9.8.2022 | Svátek má Roman


Diskuse k článku

VĚDA: Většinu vědeckých článků prý nikdo nečte

Nedávno vody české vědy rozvířil spor v Grantové agentuře ČR. Její šéf Petr Matějů musel odstoupit, protože se zjistilo, že obešel předpisy a přihrál granty za desítky milionů svým kamarádům. Novináři ČT celou aféru komentovali: „Zdá se, že když jde o miliony, vládne i ve světě vzdělanců metoda ostrých loktů a surových kopanců.“

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Pivoda 9.7.2014 12:17

Václav Klaus dodatečně vyhlásí amnestii pro české vědce.

Úvodní poznámka: Tento článek je evidentně zaujatý proti homeopatii a parapsychologii, protože ty zevšeobecňují závěry zde publikuje člověk, který o daném tématu nic neví. Přeskočme to ale.

Autor článku píše: "Dnes vědci píší články proto, že když nebudou mít dostatečně velký počet publikací, mohou přijít o teplé místečko ve státních službách. Publish or perish."

K tomu se druží všeobecné přesvědčení (přímo náboženská víra), že teprve když "vědec" opublikuje nějakých 100 článků, pak teprve ten jeho stoprvní bude na Nobelovu cenu. Zeptejte Alberta Einsteina, kolik článků opublikoval před zveřejněním své teorie relativity, která se dosud považuje za největší vědecký výdobytek.

J. Kavalír 9.7.2014 13:45

Re: Václav Klaus dodatečně vyhlásí amnestii pro české vědce.

Nevím, v kolikátém svém publikovaném článku objasnil A.E. fotoelektrický jev, ale za speciální ani za obecnou teorii relativity nobelovku nedostal.

M. Pivoda 9.7.2014 16:54

Formální ocenění vědckého přínosu. Víra v odborníky v Česku.

No vidíte, za největší vědecký přínos pro lidstvo nebyla Nobelova cena nikdy udělena. Takže podle čeho se má pak v této oblasti orientovat Pepa z Depa?

A naši lidé přitom pevně věří, že na jakýkoliv nový problém nebo objev existují čeští odborníci, kteří ten problém spolehlivě posoudí a náležitě ocení.

V poslední době se například v přímém televizním přenosu ztrapňoval bývalý předseda české Akademie věd, profesor Pačes, svou bezvýhradnou (a jako členovi dozorčí rady ČEZ dokonce i placenou) podporou dostavby Temelína.

J. Aspirin 9.7.2014 18:22

????

... osobně by mě zajímalo jak jste došel k závěru, že STR a OTR jsou největším vědeckým přínosem pro lidstvo? Jsou to sice teorie, které mají vynikající shodu předpovědí s realitou ale stejně je něco shnilého v království Dánském... to věděl A. E. a ví to téměř každý kdo se zajímá o fyziku.

A Pepa z Depa - pokud se v tom chce orientovat musí holt něco prostudovat... pokud bych já chtěl vědět jak Pepa z Depa přehazuje výhybky musel bych se také učit.

K p. Pačesovi - že se ztrapňoval je váš názor, existuje mírně nadpoloviční část občanů ČR kteří to vidí opačně a mají názor, že jsou trapní odpůrci JE... jenže to už se pohybujeme mimo oblast vědy - asi nejlépe řečeno v oblasti ideologie, kam patří v současné době homeopatie, parapsychologie i klimatologie...

M. Pivoda 9.7.2014 18:54

"... jenže to už se pohybujeme mimo oblast vědy - "

Je mi líto, ale pokud sám nevíte, že konkurující technologie jaderných elektráren se již několik let vyvíjí exponenciálním tempem (2,4,8,16,32,64, ...), pak nejste v obraze. Určitě tato záležitost nepatří do oblasti ideologie.

Očekával bych, že předseda české Akademie věd by něco o exponenciálním vývoji mohl vědět (protože jeho genetika se tímto tempem také vyjíjí) - i když to dosud neví český Pepa z Depa. A když to dosud neví Pepa z Depa, pak je určitě něco v nepořádku v českém školství a také v českých sdělovacích prostředcích - které platíte ze svých daní.

J. Aspirin 9.7.2014 19:39

Re: "... jenže to už se pohybujeme mimo oblast vědy - "

... nevím co máte na mysli -které technologie a čemu vlastně konkurují.

Dále - ta čísla co jste napsal je geometrická posloupnost (s exponenciálností nemá nic společného) - každé následující získáte vynásobením předchozího konstantou (v tomto případě dvěma).

Exponenciální rozvoj má jinou definici (už podle názvu je jasné že argument bude mít nějaký exponent)...

A jinak - svalovat vinu za to, že něco nevím na někoho jiného je vlastnost určitého druhu lidí.

R. Langer 9.7.2014 14:06

Re: Václav Klaus dodatečně vyhlásí amnestii pro české vědce.

A copak víte o homeopatii a parapsychologii vy, pochlubte se... :-)