Pondělí 24. března 2025, svátek má Gabriel
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

VESMÍR: Jen 28 hodin života na Marsu… naštěstí?!

diskuse (12)
Mars v posledních měsících vyklízí pozici astrobiologické jedničky. Není to tak dávno, co byla rudá planeta protlačována jako největší naděje na existenci života mimo Zemi. O Marsu se sice uvažuje stále, ale do popředí zájmu se dostávají více některé měsíce Jupiteru a Saturnu…

Možná jste si už všimli, že ani o cestě člověka na Mars se v poslední době nemluví s takovou razancí, jako tomu bylo dříve. Zaryté zastánce přetáhli přes prsty hospodářská krize a Barack Obama, který by nejraději celý pilotovaný kosmický program své země seškrtal nebo přenechal soukromým firmám.

Panorama Marsu ze sondy Phoenix

Panorama Marsu ze sondy Phoenix

Na jednosměrné kosmické dálnici mezi Zemí a Marsem se sice v uplynulých letech proháněla jedna sonda za druhou, avšak o hledání života na této planetě ve skutečnosti nikdy přímo nešlo. Není to tak dávno, co jsme na svém webu psali o nutnosti dostatečně sterilizovat kosmické sondy letící do potenciálních astrobiologických lokalit (myšleno tam, kde by mohl být život) i těch, které se z takových oblastí vracejí. Důvod je zřejmý… Celý svět nyní s nádechem hysterie bojuje s prasečí chřipkou, která sice vědcům zamotala hlavu, avšak při své práci se vždy mohli spolehnout na pravidlo všech biologických pravidel – virus měl nálepku „Made in Earth“. Případná kontaminace pozemského života nějakým nepřítelem z vesmíru by byla katastrofální. Něco podobného sice nehrozí, neboť sondy se z míst ve Sluneční soustavě, kde by se mohl nacházet nějaký život, nikdy nevrátily. Výhledově se ovšem předpokládá doprava vzorků z Marsu…výhledově.

Problém je to i opačný. Člověk si zakládá na pověsti tvora, který zaneřádí vše, kam vkročí, ale na Marsu a dalších tělesech Sluneční soustavy bychom toto pravidlo nutně uplatňovat opravdu nemuseli. Případná kontaminace Marsu, Europy, Enceladu či Titanu pozemským životem, by byl problém nebývalých rozměrů. Jedinci, kteří urputně poukazují na etickou stránku výzkumu kmenových buněk, by zřejmě páchali hromadné sebevraždy, kdyby se dozvěděli, že se pozemský život uchytil někde v kosmických dálavách a spokojeně si tam vegetuje.

NASA zatím marně hledá peníze na drahá opatření a důkladnou sterilizaci svých kosmických vyslanců. Při dosavadních výzkumech planetární soustavy jsme nenašli odvahu, byť se jen přiblížit k místům, kde by se mohl nacházet život. NASA má velmi přesně ohraničená místa, kde „může“ zkoumat a kde je to už příliš riskantní, s ohledem na případný střet s jinou formou života. V učebnicích je za jedinou věrohodnější snahu o nalezení života považována mise dvojice kosmických sond Viking. Není to ale tak dávno, co astrobiologové upozornili, že Vikingové hledali život na Marsu špatně a že ho dokonce mohli zahubit.

Pozornost příznivců života ve vesmíru se nyní obrací především na kosmický dalekohled Kepler, který se snaží najít planety zemského typu u vzdálených hvězd. Hledáme život u cizích hvězd a přitom ho máme dost možná přímo za rohem.

Hledání života ve Sluneční soustavě se musí v nejbližších letech spokojit s demonstrativním nalezením vody na Marsu, průlety sondy Cassini okolo měsíců Enceladus a Titan a nostalgickými povzdechy nad starými snímky měsíce Europa z legendární sondy Galileo.

