23.4.2024 | Svátek má Vojtěch


Diskuse k článku

VESMÍR: 100 tisíc galaxií a 0 vyspělých emzáků

Určitě jste někdy slyšeli o Dysonově sféře, se kterou přišel v roce 1960 fyzik Freeman Dyson.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Šiška 11.5.2015 6:52

Řadit civilizace podle en.spotřeby byl omyl,

Nikolaj Kardaš (Kardašov) se hrubě mýlil. Jeho představa pochází z 60.let minulého století, kdy exponenciálně narůstala světová poptávka po energii. Dnes tomu ale tak není - díky technologiím a snahám o minimální poškozování životního prostředí. A myslím si, že vyspělejší emzáci nebudou tak pitomí jako my a nebudou např. svítit z 50% pánubohu do oken.

Myslím si, že hledání MZ bude mj. i díky tomuto mnohem obtížnější.

R. Langer 11.5.2015 11:11

Re: Řadit civilizace podle en.spotřeby byl omyl,

Jak jste přišel na to, že tomu dnes tak není? Poptávka po energiích neustále roste, a poroste i nadále, a to dramaticky, až se něco pohne i ve třetím světě. Ale spotřeba roste neustále i u nás.

V. Vaclavik 11.5.2015 12:30

Re: Řadit civilizace podle en.spotřeby byl omyl,

Jenze je potreba uvazovat v mnohem delsim meritku. Krome toho celkova spotreba zatim roste, protoze vic a vic lidi ma sanci na vyssi zivotni standard a te sance vyuziva, byt zatim primitivne energetickym zpusobem (jako v dnesnich vyspelych zemi v jejich minulosti, kdyz zacaly vyspivat...), ale s prihledem k vyvinu technologii ziskavame vice a vice s mnohem mensimi naroky na energii, nez si kdo dokazal v  minulosti predstavit.

Ovsem jako vzdelany ve fyzicke vede jsem skepticky ohledne te druhe kategorie (ziskavani energie primo z nasi hvezdy), o treti kategorii ani nemluve, ta je mozna vlastni fanouskum scifi filmu a jinych fantazii, ale s realnou vedou to nema nic spolecneho. Sam spise verim tomu, ze vyspela civilizace bude mnohem mene energeticky narocna, nez si vubec dokazeme predstavit. Je to videt i dnes, kdy opravdu vzdelani, civilizovani jedinci, ziji jednoduchy zivot, byt technologicky na vysi. Takove to opajeni se pozlatkem hojnosti je domenou primitivu mezi nami, jak bohatych, tak chudych, kazdy na sve urovni. Casem, pokud ma byt civilizace vyspela, budou taci v mensine, pokud vubec budou, a energeticka narocnost takove vyspele civilizace vubec ani nebude vyzadovat nejake prime dolovani energie z nasi hvezdy, i kdyby neco takoveho bylo kdy mozne, jako ze tomu nic nenasvedcuje, spise prave naopak.

Fantazirovani je prece tak levne a proto tak lakave.

M. Dvořák 11.5.2015 17:30

Re: Řadit civilizace podle en.spotřeby byl omyl,

Energii z naší hvězdy získáváme již dnes.Viz solární elektrárny.

V. Vaclavik 11.5.2015 19:25

Re: Řadit civilizace podle en.spotřeby byl omyl,

V tomhle stylu energii ze slunce cerpal uz praveky clovek, kdyz se vyhrival na slunci a kdyz si dal na slunci vyhrate kameny do pelechu... Neprimo cerpame rovnez uz odveku, takze doufam, ze touto svou poznamkou chcete byt jen chytrym aleckem.

M. Dvořák 11.5.2015 19:50

Re: Řadit civilizace podle en.spotřeby byl omyl,

Měl jsem dojem,že si představujete těžbu na Slunci,což je odvážné i na scifi.Možná,že časem bude využívána jeho gravitační síla nebo jeho magnetické pole(energeticky).

Mezi solárními panely a opalováním vidím dost veliký rozdíl. Panely poskytují elektřinu,opalování rakovinu,pokud to nevíte.

Vaše představa technologicky vyspělého života s nepatrnou energetickou náročností je daleko výživnější než můj odkaz na solární energii☺

V. Vaclavik 12.5.2015 6:15

Re: Řadit civilizace podle en.spotřeby byl omyl,

Zeptejete se toho Kardasevsekho, jak to s tou druhou generaci myslel. Mozna ze solarni clanky byly v jeho dobe jeste nezname a treba mate pravdu. Kdyz myslite, ze nejaka 'tezba na Slunci' je scifi, co pak teprve ziskavani energie z cele galaxie... proto rikam, ze ten pan psal scifi, s vedou to nemelo nic spolecneho a pod tim ziskavanim energie ze Slunce bych ocekaval neco mene pasivniho, nez jen solarni clanky. Ekvivalent takoveho pasivniho ziskavani energie z nasi Zeme by bylo treba pouzivani jen vodnich elektraren, nikoli uz tezba uhli, napriklad. Ty fotoclanky jsou vice mene ekvivalentem tech vodnich elektraren - zdroj, at uz Slunce, nebo Zeme, to 'nevycerpava', jen vyuziva prirodni kolobeh, tu vodni, tu slunecni.

R. Gramblička 12.5.2015 12:58

Re: Řadit civilizace podle en.spotřeby byl omyl,

řekněme spíš, že to byly vize, ne jen prvoplánová sci-fi. Dysonová sféra je taky sci-fi, ale je teoreticky zvládnutelná. Stejně tak by pro Faradaye byla sci-fi představa jaderných elektráren

R. Gramblička 12.5.2015 12:54

Re: Řadit civilizace podle en.spotřeby byl omyl,

jenže i tak ze slunce využíváme jen zlomek toho, co na naši planetu dopadá a to je pouze nepatrný zlomek, toho, co slunce vyzařuje do prostoru. Kardašov to myslel tak, že civilizace bude využívat podstatnou část hvězdou emitované energie