31.10.2020 | Svátek má Štěpánka


VESMÍR: Co s temnou hmotou?

6.9.2006

Už na třech místech se na českém netu vyskytuje příspěvek M. Hromadové o důkazu existence temné hmoty (Hvězdárna Valašské Meziříčí, stránky ČASu a Neviditelný pes). Jedná se o poměrně velice nešťastný a zkopaný překlad populárních informací na serveru sondy Chandra. Bohužel z příspěvku se absolutně nedá pochopit, proč se vlastně oddělil mezigalaktický plyn od galaxií a temné hmoty při srážce kup galaxií. Ale právě naopak vznikl diky chybnému překladu - hlavně záměna prostého minulého času a trpného tvaru v minulém čase - nesmysl. Navíc lze tento nesmysl poměrně snadno kouknutím na příslušnou anglickou pasáž ověřit a tím si dělá astronomická komunita docela zbytečnou ostudu. Myslím, že by měl být příslušný příspěvek stažen nebo aspoň opraven. Takže teď fakta:

Podstata jevu je tato:

Kupa galaxií (pokud existuje temná hmota) obsahuje tři složky:
1) Temná hmota - při srážce kup galaxií interaguje pouze gravitačně
2) Mezigalaktický plyn - interaguje gravitačně a mnohem intenzivněji i elektromagneticky. Tato elektromagnetická síla mezi atomy a ionty plynu a plazmy vytváří "tření" vznikající u objektu pohybujícího se v takovém plynu (jako ten odpor vzduchu). Tedy, jestliže máme dvě srážející se oblaka plynu, způsobí toto tření přeměnu velké části pohybové energie na teplo a zpomalení pohybu těchto oblaků - právě to pozorujeme a toto způsobí oddělení plynu od ostatních složek kupy
3) Galaxie - ty interagují gravitačně. Pochopitelně na ně působí i popisované "tření" v plynu. Ovšem galaxie jsou velmi kompaktní a v daném případě téměř bodové. Takže tření je zanedbatelné (rozdíl mezi pohybem aerodynamického tělesa a neaerodynamického tělesa ve vzduchu). Galaxie tedy neztratí rychlost a budou se pohybovat spolu s temnou hmotou.

Samotná gravitační interakce nemůže oddělit temnou a normální hmotu. Musí se intenzivně projevit nějaká interakce, která působí na normální hmotu a nepůsobí na temnou hmotu.

Co o tom píše M. Hromadová:
"Horký plyn byl při této srážce zbržděn silou, podobnou odporu vzduchu. Ale v tomto případě temná hmota nezpomalila plyn přímým dotykem, protože sama sebe nebo plyn přímo neovlivňuje, ale jen prostřednictvím gravitace. To vyvolalo oddělení temné a normální hmoty, které astronomové pozorovali. Pokud by byl horký plyn nejhmotnější složkou v kupách, jak navrhují alternativní gravitační teorie, pak by takové oddělení nebylo možné. K tomu je právě nutná temná hmota"

Velice podobně se to píše na WWW stránkách Hvězdárny v Uherském Brodě. Buď podobná chyba překladu, nebo stejný autor (není uveden):
"Horký plyn byl v této srážce zpomalen a zbrzděn silou podobnou odporu vzduchu. Na rozdíl od takového případu ale temná hmota nezpomalila plyn přímým dotykem, protože sama se sebou nebo s plynem neinteraguje přímo, ale jen prostřednictvím gravitace. To vyvolalo oddělení temné a normální hmoty, které je ve získaných datech pozorovatelné. Pokud by byl horký plyn nejhmotnější složkou shluků, jak to navrhují alternativní teorie gravitace, pak by takové oddělení pozorovatelné nebylo. K tomu je potřebná temná hmota."


A teď originální pasáž:
The hot gas in each cluster was slowed by a drag force, similar to air resistance, during the collision. In contrast, the dark matter was not slowed by the impact because it does not interact directly with itself or the gas except through gravity. Therefore, during the collision the dark matter clumps from the two clusters moved ahead of the hot gas, producing the separation of the dark and normal matter seen in the image. If hot gas was the most massive component in the clusters, as proposed by alternative theories of gravity, such an effect would not be seen. Instead, this result shows that dark matter is required.

Jak je vidět, v originále se nepíše o tom, že:
"Horký plyn byl při této srážce zbržděn silou podobnou odporu vzduchu. Ale v tomto případě temná hmota nezpomalila plyn přímým dotykem, ..., ale jen prostřednictvím gravitace."

ale píše se:
"Horký plyn v každé z kup byl během srážky zpomalen silou odporu prostředí podobnému odporu vzduchu. Naopak temná hmota nebyla srážkou zpomalena, protože mezi sebou a s plynem interaguje pouze gravitačně"

takže na rozdíl od M. Hromadové autor původního příspěvku netvrdí, že by temná hmota zpomalovala plyn silou sice podobnou odporu vzduchu, ale gravitačního původu. Říká, že plynné části kupy se vzájemně při srážce zpomalí silou odporu prostředí (je elektromagnetického původu), zatímco temná hmota se nezpomalí, protože interaguje jen gravitačně.

Samotná podstata jevu je tedy totálně zamlžena a i zbývající části příspěvku jsou dost špatné a nešťastně upravené z anglického textu. Vím, že je rychlé přebírání novinek náročná práce. Není nikdy problém udělat chybu. Ale i tak by bylo dobré, kdyby překladům byla věnována větší pozornost a v případě, že danému fyzikálnímu problému nerozumím, tak se kouknout i do původních prací nebo aspoň na jiné zdroje. Zvláště, když dnes už anglicky umí dost velká část populace. Je totiž nepříjemné, když se takový neumělý překlad bere jako informace předkládané odborníky laikům. V daném případě příspěvek spíše škodí a bylo by dobré něco s ním udělat.


Chytá vás mlsná? Zkuste s námi sladkou novinku od Penamu
Chytá vás mlsná? Zkuste s námi sladkou novinku od Penamu

Přihlaste se o testování novinky z řady Penam Ze srdce sladké. Balení sladkého pečiva Swing s náplní pudinkovou bude moci ve svých domácnostech...


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.