzajú, že sme nezachytili ich signály.

Ak však inteligentní mimozemšťania existujú, tak sa určite nedorozumievajú takým primitívnym spôsobom ako je rádiové vysielanie. To je ako keby si domorodci z pralesa používajúci na dorozumievanie tam-tamy mysleli, že to je jediný spôsob dorozumievania na diaľku. Pretože iní nepoznajú.

Takže isté je len jedno: ak si myslíme, že sú len 2 možnosti (ET sú alebo nie sú), určite sa objavia ešte ďalšie: napr. možno nás celý čas pozorujú, ale nechcú zasahovať do nášho prirodzeného vývoja - podobne ako my nechceme ovplyvňovať kmene v pralese, ktoré sa ešte nestretli s našou civilizáciou.

Iná možnosť je, že vedecké poznatky v budúcnosti ukážu inú podstatu sveta, než to čo si o ňom myslíme teraz. Samozrejme nedokážem povedať akú. Ale viem si predstaviť, že to môže zmeniť vnímanie sveta tak ako ho zmenil Einstein s teóriou relativity. A s týmto iným pohľadom sa budeme úplne inak dívať na mimozemšťanov a ich prípadnú (ne)existenciu. Jediné, čo sa dá o budúcnosti povedať, je len to že všetko bude inak.

V. Vaclavik 12.9.2016 5:16

Re: Všetko bude inak...

Ano, vezmu vas za slovo, vsechno bude jinak nez jak jste tu napsal. Mohl jste si usetrit cas.

Jste jako nekdo, kdo rika, 'nic nevim, ale na ma slova dojde'...

J. Hruška 11.9.2016 10:32

Pravděpodobnost

Dobrý den. "Pravděpodobnost náhodného vzniku života je asi taková, jako kdyby výbuchem v tiskárně vznikl naučný slovník".

Z toho plyne: Pravděpodobně "Bůh stvořil člověka k obrazu svému". Zdař Bůh ve vašem bádání soudruzi! Josef.

V. Vaclavik 12.9.2016 5:14

Re: Pravděpodobnost

Proc pak my nejsme ten 'buh', jimz budeme, jestli stvorime umelou inteligenci. Ale bohy muzeme byt i bez stvoreni neceho jineho. Buh nemusi nic, stejne jako my nemusime nic. Proste jsme bozi, jen prozatim ve sve vetsine pomyleni.

J. Mrázek 11.9.2016 9:07

Být jinou civilizací, tak....

...tak jen z povzdálí a opatrně klacíkem a s největší možnou ostražitostí ... to, co TADY je za neschopnost a zlobu, může být infekční .....

F. Houžňák 11.9.2016 2:38

Já myslím, že by mimozemšťané měli hlavně kontaktovat

Radu, ten by jim všecko vysvětlil a objasnil.

B. Volarik 11.9.2016 7:13

Re: Já myslím, že by mimozemšťané měli hlavně kontaktovat

Dobrý Rada nad zlato!

B. Uhlich 10.9.2016 23:09

Stále se opakující elementární neznalosti...

Stále se dokola opakující nesmysl o šíření rádiových vln do hlubin vesmíru. .. Velké kulové. ..už ve vzdálenosti 1...2 světelných let není z našeho jakéhokoliv vysílání vůbec nic, jen neidentifikovatelný šum naprosto spolehlivě zanikající v kosmickém šumu. .. Je to poměrně triviální látka ze středoškolské fyziky. ...

Pokud hovoříme o signálech, které zaznamenáváme z vesmíru, tak to jsou signály ze zdrojů jejichž počáteční výkon je pozemských a technických podmínkách naprosto nerealizovatelný.... Tedy bych doporučil tyhle nesmysly stále do kola neopakovat. ....

B. Rybák 11.9.2016 17:53

Re: Stále se opakující elementární neznalosti...

Souhlasím s Vámi!

V. Loula 10.9.2016 18:56

Na otázku Fermiho

Kde jsou? lze odpovědět několika způsoby.

1. Jsou mezi námi. Pokud jsou tisíce let ve vývoji před námi, tak není pro ně problém vzít na sebe podobu člověka, pohybovat se v lidské společnosti a studovat ji "zevnitř".

2. Studují nás, ale jsme pro ně vcelku nezajímaví a zaostalí, a jako biolog po prozkoumání kultury bakterii hodí petriho misku do odpadu, tak oni po prozkoumání lidské civilizace ji nechají být jako nezajímavou a neperspektivní.

3. Ani oni nejsou schopni fyzicky překonat ty vesmírné dálky, ale ví o nás (jsou-li do 50 světelných let ) na základě pozemského radiovysílání, rozluštili naši řeč a už je na cestě odpoved v angličtině nebo jiném jazyku.