Europa

Europa

Kromě toho, probíhá „bezpečný“ výzkum v pozemských laboratořích. Giuseppe Galletta z Padovské univerzity nyní zveřejnil výsledky svého výzkumu. V simulátoru LISA (Laboratorio Italiano Simulazione Ambienti) se pokusil navodit podmínky, které panují na Marsu: teploty okolo 23 až -80 °C, atmosféra z 95% oxid uhličitý, nízký tlak a pořádná porce ultrafialového záření. Do těchto „příjemných“ podmínek umístil kmeny bakterií a k jeho překvapení, některé z nich dokázaly přežit až 28 hodin.

Paradoxem je fakt, že dobrou zprávou by v tomto případě mělo být především to, že většina bakterií „zahynula“ během několika minut a ty nejodolnější za několik hodin. Tím by se mohla zmenšit šance na kontaminaci Marsu některou z příštích kosmických sond.

O možnostech nebo nemožnostech života na Marsu tento experiment příliš nevypovídá. Astrobiologové už delší čas volají pro přehodnocení dosavadního přístupu, který hledá život založený na pozemských principech. Jak ale víme, že tyto principy jsou ve vesmíru univerzální? Není tajemstvím, že někteří z astrobiologů nevyloučili možnost existence života na Marsu, jenž by byl založen například na peroxidu vodíku! Hlasy vzpírajících se astrobiologů ale zatím příliš slyšet nejsou…jak je známo, ve vakuu kosmického prostoru se zvuk nešíří.

Související články:
1. Vraždění neviňátek v atmosféře Marsu?
2. Jmenuje se obyvatel Marsu Methanosarcina barkeri?
3. Exkluzivně: Současnost a budoucnost hledání života ve vesmíru
4. Život na Marsu: negativní odpověď se bortí
5. Jsou na Marsu bahenní sopky?
6. Rusko pošle život k měsíci Marsu

www.exoplanety.cz

Aston Ondřej Neff
24. 3. 2025

Kdyby Češi přešli na islám, z Babiše by se stal muftí.

Petr Roupec
24. 3. 2025

Ursurleynismus je systém, kde je pravopis volitelný, ale dodržování nesmyslů povinné

Tomáš Břicháček
24. 3. 2025

Podle Costy jsou konkurenceschopnost a udržitelnost plně slučitelné.

Petr Karásek
24. 3. 2025

Tento scénář vznikl jako jeden z vícero scénářů v roce 2018.

Martin Tůma
24. 3. 2025

Na uzemnění F-35 není potřeba kill switch. Jde to i jinak

Aston Ondřej Neff
21. 3. 2025

Bože, jak tohle znám z doby normalizace!

Aston Ondřej Neff
22. 3. 2025

Je třeba zavolat doktora Chocholouška na Ursulu von der Leyen.

Chechtavej tygr
22. 3. 2025

Dáma vstoupila do hotelu a obrátila se na recepčního...

Daniela Kovářová
22. 3. 2025

Téma zvyšování výdajů na zbrojení za legitimní příležitost k debatě.

Alexander Tomský
22. 3. 2025

Rusko není západní civilizace a pokusy o normalitu selhaly.

ČTK, Lidovky.cz
24. 3. 2025

Ruská protivzdušná obrana zničila v noci na pondělí 28 ukrajinských dronů, uvedlo ruské...

lyst Tereza Lysá
24. 3. 2025

Začátek týdne budou doprovázet bouřky se srážkami, které budou spíš lokálního charakteru. První...

Lidovky.cz, ČTK
24. 3. 2025

Dvacetiletého mentálně postiženého muže, který v neděli odešel z Domova pro osoby se zdravotním...

Josef Mlejnek
24. 3. 2025

Před parlamentními volbami 2021 vyrukovala koalice SPOLU s volebním autobusem, na jehož bocích se...

Lidovky.cz, ČTK
23. 3. 2025

Izraelský vzdušný úder na Násirovu nemocnici v Chán Júnisu na jihu Pásma Gazy v neděli večer zabil...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz