25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

VĚDA: Zlotřilé kytky

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Václavíková 14.2.2011 13:22

No, s těmi mitochondriemi

to je spíš takový optický klam. Dá se vůbec mluvit o tom, že tato ROSTLINA má cizí geny? Vždyť mitochondrie je jen jakýsi asimilovaný a domestikovaný parazit :-)

J. Anděl 14.2.2011 13:01

Kouzelné

Opravdu? Kytky přistiženy s pipetou a zkumavkami a vím já čím ještě, kterak jiným kytkám či živočichům experimentují s dna? Nehoráznost!

:-)

Zajímavý článek. Nebýt autorovy posedlosti ochránci životního a genetického prostředí, ani bych neměl důvod reagovat, max poděkovat za zajímavé informace.

J. Anděl 14.2.2011 13:08

Re: Kouzelné

Doplním - cokoliv, co vytvoří člověk, je svým způsobem nepřirozené. Jachta, auto, posekaný trávník, zasazený strom... Přirozenost je mýtus.

Přesto nás historie poučuje, že když to někdo někde s těmi nepřirozenými zásahy přežene, tak to schytá. Uvidíme, jak to bude s tímhle. Já osobně bych se skoro vsadil, že nás nečeká tak zvrácená budoucnost, jako z filmů typu X-MEN. Ovšem jistý posun v "přirozené evoluci" člověka jistě nastane. Tipuji, že to bude směrem k většímu množství alergií, psychických problémů, neschopností vyrovnat se s realitou a závislostí na virtuální realitě.

B. Rybák 14.2.2011 23:13

Re: Kouzelné

Svou nevzdělaností posedlí a šílení svým strachem o svůj byznys jsou jsou eko-pěstitelé a zemědělští EU-byrokrati, kteří v primitivním boji za lepší eko-svět zaspali vědecký pokrok. Každá nová věc přináší rizika. Malér ale téměř nikdy nepřichází z té strany, odkud je očekáván (ta je totiž velmi hlídaná).

PS. Nepřirozenost lidského díla je další hloupý mýtus vytvořený ekologisty. Je snad člověk božstvo, které nepatří do přírody?

J. Anděl 15.2.2011 10:19

Re: Kouzelné

Nemáte pravdu, jste ve vleku klišé. Rozumný nadhled Vám zatemňuje nějaké osobní zaujetí třeba k bio-pěstitelům. Přičemž nevím, kolik jich znáte. Protože bio-pěstitel není kategorie. Je určitě třeba rozdíl mezi nějakým malopěstitelem v Čechách a mezi velkoprodukcí bio jablek (jsou pěstována pod sítí, aby na to nemohli ptáci) někde na Novém Zélandu. Takových rozdílů je řada - takže Vaše charakteristika o nevzdělanosti, posedlosti a strachem o byznys je spíš Vaším výlevem zášti, než nějakým seriózním vhledem do problematiky.

Samozřejmě leckteří ekologisté (a jinak byrokraté v EU) jsou zase v zajetí jiného klišé. Vím, o čem mluvím, protože některé znám (pěstitele či prodejce, nikoliv byrokraty).

Debata o přirozenosti je mýtus, který nestvořili ekologisté, ale při svém nízkém kulturním rozhledu soudím, že doba romantismu. A předpokládám, že slovo dvě na toto téma utratili i řečtí filosofové. A samozřejmě toto téma rozebírají různá dávná učení, budhismus, ale i třeba křesťanství.

Člověk není božstvo. Člověk je člověk. Člověk není zvíře, není to rostlina, není to nerost. Patří do přírody. I božstvo patří do přírody - v širokém smyslu slova, ve kterém vše, co je, je tak nějak svět, tedy příroda. V tomto smyslu také vše, co je, je přirozené. V tomto smyslu neexistuje protiklad, tedy platí, že nic není nepřirozené. Zdá se mi, že to bývá často tezí klausomilů a spol. A stejně tak je to teze různých tzv. duchovních směrů jako je nová esoterika atp. Což je roztomilý paradox.

Přirozenost ve smyslu, v jakém o tom nejen ekologisté, ale i jejich odpůrci často mluví, tedy ve smyslu animální přirozenosti (pudových a instinktivních reakcí na podněty, jak velí "příroda", bez ovlivňování vůlí) je sice cílem novodobého člověka - a to si pište, že je, ideologie nespoutanosti se neomezuje ani náhodou jen na ekologisty, na žravost, otročení svým touhám a nenasytnost nemají patent. Ale ještě tam (naštěstí) nejsme. Takže z tohoto hlediska se přirozeně nechováme. Díky Bohu.

J. Anděl 15.2.2011 10:30

Re: Kouzelné

Je ovšem pravda, že tento nadhled jsem v diskuzích nedávno sám ztratil, když jsem hodnotil paušálně lékaře. Úplně mě rozčílili :-).

Ale to jen dokazuje, že paušální odsuzování něčeho je vždy jenom pitomost, nedostatek nadhledu a osobní zaujatost.