3.7.2022 | Svátek má Radomír


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L 2.1.2010 11:08

Zadost o grant a prazska jelita

Kdysi, asi pred vice nez peti lety,  jsem podal zadost o grant. Stale cekam na odpoved a zduvodneni a asi je nikdy nedostanu. Na to ty elity nemaji cas. Ja zase nemam cas na ty vedecke elity, cili at jdou ty elity do hajzlu. Take se jim rika predni prazska intelektualni elita. My na venkove jim rikami prazska jelita.

bob23 28.12.2009 22:21

diky myslivcum jako Ivan Novy a Mateju

jsem uz mnoho let za oceanem, kde se vedecka prace ceni. Stejne tak mnozi mi pratele a kolegove. Cesko je zatim zeme s pomerne kvalifikovanou pracovni silou a nizkymi mzdovymi naklady. Pokud myslivci jako pan Novy prevazi, casem bude Cesko pouze zeme s nizkymi mzdovymi naklady - receno jinak, zeme chuda. Pana myslivce Noveho to zjevne netrapi, on  presune firmu do Ciny ci jine zeme, kde do vzdelani a vyzkumu investuji.

Ivan Nový 29.12.2009 15:30

No to, že stát vydržuje AV,

není cenění si práce vědců. Cenění si práce vědců je, že svoje, ne státní peníze věnujete vědě. A to je v USA a není v EU. Věda a všechno ostatní je podmíněno kulturně. Nestačí dávat x% rozpočtu na vědu, a myslet si, že budete mít stejné výsledky jako jinde. Výsledkem toho je získávaní peněz na nálepku, ne na obsah.

Ivan Nový 29.12.2009 15:37

A bobe,

vědci u nás jsou líní, líní lidi přesvědčovat. Chtějí se schovat za stát, tím, že řeknou, že věda bude živit stát, a nebo, že stát nemůže být bez vědy, a proto se jim patří díl rozpočtu státu. Ani zde v diskusi to neumí a nedělají. A stačilo by tak málo, jen ukázat vlastní fascinaci oborem, který provozují. Ukázat trochu pozitivního myšlení. Místo toho bojují za Vědu, a myslí tím prohloubení závislosti vědy na státu. Měli by spíše bojovat jen za sebe. Věda cenná není, cenní jsou jen lidé, kteří ji dělají.

Ivan 28.12.2009 17:02

Copak lze házet perly sviním?

Na psu je sebranka modrých fanatiků. Copak má nějaký smysl se na ni jakkoliv obracet?

Ivan Nový 28.12.2009 13:30

vědci nemají dostávat peníze jen tak,

mají se o ně hádat, bojovat, i občas riskovat existenční problémy, jako všichni ostatní.

janoryna 28.12.2009 14:06

Re: vědci nemají dostávat peníze jen tak,

oni je nemají dostávat nikdy ! k čemu nám, čechům a českým podnikatelům jsou ? k čemu je nám výzkum černých děr, četba genetického kódu chrousta nebo vykopání můmie v egyptě ? jak to zvýší prodej škodovek nebo piv ? nemusíme nad ničím bádat, když si nejnovější techniku můžeme dovézt nebo koupit licenci.  bez ztráty peněz vědci ! 

Rudolph 28.12.2009 14:21

Re: vědci nemají dostávat peníze jen tak,

Tak!

Ivan Nový 28.12.2009 14:31

Re: vědci nemají dostávat peníze jen tak,

No v podstatě máte pravdu, stát by se o to neměl starat, a vědu by měli financovat osvícení mecenáši. Ale to by stát musel peníze těm osvíceným lidem nechat, a ne je sedřít z kůže ve jménu lenochů a vyžírek.

Rudolph 28.12.2009 14:38

Re: vědci nemají dostávat peníze jen tak,

"Vědu by měli fonancovat osvícení mecenáši": Vy se tady neustále snažíte zamlžit fakt, že ty peníze, co se vláda pokouší sebrat Akademii, neušetří, ale rozdělí si je soukromé firmy, Nic víc. Ať si mecenášové, například výrobci postelí, přispívají na svoje kšeftíky sami, pane.

Ivan Nový 28.12.2009 14:42

Re: vědci nemají dostávat peníze jen tak,

ty peníze stejně nic neřeší, co AV nevymyslela dosud, to už nevymyslí. Kde máte záruku, že uvnitř AV se peníze rozdělují správně? To je ten samý problém. Nebojujte za peníze pro vědu, ale pouze pro nějaký konkrétní projekt. To je efektivnější.

Rudolph 28.12.2009 14:53

Re: vědci nemají dostávat peníze jen tak,

Tak ať vaši zaměstnavatelé platí svoje firmičky z toho co vydělají a ne z toho, jak se jim podaří podojit stát.

