26.5.2022 | Svátek má Filip


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
udivený 28.12.2009 3:09

Re: Rozhodování o budoucnosti je opravdu obtížné rozhodování

Ad 2) Má-li někdo publikace, které se citují (nikoliv uměle) vědeckou "konkurencí" v zahraničí (nikoliv jen na Slovensku), pak bych řekl, že je pro funkci budoucího směřování vědy a výzkumu (ne inovací) nějak kvalifikován svou minulostí lépe než třeba výrobce postelí, byť pohodlných a neporuchových (jsou-li takové).

Ne že by česká věda nepotřebovala vylepšit, ale s výběrem zlepšovatelů je nutné být velmi opatrný a výrobce postelí mi jako silný argument nepřipadá.

Miroslav Pivoda 28.12.2009 12:43

Od výzkumu a vývoje ke komercializaci

Pánové "jeníčku" a "udivený": Já předpokládám, že do Rady nebyl přizván nějaký specifický výrobce postelí, ale někdo z praxe, kdo dobře rozumí inovacím - tedy to tomu, co by mělo následovat po vynálezu či objevu, aby došlo k úspěšné komercializaci. Těm dalším činnostem v řetězci činností (od výzkumu ke komercializaci) naši vědci zpravidla nerozumí. Tak jsem je měl možnost osobně poznat na několika českých univerzitách.

IH 28.12.2009 9:22

Re: Rozhodování o budoucnosti je opravdu obtížné rozhodování

Pane Pivodo, protože zde neustále obtěžujete svou bolístkou tj. neuznáním své práce, tak jsem se podíval do Web of Science a zjistil jsem, že nemáte jedinou slušnou vědeckou publikaci. Nejsem příznivec takové zjednodušeného způsobu hodnocení vědecké práce, ale takový výsledek je tak špatný, že se nemůžete divit, že žádná VŠ Vám neudělí jakoukoliv vědeckou či pedagogickou hodnost.

Miroslav Pivoda 28.12.2009 12:33

Špatná zpráva pro českou akademickou mafii

1. Zdá se, že bolístku máte především vy, soudruhu IH. Vadí vám, že někdo v Česku je schopen veřejně kritizovat nefunkční akademický a vědecký systém a uvést k tomu i konkrétní příklady. Mám pro vás špatnou zprávu: hodlám v tom i nadále pokračovat.

2. Kdyby bylo možno hodnotit vědeckou práci mechanicky jen dle citací a publikací, pak takové jednoduché aritmetické úkony nemusí dělat draze placené vědecké komise, ale během noční směny pan Novák, spolehlivý vrátný v hotelu Modrá hvězda, Astra, či Marriot. Diplom s podpisem spolehlivého pana Nováka by měl mít v Česku větší věrohodnost, než diplom například s podpisem jeho magnificence Doc. Kindla.

IH 28.12.2009 15:55

Re: Špatná zpráva pro českou akademickou mafii

Pane Pivodo, nejsem, nebyl jsem a nebudu soudruh. Ke kritice vědeckého systému u nás a hlavně jeho ekonomické neefektivnosti se k Vám rád přidám. Již desítky let existuje ve světě uznávaný systém  na hodnocení  práce vědeckých pracovníků (viz např. již zmíněná databáze Web of Science) Takto lze získat napsáním jména pracovníka a několika kliknutím seznam jeho publikací v impaktovaných časopisech, počet citací jeho prací a další hodnocení jako např. H faktor apod. To umožňuje svléknout každého vědce veřejně do naha a není třeba k tomu žádná komise. Pracuji ve vědě přes 40 let a vím, že takto   zjednodušeného hodnocení by mělo být jen orientační. Pokud ale někdo nemá aspoň několik publikací v lepších časopisech za několik let práce tak mu žádná univerzita na světě neudělí vědeckou či pedagogickou hodnost. Nezlobte se, to je Váš případ. Omlouvám se, že píšu anonymně, je to zde zvykem.

Miroslav Pivoda 28.12.2009 17:44

Račte tomu rozumět při vaší inteligenci i

Diskuze je k článku nadepsanému "Zahradník nebo Matějů", nikoliv o habilitacích a už vůbec ne o mé habilitaci. No ale prosím, když mne chcete stále veřejně upozorňovat na to, o co já v Česku již delší dobu nestojím - tj. o docenturu, odpovím vám. Nemusíte mi také vysvětlovat systém hodnocení vědců ve světě. Je zřejmé, že nevíte vůbec nic o stavu publikací v ekonomických oborech v Česku. 1. Docentury a profesury mají v Česku lidé, kteří nepublikovali nikdy nic v zahraničí. Račte prosím namátkou zkontrolovat pár jedinců v mém věku. 2. K tomu existují ale i objektivní důvody. Zjednodušuji:  Nikoho v USA nezajímá stav podnikání v Česku. Když jsem tam v roce 1992 dělal přednášku o podnikání v Česku, ptali se mne spíše na Jaromíra Jágra. Od té doby se situace spíše zhoršila (s tím jak roste zájem o Asii). Jak potom chcete o tomto oboru publikovat v impaktovaných časopisech v zahraničí? Samozřejmě si v Česku můžete udělat impaktovaný časopis. A pak jsme opět u toho problému objektivity v malém českém prostředí.

ALE HLAVNĚ: Svými odkazy na Zlatuškovo naprosté profesionální selhání upozorňuji především na ten fakt, že již dnes mohly Polákovy práce základního výzkumu vydělávat peníze v aplikačním výzkumu (o který jsem se s ním pokoušel já).  A jestliž k takovému selhání došlo v minulosti, může k něnu dojít opět. Proto o tom píši a budu psát dále. "Račte tomu rozumět při vaší inteligenci" - tak to říkával komik Vlasta Burian.

Harry 28.12.2009 13:54

Re: Rozhodování o budoucnosti je opravdu obtížné rozhodování

"nemusí být ještě těmi nejlepšími odborníky na budoucnost" No ja si rad ctu zivotopisy NYNI slavnych lidi a nejak si nepamatuji, ze by ty zasadni objevy, ktere dneska toci svetem nekdo predpovidal. V naproste vetsine zasadni objev vypadne z hlusiny sedive driny tak nejak necekane ba i nevitane asi jako zlata hrouda kdyz okopavate brambory. Cili zadni odbornici na budoucnost ani existovat nemohou. To se tyka zakladniho vyzkumu. V aplikovanem to je samozrejme mozne, kapacita pameti roste Xx/5 let a cena  klesa Xx/5let.