28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

VELKÝ TŘESK: Deset největších mýtů II.

V minulém díle jsme se zaměřili zejména na objev expanze vesmíru, který ve svém důsledku vedl k teorii Velkého třesku.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Kulhánek 27.12.2018 22:39

Škoda

To je smutné, velmi smutné. Bohužel jste vůbec nepochopil, o čem jsem psal. Snad v tomto článku (https://www.aldebaran.cz/bulletin/2015_11_sum.php) dřímá naděje, že byste prozřel. V kapitole „Na sever a na jih“. Pokud ani tam, jímá mě beznaděj. Budu se muset smířit s tím, že mé pedagogické schopnosti selhaly. Konec konců, nebylo by to poprvé. Krásnou a dobrou noc, dnes toho bylo už moc.

P. Kulhánek 27.12.2018 22:42

Re: Škoda

Byla to reakce na příspěvek pana Remeše. Bohužel jsem se zcela nezorientoval ve zdejších vláknech. Já znám jen vlákna pavoučí. Raději se už nebudu o žádné další reakce pokoušet, milí čtenářové.

P. Remeš 28.12.2018 12:06

Děkuji za reakci. Pisu z vlaku, proto jen krátce: Za těžkou myšlenkovou vadu Vaší úvahy povazuji Vaši představu "současnosti". Když píšete v onom odkazovaném článku, že protikladné části pozorovatelného Vesmíru jsou "dnes" od sebe vzdáleny 28 mld let, jde o nekorektní úvahu, protože implikuje newtonovskou existenci absolutního času. Taková koncepce je ale mylná. Neexistuje absolutní čas, cas je relativní a relativistický. Neexistuje žádné absolutní "dnes", žádná absolutni současnost, žádná existence před či za Velkým třeskem ...

P. Remeš 28.12.2018 12:09

Je zde ještě ta věc, že Vesmír nemůže být jakkoliv kvantitativně nekonečný. Pojem nekonečna má smysl pouze v řádu potencionalty. V řádu skutečnosti popírá sám sebe ...

P. Remeš 27.12.2018 18:33

Hranice 14 miliard let

Nerozumím tomu, jak může autor předpokládat, že za hranicí 14 miliard světelných let se "nachází" (což je ovšem termín předpokládající pro Vesmír velmi problematický pojem "současnost") jakési další části Vesmíru. Vzhledem k tomu, že při prostorovém pohledu do Vesmíru hledíme do jeho časové minulosti, přijde mě absurdní, že by bylo možné opodstatněně předpokládat, že "před" Velkým třeskem (tedy "za" prostorovou hranicí 14 miliard světelných let se cokoliv nachází (respektive nacházelo) ....

P. Princ 27.12.2018 22:40

Re: Hranice 14 miliard let

Kdybyste hleděl dostatečně dlouho, spatřil byste svůj zátylek (pokud by ještě předtím temná energie neroztrhala atomy Vašeho těla).

V. Čermák 27.12.2018 11:56

Už to z vědců leze.

Dvojprostor - Nebe a Země. Bůh ovšem neprojde....

J. Kostelanský 27.12.2018 11:44

Trochu iná predstava o vesmíre

S tým poznávaním nášho sveta je to paradoxné: čím viac sa nám podarí ísť do hĺbky, tým je to absurdnejšie a nepochopiteľnejšie. Akoby naše poznávanie bolo ohraničené hmlou /mlhou/ iracionálna. Veľký tresk je presne o tom.

Inak je stále viac populárna teória, že náš troj, resp. štvorrozmerný vesmír (ak rátame aj čas) je "počítačovou projekciou" dvojpriestorového vesmíru. A matematické a fyzikálne vzorce a princípy tento model nevylučujú.

Ako by sa potom dal predstaviť "Veľký tresk" a nekonečnosť vesmíru? Moja predstava je takáto (netvrdím, že to tak je, len že by to tak mohlo byť): Veľmi zjednodušene, ako otvorenie napr. tabuľky v Exceli, kde každá bunka je nejaká základná jednotka, či už slnečná sústava, planéta, atóm, kvarky či niečo podobné. Keďže sa jedná o nekonečnosť, veľkosť nie je podstatná.