Ivan Nový 28.12.2009 14:56

Re: vědci nemají dostávat peníze jen tak,

No já žádné zaměstnavatele nemám :-)))

Rudolph 28.12.2009 15:02

Re: vědci nemají dostávat peníze jen tak,

Vy tady kopete za Svaz průmyslu a obchodu, který za tímhle celým kšeftem stojí. Vaše práce je astroturfing: umělý "ohlas veřejnosti". Je mi vás docela líto, máte těžkou práci: obhajujete neobhajitelné. Ale paradox je, že se ta hlavní věc asi nakonec podaří a průmysl sežere Akademii i s botama. Ale nebude to vaší zásluhou. Bohudík.

Ivan Nový 28.12.2009 15:14

Re: vědci nemají dostávat peníze jen tak,

No já tady kopu za reálný svět. A jsem ohlas veřejnosti nefalšovaný, a samostatný :-))) Nevěřím ani na dotace pro zemědělce, ani pro aplikovaný výzkum, ani pro AV a ani pro kohokoliv jiného. Situace kdy 50% HDP přerozděluje stát je zhovadilost.

Rudolph 28.12.2009 15:23

Re: vědci nemají dostávat peníze jen tak,

Ano: reálný sevět je ten, ve kterém jsou nejvýnosnější zakázky - ty státní. Já taky kopu za reálný svět. Za takový, kde si vydělá ten, kdo něco umí a ne ten, kdo má dobře umístěné kamarády. Vidíte co se děje? V důsledku to vaše bezpřívlaskové korytářství způsobuje ztrátu důvěry nejen v pravicovou politiku, ale v pluralitní systém obecně. Ale to je již mimo kategorie "trhu", tím se mají zabývat mecenášové, co? ;-P

Ivan Nový 28.12.2009 15:30

Re: vědci nemají dostávat peníze jen tak,

Státní zakázky to je patologie, choroba Evropy. A je jedno, zda jde o vědu, či výstavbu čehokoliv. A neděje se nic, jen voliči budou za svá rozhodnutí ztrestáni státním bankrotem. Ani vědci nevolí jinak než lid obecný, taky nesou stejný díl viny.

Rudolph 28.12.2009 15:39

Re: vědci nemají dostávat peníze jen tak,

Neodvádějte pozornost: prachy, o které má být krácena Akademie, nebudou "uspořeny". Naopak, nalije se to soukromým firmám na jejich "vývoj". O to jde, o nic jiného.

Když se pohrabete v projektech, na které dostávají soukromé firmy peníze, najdete velmi pikantní "vývojové aktivity". To je pravděpodobně to tržní prostředí, za které tady horujete: ty firmy, které by do několika měsíců lehly, nebýt dotací na "vědu a výzkum". To je kapitalismus, panečku. Taky bych si s dovolením vzal.

Ivan Nový 28.12.2009 15:48

Re: vědci nemají dostávat peníze jen tak,

No, kde je záruka, že AV ty prachy alokuje správně? Taky najdete pikantní výzkumné aktivity. Chyba je v tom, že stát vůbec ty peníze má. ČR by měla hospodařit s rozpočtem maximálně 300 miliard, a ne 1 bilion.

Rudolph 28.12.2009 16:00

Re: vědci nemají dostávat peníze jen tak,

Záruky, milý pane, záruky v džungli, kterou obhajujete, mít nemůžete. Tak se neohánějte slovíčky, které do vašeho světa nepatří. Jinak, kdyby přestal stát sypat z pokladny, jsou v tu ránu naše významné firmy na huntě. A vy bez zákszníků. Tak na státní finance nenadávejte, nebo vás někdo vezme za slovo a přiškrtí "aplikovaný výzkum v soukromé sféře". To by byl mazec.

Ivan Nový 28.12.2009 16:28

Rudolphe,

velmi správně, žádné záruky nejsou a ani nemohou být. Žádný člověk nedokáže dopředu říci, jestli jeho počínání bude mít nějaký smysl. To určí až trh. No aplikační výzkum, který se neuživí, měl být dávno zastaven. Dotovat ho je nesmysl.

Rudolph 28.12.2009 16:51

Re: Rudolphe,

Dotovat se bude vždy, bez ohledu na vaši filosofii (byť teoreticky funkční). Ale to je jiná písnička. Pánům "průmyslníkům" vzkažte, že je dost lidí, kteří jejich pokus sežrat napřed rozpočet Akademie věd a posléze její majetek, vidí, že je dost lidí, kteří se nenechají zblbnout racionalizačními řečičkami. Pěkný večer.

Ivan Nový 28.12.2009 16:30

Re: vědci nemají dostávat peníze jen tak,

A pro někoho by to opravdu znamenalo konec, a pro někoho zase ne. Věda je fikce. Když se bude mít dobře Věda, neznamená to, že se dobře budete mít i Vy a taky i když se bude mít Věda špatně, můžete vy na svůj výzkum mít dost peněz.