4. Einstein kdysi řekl:"Nevím, jakými zbraněmi bude vybojována třetí světová válka, ale vím jistě, že 4.světová válka se vybojuje kameny a klacky". A třeba ta civilizace má za sebou jejich 3. světovou válku, a sbírá kameny a klacky a zbrojí na 4. světovou válku.

J. Řezníček 10.9.2016 15:07

Život ve vesmíru

asi existuje. Pokud jde o inteligentní formy života , tak to není vůbec jisté. Možná jsme vyhráli tu vesmírnou loterii, jak někdo přede mnou napsal. Kdyby ale přesto existoval, tak se domnívám, že tyto civilizace by se míjely v prostoru a čase nekonečného vesmíru.

Pravda, může být vše jinak, ale na pochopení toho náš současný stupeň poznání nestačí...Musíme si počkat, pokud se sami nezničíme.

P. Rada 10.9.2016 16:13

Re: Život ve vesmíru

Stupen poznání by asi stačil - v tom oponuji. Výrok ..."Musíme si počkat, pokud se sami nezničíme" ... má totiž i své vědecké opodstatnění. Vědy jako sociologie a psychologie experimentálně dokládají jevy odpozorované. Tedy, že člověk je především tvor intuitivní a jen v malé míře převládají v jeho chování prvky racionální. Pěkně to na politice vysvětluje Koukolík.:

http://technet.idnes.cz/politicke-sklony-v-genech-0yx-/veda.aspx?c=A121106_141411_veda_mla

L. Písařík 10.9.2016 11:42

Možná tu jsou

a pozorují nás a považují nás za zatím málo vyspělé na to, aby se s námi podělili o vyspělé technologie.

Vy byste dali dětem, které se stále rvou nebo si vyhrožují, do ruky nabité pistole?

P. Rada 10.9.2016 11:57

Re: Možná tu jsou

Potíž je v tom, že doposud máme už takové pozorovací metody, že dokážeme sledovat dokonce vývoj celého vesmíru zpět až k samému počátku prvých nanosec... a v příchozích signálech bychom měli tedy zachytit i vývojové fáze kterými dnes sami procházíme. To se ale právě neděje.

S tím související problém je lidská schopnost tzv RACIONALIZACE - tedy tak vyumělkovaného vysvětlení pozorovyné situace aby psychologicky vyhovovalo našemu pohodlí.

V. Vaclavik 10.9.2016 6:42

Nejvetsi problem

je ta obrovska velikost vesmiru, ktera je pro nas nepochopitelna. A je to podobne chapani velikosti atomu, jejich jadra a elektronovych sfer, ta silena prazdnota uvnitr atomu na jednu stranu, a ten sileny pocet, jaky jich kazde zrnko hmoty obsahuje. A ta silena prazdnota v galaxii, tedy prazdnota mezihvezdneho prostoru, ze kdyz se galaxie prolnou, zadna hvezda nenarazi na jinou, ani ji ty 'prulety' hvezd neovlivni, tedy ne v casovem meritku pro cloveka pochopitelnem.

Zlaty casy nasich dedecku, kdy mohli jeste i verit, ze na Mesici, ci Marsu ci Venusi a treba i Jupiteru, je lidsky zivot... a je to planetarni pech, ze jak my uz vime, neni. Nevime o zadnem jistem duvodu, proc se veci na Venusi a Marsu tak zvrtly, a proc se tak nestalo take na te nasi Zemi. Anebo jestli je to tak, ze casem se tyto planety stanou (zase) vhodne pro zivot, jak ho zname na Zemi (tedy ne jen nejaky mikrobialni).

Zivot jako takovy jiste unikatni neni, horsi je to uz s jistotou, jestli to zahrnuje i ten lidsky, nikoli jen ten rostlinny a zvireci. Rekl bych, ze zivot na tech planetach nekde bude, a i vcetne nejakeho inteligentniho, ale ten bude mozna extremne vzacnejsi, nez ten nizsi, rostlinny a zvireci.

A jakykoli zivot bude od dalsiho zivota delit nezmerna vzdalenost, nejspis urcite neprekonatelna pro cestovani, ledaze by nejaka civilizace vyhrala terno v kosmicke loterii a jiny zivot by vzniknul nekde opodal za humny (coz by byla silene mala pravdepodobnost, ale stat se to muze, protoze ta moznost tu je, i kdyz silene mala), na nejblizsi hvezde. A i potom by myslim nemeli stesti na primy kontakt, spis by slo jen o kontakt vysilanim vzkazu.

Nakonec je i mozne, zivot na te nasi Zemi vyhral kosmickou loterii a vzniknul tu tak unikatni lidsky zivot, kteri nikde jinde neexistuje, i kdyz mozna nekdy, treba az my tu uz zase nebudeme, tu loterii vyhraje nejaka jina planeta nekde v tom hlubokem vesmiru a pak tam bude unikatni zivot nejakych inteligentnich bytosti, ktere si take nebudou jiste, jes

V. Vaclavik 10.9.2016 6:49

Re: Nejvetsi problem

... ktere si take nebudou jiste, jestli to tak s nimi skutecne je, ci nikoli.