Tá tabuľka by bola viac-menej štandardná, len s jednou úpravou. Počet buniek by nebol limitovaný. Mohli by napr. niečo zapísať do bunky (písmeno stĺpca som nahradil číslom). 571 546 456 235 x 256 451 652 874 526. V podstate by ste mohli ako číslo riadka či číslo stĺpca zvoliť akékoľvek veľké číslo - aj s miliardou desatinných miest.Paradoxne veľkosť tabuľky by sa tým nezväčšila tak, aby sa s ňou nedalo pracovať na počítači. Pretože Excel si ukladá údaje iba o zaplnených bunkách.

Takéto riešenie by aj zodpovedalo poznatku, že svet okolo nás je iný, keď sa naň dívame, a iný, keď sa naň nedívame. Niečo podobné ako keď pozeráme obrovskú tabuľku s tisíckami vyplnených buniek - na obrazovke vždy vidíme len malý výsek. Zvyšok toho, teda čo nevidíme, vlastne existuje-neexistuje. Kedykoľvek sa na to môžeme pozrieť, je to uložené v pamäti, ale jeden človek nemôže naraz vidieť všetko. Skrátka pri presune na inú časť tabuľky ju program vygeneruje z pamäte na obrazovku a tá predchádzajúcu časť zase z obrazovky zmizne.A prečo hovorím o "nekonečnej" tabuľke? Pretože nemá žiadne obmedzenie, aké veľká adresa bunky môže byť.

P. Schuster 27.12.2018 10:25

Velký třesk

Věřím spíše teorie Stephena Williama Hawkinga o velkém třesku, než psanému textu.

P. Hlosta 27.12.2018 10:37

Re: Velký třesk

S textem se Hawkingovo popularizační podávání Velkého třesku nijak nevylučuje. Hawking a nejen on, uznávali, že teorie se stabilně mění vlivem nového poznatku ve vědě a nelze očekávat u žádné teorie, že by byla navždy platnou jistotou.

Navíc si myslím, že my nemáme na to, abychom jakkoliv zpochybňovali nejen Hawkinga, ale ani P.Kulhánka ;-)

P. Schuster 27.12.2018 13:03

Re: Velký třesk

Myslel jsem tu pasáž, kde Hawking spojoval teorie velké ho tresku s černými dírami.

K. Janyška 27.12.2018 8:50

Tak, koukám, že víte akorát, že nic nevíte. Jako já.

Ale o spontánnosti, spontánnch silách a spontánním řádu tam toho máte málo, maloučko. A to je přitom podstata všeho... Dzp.

J. Lepka 27.12.2018 10:39

Re: Tak, koukám, že víte akorát, že nic nevíte. Jako já.

Jistě se nám pokusíte vsugerovat, že spontánní řád je schopen existovat sám o sobě, bez jakékoliv materiální podstaty okolního světa, že? To i křesťanská církev naznala, že musí mít nějakou tu hmatatelnou podstatu. Takže k tomu vašemu plácnutí dodám jen: co uvidíte, když budete promítat film jen do prostoru, bez jakési dopadové plochy? Jistě i jako náboženský myslitel a vyzývatel božského von Hayeka přiznáteže Velké Kulové ...

L. Novák 27.12.2018 14:13

Re: Tak, koukám, že víte akorát, že nic nevíte. Jako já.

A vesmír je spontánním řádem nebo není? ;-)

J. Lepka 27.12.2018 17:23

Re: Tak, koukám, že víte akorát, že nic nevíte. Jako já.

Slovo spontánní pochází s latinského spontaneus: česky samovolný - tj. vycházející z přirozené reakce, bez jakéhokoliv vnějšího podnětu. A jsme u jádra pudla, nikdo ani v největším rauši netuší, jak náš vesmír vznikl, tedy slovy mého otce: "Kdo do toho cvrnknul". Nicméně už pokus slovní spojení "spontánní řád" dává nahlédnout do zmatku v duši autora, protože vesmír se řídí přesnými fyzikálními zákony a právě až do toho úplného prvopočátku se dají vysledovat přísně logické vazby.

Š. Hašek 27.12.2018 22:08

Re: Tak, koukám, že víte akorát, že nic nevíte. Jako já.

Já se v tom moc nevyznám, v dalekém vesmíru ....... ale.

Vy si protiřečíte. Jednou říkáte, že reakce může být spontánní a jednou zas podle přesných zákonů.

Já myslím, že obojí je správně. Obojí je stejné. Pan Janyška má na mysli řád a reakce, do kterých se nebude "montovat nějaký blbý laborant/člověk".Vesmír je určitě velice spontánní, Beroun určitě ne, ačkoliv i tam také probíhají neustále reakce. Někdy podle vyhlášky, někdy podle Pascala. Někdy dohromady.