MZ 28.12.2009 18:57

Re: vědci nemají dostávat peníze jen tak,

Milý pane,

o financování vědy v ČR a potažmo AV ČR víte zjevně houbelec. Ty peníze, o které se bude rozpočet AV krátit, jsou na PROVOZ, na který jaksi nelze peníze získat jinak. Na výzkum si každý vědec musí sehnat grant přes GA ČR (akademickou grantovku už zrušili), který při soutěži prochází i ZAHRANIČNÍ oponenturou, z něhož pak stejně musí i peníze na provoz odvést - procento je dáno ze zákona. Takže vědci můžou mít granty, ale na přístroje se bez proudu můžou leda koukat. Laskavě se podívejte, jak se rozdělují peníze na inovace na ministerstvech průmyslu, obchodu, zemědělství, a na jaké objevné projekty. To, že jim přisypete peníze, náš průmysl fakt na nohy nepostaví.

Ivan Nový 29.12.2009 15:33

Re: vědci nemají dostávat peníze jen tak,

No a není tedy chyba jinde? Ať se peníze z grantů používají i na provoz, a AV ať je jen spolkem učenců, ne organizátorem vědy.

Ivan 28.12.2009 17:01

Re: vědci nemají dostávat peníze jen tak,

Zabučel vůl.

Apea 28.12.2009 14:30

Re: vědci nemají dostávat peníze jen tak,

Vážený pane Nový,

 pokud si vzpomínám, neměla jsem nikdy ani na universitě, ani v AV ČR smlouvu na dobu neurčitou. Kdybyste si chtěl zkusit, co to v naší společnosti znamená, stačí zajít do banky a chtít hypotéku s tím, že Váš příjem je si poněkuď nadprůměrný, co se daňového přiznání týče, ale praocvní smlouva Vám končí za rok.

O tom, jak se žije člověku v AV, když nemá grant, se ani rozepisovat nebudu.

A aby bylo jasno, nepíšu o tom, protože by mi existenční riziko vadilo, ale protože to snižování výdajů v AV ČR bude znamenat zase totéž, co počátkem devadesátých let. Člověk bude muset říkat schopným a pracovitým doktorandům: "Ano, tvoje práce byla vysoce nadprůměrná a ukázals tady, že něco umíš, ale ..." On by to člověk i bral, kdyby šlo o nezbytné úspory, ale blbě se to říká, když vím, že ty chybějící peníze tečou na několikrát zaplacený vývoj kolejového vozidla pro městský provoz (čti tramvaj) anebo na vývoj světelného granátu do zbrojovky, která čirou náhodou krachuje.

Ivan Nový 28.12.2009 14:39

Re: vědci nemají dostávat peníze jen tak,

Bojujte o peníze, hledejte je, oslovujte mecenáše, nespoléhejte jen na stát, hledejte praktická řešení financování. Co je důležité (co se prosadí) a co není, o tom stejně rozhoduje trh, ne jednotliví lidé. Třeba v době Říma by subvence do vědy nemusely vést k vynálezu parního stroje a Řím by stejně padnul. Bez II. světové války, by dnes nebylo počítačů, a mobilů. Generální řešení jsou k ničemu. Bojujte za konkrétní projekty. Amundsen taky nechtěl peníze pro vědu, ale jen výhradně na svou expedici.

Apea 28.12.2009 15:08

Re: vědci nemají dostávat peníze jen tak,

Amen, pravím Vám, a budiž jmeno trhu pochváleno.

Trh nerozhodne nic anebo, abych byla přesná, jeho rozhodnutí přicházejí s nepřijatelnou časouvou neurčitostí. Když projdete pár let zpátky Nobelovy ceny,narazíte na jednu pěknou. Za takový nanicovatý objev, který o nějakých deset let později umožnil rozumnou kapacitu DVD, ale nebyl učiněn v souvislosti s řešením paměťových medií. Deset let není tak moc, ale příliš, kdyby se měl autor objevu hodnotit až po té aplikaci.

p.s. Kdybyste chtěl vědět jméno a oč v tom objevu šlo, buď chvíli brouzdejte a najdete to (a takto získaná informace se Vám vštípí do paměti) anebo poukažte 100 korun českých na účet MFF UK a až to uděláte, napište, ráda Vám dodám k té nobelovce podrobnosti (abych se chovala podle Vašeho návodu).

A mecenáši v dnešní České republice, to měl být vtip?

Ivan Nový 28.12.2009 15:19

Re: vědci nemají dostávat peníze jen tak,

No a. Budoucnost nelze naplánovat. Naštěstí. A trh opravdu rozhoduje. Mohlo se uplatnit X dalších objevů. Třeba bublinkové paměti. Nebo mohlo být vynalezeno něco jiného, co už vynalezeno nebude.