Neviditelný pes

VĚDA: Věkem podmíněná makulární degenerace

8.5.2006

Věkem podmíněná makulární degenerace (VPMD) ohrožuje na 515 tisíc obyvatel České republiky. Jde o podobný počet osob, jako je například nemocných diabetiků. Každému dvacátému člověku v ČR hrozí praktická slepota, jejíž příčinou je makulární degenerace. Jen málokdo si však toto nebezpečí uvědomuje.

Podle propočtů mezinárodní skupiny analytiků trpí zhruba 160 000 obyvatel (z přibližně půl milionu osob, u nichž makulární degenerace v ČR propukla) rozvinutou formou onemocnění. Ještě znepokojivější je fakt, že by během následujících pěti let mohl počet takto postižených obyvatel Česka vzrůst až téměř na 280 tisíc (*1).

Co je makulární degenerace?

Jedná se o progresivní onemocnění, jež postihuje centrální část sítnice; způsobuje postupnou ztrátu centrálního vidění. V pokročilých stádiích se onemocnění vyskytuje ve dvou formách: "atrofická" neboli suchá forma degenerace se projevuje ztenčováním tkáně sítnice a ztrátou smyslového a pigmentového epitelu. "Vlhkou" formu provází růst patologických cév, krvácení a zjizvení tkání sítnice oka.

90 % všech pacientů trpí suchou formou této degenerace. Zbývajících 10% strádá vlhkou formou této choroby. Obě formy však nakonec vedou různou rychlostí a různými mechanismy k praktické slepotě.

Sítnice oka nám umožňuje vnímat detaily a provádět úkony vyžadující ostré centrální vidění. Degenerativní a nevyléčitelné oční onemocnění, jímž makulární degenerace je, znamená pro pacienta vážná omezení v běžném životě. Člověk velmi obtížně čte, nemůže řídit automobil, sledovat televizi nebo rozeznávat lidské tváře. Poměrně málo známým faktem je, že makulární degenerace je v rozvinutých průmyslových zemích nejčastější příčinou oslepnutí u lidí starších 65 let.

Co makulární degeneraci způsobuje?

Faktorů, které přispívají ke vzniku makulární degenerace, je celá řada: genetická faktory, nesprávné stravovací návyky, kouření, dlouholeté vystavování přímému slunečnímu záření, věk. To vše se může na vzniku choroby podílet. Každý obyvatel České republiky, zvláště je-li starší 45 let, by proto měl být pravidelně vyšetřen očním lékařem. V mnoha případech jde o jedinou účinnou prevenci očních onemocnění. Kdo oftalmologa pravidelně nenavštěvuje, riskuje nevratné poškození zraku nebo dokonce oslepnutí.

Kromě pravidelných prohlídek mohou být vhodnou prevencí a prostředkem proti zhoršování onemocnění doplňky stravy a dieta. Tento fakt dokazuje rozsáhlá a dlouhodobá studie provedená Národním oftalmologickým institutem USA (studie ARED (*2)) v roce 2001. Nová generace doplňků stravy obsahuje vyvážené množství karotenoidů luteinu a zeaxantinu, které je důležité pro ochranu oční sítnice. Takové přípravky jsou k dispozici i v České republice (např. Ocuvite Lutein).

*1 Nové výpočty provedené společností Bausch & Lomb (2006)
*2 Výzkumná skupina pro oční onemocnění spojené s věkem. Klinická studie o účinnosti vysokých dávek vitaminů C a E, beta karotenu a zinku na makulární degeneraci. Studie byla odstíněna od placebo efektu: zpráva AREDS č. 8. Arch Ophthalmol. 2001;119:1417-1436.

Pavlína Perlíková


zpět na článek