Neviditelný Pes

VĚDA: Vrátit Měsíci smysl

3.3.2017

Musk slibuje, že lidé opět spatří Zemi jako kouli

Kdo chtěl vidět „neviditelnou ruku trhu“, mohl před čtvrtstoletím sledovat, jak se v českých městech mění agitační střediska Národní fronty na krámky či hospody. Je to známý argument a opírá se o start malé privatizace. Kdo chce vidět, jak se „Americe vrací její velikost“, může sledovat úsilí Elona Muska. Takto doslova to samozřejmě nikdo neříká, ale právě do té atmosféry se Muskovy kosmické plány strefují. Musk je pionýr nejen elektrických aut (šéf Tesla Motors), ale i soukromých letů do kosmu (šéf SpaceX). Když v pondělí prohlásil, že jeho vesmírná loď už příští rok obletí s posádkou Měsíc, jako bychom slyšeli Trumpovo (původně Reaganovo) heslo „Make America Great Again“.

Máloco ho naplní lépe než projekt cesty k Měsíci. Amerika dosáhla ve 20. století řady světových primátů – od prvního počítače přes jadernou bombu až po cestu člověka k Měsíci. Ale ve všech ji dříve či později dostihla konkurence, jen její měsíční primát zůstává. Je tak silný, že sama Amerika ho od roku 1972 nedokázala zopakovat: neměla k tomu motivaci ani rozpočtové prostředky. Až teď se hlásí soukromník Musk.

Málokdo může „vrátit Americe její velikost“ lépe než právě lidé jako on. Tedy ne že bychom mohli na Muskův termín letu k Měsíci (2018) vsadit výplatu, leč s podnikateli jeho typu ožívá pionýrský duch Ameriky, jaký ji vedl v 19. i 20. století. Ti lidé nejedou na vozech tažených koňmi, ale na nových technologiích. Nejsou osobními fanoušky Donalda Trumpa, v konkrétních případech (migrace, vztah k Číně) ho sami kritizují, ale neúčastní se barikádové války proti němu.

Musk ví, že přistání na Měsíci slíbit nemůže. Leč ví i to, že prestiž se oživí i jinak. Muži z Apolla 17 jsou nejen posledními lidmi, kteří přistáli na Měsíci, ale i posledními, kteří cestou k němu spatřili celou Zemi a jako kouli ji portrétovali (slavná fotka Blue Marble). NASA zůstává jedinou kosmickou agenturou, jež byla s to vyslat člověka tak daleko, že se mu do objektivu vešla celá planeta. Elon Musk to nyní slibuje zopakovat, čímž by Americe vrátil část její velikosti.

LN, 1.3.2017zpět na článek