Jeste bych dodal, ze cestovani vesmirem je tim vice neskutecne, cim vice toho clovek o vesmiru vi a cim vice toho vi o problemech takoveho cestovani, at uz jde o moznost cestovat svetelnou rychlosti, nebo neco tomu blizkeho, anebo cestovani nejakou tou cervi dirou a podobnych scifi snu.

P. Rada 10.9.2016 10:40

Re: Největsi problém?

Zásadní problém v úvahách obecně tkví v nerozlišování trvale udržitelného civilizačního života od toho který vede právě nyní naše civilizace a dokonce od podoby života obecně pojatého.

Naše civilizace přitom o sobě nechtě dává vědět už několk desetiletí tím jak radiové a zejména TV vysílání s intenzitami i stovek kW na jeden pozemní vysílač uniká prakticky všesměrově do okolního vesmíru. Toto v jinak pěkně napsané úvaze ani autor nereflektoval i když i takové signály se hledají. Pokud by se totiž podobně chovajícíse civilizace vyskytovale někde v oblastech přímé viditelnosti oběktů naší Galaxie a po vhodnou dobu (problém setrvalosti takového chování vůči době přenosu signálu) - pak by už musela být dnešní technikou detegovatelná.

To se ale nestalo (viz. Fermiho paradox) a typuji, že právě s důvodů neudržitelnosti resp. krátkodobosti počínání které je pro naše dnešní chování už celá desetiletí typické. Žijeme totiž zejména na surovinový dluh - nikoli udržitelně.

Pro skutečně kosmickou komunikaci se navíc frekvenční pásma kde se vyskytují pozemní vysílače TV... pro velký útlum a rušení nehodí. K takovému poznatu by nejspíše musela dojít jakákoliv inteligentní civilizace. Nakonec ale i daleko primitivnější organismy jak jsme my používají ke komunikaci vždy jen adekvátně dostupné možnosti.

Ten největší problém tedy spatřuji v přecenování délky období velmi aktivní činnosti naší civilizace které mylně považujeme za "normální". Jako druh homo s.s. jsme tu už cca 100tis let kdežto jako civilizace vysílající silné radiové a TV signály jen asi 50let a už do dalších 30let lidstvu s žady důvodů hrozí civilizační kolaps ve kterém masivní radiové vysílání zřejmě zanikne.

B. Hančl 10.9.2016 11:05

Re: Největsi problém?

Pavle, trochu optimismu, prosim.

P. Rada 10.9.2016 11:52

Re: Největsi problém?

Jak dalece "optimistická" může být vize, že se doposud krajně žravá a nevraživá lidská společnost (ekostopu přektračujeme v ČR 3.5X!, války ve světě neutichají a na vzájemné vyvraždění má lidstvo v záloze na 20tis jaderných pum... ) i bez poznání ohrožení jen na základě jakési spontální sebereflexe sama ustabilizuje na extrémě vysoké životní úrovni jako nikdy v historii a toto vše, že metabolicky planeta zvládne?!

V přírodě obvykle sice platí, že organizmy i společenstva nejprve rychle rostou ale pak se jejich vývoj ustálí ... ale to platí jen při ustálené dostupnosti zdrojů, klimatckých a podmínek atd. Nikoli na rozhraní geologických epoch kde ale právě jsme. nastává Antropocén. Takovéto situaci přechodu a dokonce navození geologických změn už dnešní gradienty právě odpovídají.

Lze sice nad realitou přivřít oči a dál si na horní palubě tančit... a po nás potopa? Právě toto je ale pravděpodobná odpověd na otázku nadnesenou i autorem.

Jiný typ zdánlivého optimizmu ale může spočívat ve víře, že ještě něco krajně podstatného opomíjíme či dokonce vůbec neznáme.

Takováto víra je na planetě už praktikována dlouhá tisíciletí a doposud bývá živnou půdou náboženských skupin až fanatismů - nikoli racionálně smýšlejících a dlouhodobě adaptivních společenských uskupení.

V. Vaclavik 10.9.2016 20:35

Re: Největsi problém?

Nevim nic o tom, ze byste byl zastance kapitalismu s jeho etickym systemem egoismu, protoze ten je jediny racionalni spolecensky system a jestli mame jako spolecnosti, ci lidstvo nejake problemy, pak ty se daji vyresit jedine racionalitou.

Kolektivismus s jeho etickym systemem altruismu, iracionalni system odveke, hluboke primitivni minulosti lidstva, je pricinou vsech nasich problemu dnes, stejne jako byl pro lidstvo pricinou jeho problemu od sameho pocatku lidskeho zivota na Zemi - jen v te hluboke minulosti se tomu nedalo odpomoci, lidstvo se k rozumnemu chapani sveta a prezivani muselo nejak dostat dlouhym trnitym vyvojem.

Dnesni ekologismus, do te miry ze na nem neco je, jde na vec iracionalne, dirigistickymi represemi, tedy kolektivistickou metodou, a nemuze nez dosahnout presne opacneho cile nez ten, ktery sleduje. Dopadne to s nim uplne stejne jako s komunismem, ktery dosahl presne opacneho cile, nez ktery proklamoval - nekonalo se zadne dohaneni, natoz predhaneni svobodnejsi casti sveta jak po strance materialni, tak dusevni, ale doslo k upadku spolecnosti po vsech strankach, vcetne ziti na vnitrni dluh a drancovani zdroju...

Komunismus byl a je zarnym prikladem neudrzitelneho modu zivota na zemi. A ten vas ekologismus dojde take k presne opacenmu cili, k jeste vetsimu drancovani vseho.

Komunismus i ekologismus spadaji pod stejnou firmu, kolektivne zvanou kolektivismus, ktera predstavuje veskere zlo lidstva. Opakem kolektivismu je individualismus, kapitalismus, ktery ovsem dnes lide jako vy przni, protoze jsou tvrde zaklicovani na kolektivisticke chapani sveta, s tim vysledkem, ze uz dobre stoleti je ten zbytek kapitalismu, ktery jeste mame, tezce nemocny kolektivismem se vsemi jeho priznaky, jako to nerovnomerne sdilene bohatstvi v nasi Zapadni spolecnosti o kterem jste napsal v jinem prispevku vcera.

Lide jako vy, jako lemingove, ale neznaji zadnou jinou kuru na ty nemoci, nez zase vice kolektivismu a tak se ritime zpet do primitivni minulosti ze ktere

V. Vaclavik 10.9.2016 20:36

Re: Největsi problém?

... ze ktere nas jako z bazin na par stoletich vytahlo rozumove osvicenstvi.

P. Rada 10.9.2016 22:19

Re: Největsi problém?

Pane Václavíku nepodsouvejte mi "ekologismus" - to je pojem který u nás prosadil V.K. jako politickou metodu diskreditující enviromentalistiku, ekologii a další vědy vedoucí k poznávání přírodních zákonů a zákonitostí ve vztahu k chování druhu homo sapiens.

Kritika vyumělkovaného pojmu enviromentalismus či ekologismus měla jaksi zajistit trvalý rozvoj volného trhu a svobodu podnikání ... ale v uzavřeném systému planety - což je evidentně fyzikální nesmysl a realita to potvrzuje.

Ekologismus kritizoval a prosadil do povědomí ten samý člověk kterého minulost zůstává hádankou, kterého odkojil komunistický prognostický ústav a kterému posléze rok trvala "prognoza"/rozpoznávání než pochopil, že tzv "hypoteční krize" už není běžným cylickým ekonomickým jevem ale projevem konce expanzivního období rozvoje vrcholícího globalizací která právě narazila na své meze růstu.

Můžete mé výhrady také ignorovat a věřit v neomezený extenzivní rozvoj v uzavřeném světě kterému docházejí zdroje... ale to je tak vše a vypovídá to víc o Vaší víře jak o "rozumovém osvícenectví" na které se kdo ví proč odvoláváte.

V. Vaclavik 11.9.2016 9:28

Re: Největsi problém?

Prichazi me na mysl lidi, kteri beduji, ze vsechno je na nic, protoze nas osud je speceteny - nase hvezda, Slunce, se jednou stane cervenym obrem a pohlti Zemi ve svem zaru...

Nestuduji vas, vase prispevky preskakuji, krome tady, protoze jsem si blahove myslel, ze mozna mate nejaky nazor na tema clanku, jako tento 'vedecky', ze nebudete dokola porad hrat na tu jednu strunu, ale zmylil jsem se.

Kdyz nepatrite k ekologistum, pak jim delate uzitecneho vite co. A to u me vychazi nastejno.

B. Rybák 11.9.2016 17:51

Re: Největsi problém?

Vaše uvažování (o ekologických stopách) naštěstí vzniklo až jako důsledek politické "dekadence" z přežranosti postkřesťanské civilizace, protože jeho přijetí by bylo pro lidstvo zničující!

Je to jako kdyby se pravěký člověk přestal rozmnožovat v hrůze z nedostatku "pazourku" na hroty svých oštěpů, nebo kdyby někdo předpovídal vyhynutí velryb k vůli nárůstu spotřeby jejich tuku na svícení, ...

Ve hmotě ukryta obrovská atomová energie a obrovský je i vesmír!