25.4.2024 | Svátek má Marek


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Jelínková 19.12.2009 20:57

Včely tancují jen z plézíru

a doufám,že lidstvo,představované OSN zas 5 let zjistí ,že péče o snížení CO2 je taky jen z plezíru,Už se tteším a doufám,že se toho dožiju.;-P;-O

jk 15.12.2009 23:10

Jde o jednostranný ekonomický pohled na problém

Zaprvé je úvaha založena na tom, že práce barmského farmáře je oprávněně nízko hodnocena. Stejně je třeba se dívat na cca 4x nižší ohodnocení práce naší oproti pracantům západně od nás. Za druhé soběstačné zemědělství je důležitou strategickou hodnotou ve světě nejisté budoucnosti a za třetí jedno pravidlo správné životosprávy praví : Drž se potravního vzorce místa, kde ses narodil. Geny jsou zvyklé reagovat správně na signály enzimů obsažených v místních plodinách.. A za čtvrté žrát čerstvé jahody celou zimu a pomlaskávat nad mangem, granátovými jablky apod. je znakem měšťáků a ti je koupí i za přemrštěné ceny. Najděte mi v Praze restauraci kde je možno dostat koprovku. Prakticky nic už zde nechutná tak jako před sametem. Snad chleba a pivo. Jedinou stáůicí se stal Mc Donald. prostě úpadek. A Petr, že je nějaký vědec? Pak mu přiškrťme penězovod. Lidstvo by nemělo dělat zbytečnosti a hlouposti. Barmskému farmáři na to nezbývá čas, protože je morálně vyspělými Petry okrádán.

Petr Kiebel 15.12.2009 17:59

banany

Zrovna cestuji po Costa Rice. Bajecna vec jsou banany. Abysme je meli pekne zlute, beze skvrn, pouzivaji zde modre plastove pytle s pesticidy ktere jsou na bananovem trsu natahle v prubehu zrani. Je to takova pesticidova smes, ve ktere prevazuji pesticidy jen a jen proti flekatosti bananu. Takze pro gringos tu neuveritelne trpi priroda (pesticidy se dostavaji do ekosystemu, velmi jsou na tom biti napr. kapustnaci) a dokonce mistni zemedelci trpi neplodnosti. Je to pro mne silene zjisteni, ze to vse jen pro to, abych si doma koupil banan bez fleku...

Brojler 15.12.2009 17:01

bledá tvář

Bledá tvář se zase vykakala ale obsah uplně stejný -snad trochu řidší a temně zabarvený.

Standa 15.12.2009 16:48

Takový

článek je také taneček  k ničemu a o ničem.

Standa II 22.12.2009 14:35

Re: Takový

Slušněji bych to nedokázal napsat... I když by nazory na taneček zasloužily  pěkně hrubou odpověď(Y)

R 15.12.2009 10:50

Pro local food je jeden důležitý argument.

Sice ten, že peníze zůstávají v té oblasti, necestují někde tomu zemědělci do Barmy a houfu nákupčích, co se na tom zemědělci přiživují.

Když dám peníze tady místnímu farmáři za zelí a brambory, tak ten mi je časem vrátí. Buď přímo nebo přes jiné.  Když třeba  objedná webové stránky nebo koupí počítačovou komponentu nebo zaplatí třeba za projekt vytápění svého baráku nebo za nová vrata od stodoly....... 

m.l. 15.12.2009 10:57

Re: Pro local food je jeden důležitý argument.

A to je dobře nebo špatně, že peníze zůstávají v oblasti?

Pepek 15.12.2009 11:00

Re: Pro local food je jeden důležitý argument.

Pokud nemáte na počítačových komponentách přemrštěné marže, většina peněz z jejich prodeje jde rovněž překupníkům a výrobcům do Asie. Jediný rozdíl pro vás je, že zde roli překupníka zastáváte vy. ;-)

Doporučuju přečíst něco od Bastiata, ten se nesmyslností ochranářských opatření zabýval podrobně. Kupovat drahé "naše" výrobky jen omezuje výkon ekonomiky a zvyšuje výdaje obyvatelstva.

Ludva 15.12.2009 11:31

Re: Pro local food je jeden důležitý argument.

To platí, pokud je možno dělat něco jiného. Svého času zaplavilo celý svět levné zboží z Japonska. Teď jde stejnou cestou Čína a Indie. Problém je v tom, že mají 20x více lidí než Japonsko a klidně můžou zastat většinu světové výroby. Kupovat můžete, jen když bude za co. A když se nebude vyrábět u nás, tak se půjdeme pást.

Pepek 15.12.2009 11:48

Re: Pro local food je jeden důležitý argument.

Kdyby to aplikovaly všechny státy, tak my (čr) na tom proděláme.

Problém není v levném čínském zboží, ale předraženém evropském zboží. Příčiny jistě znáte - sociální prachová peřina, nenasytné odbory, nesmyslná legislativa, regulace, moudrá bruselská centralistická politika, dotace jasně ztrátových činností,.... To vše se promítá do ceny veškerého zboží, včetně exportovaného. Ve světě však je zájem o pouhé výrobky, ne o placení našeho nezaslouženého blahobytu.

R 15.12.2009 11:53

Re: Pro local food je jeden důležitý argument.

Souhlas.R^

Pavel 15.12.2009 18:10

Re: Pro local food je jeden důležitý argument.

Když budou evropani pracovat za stravu, kdo bude tu elektroniku kupovat?

Pepek 15.12.2009 22:46

Re: Pro local food je jeden důležitý argument.

Myslíte levnou čínskou, nebo předraženou evropskou (reálně vyráběnou v Číně, v nejlepším případě v Rumunsku)?

R 15.12.2009 11:39

Re: Pro local food je jeden důležitý argument.

Pravda, s těmi počítačovými komponenty jsem to netrefil.

Plošná ochranářská opatření jsou přirozeně nesmysl, odnesou to potom zejména ti sociálně slabší, co je pro ně rozhodující cena. Na druhé straně mně připadá přirozené si cenit podstatně výše místní produkty, i když kvalitou srovnatelné nebo  i mírně horší než nějaké dovážené.  Specifické místní produkty prostě vedle místní historie a vedle jiných místních odlišností od uniformní "globální vesnice" prostě ke každému regionu patří.

Pepek 15.12.2009 11:59

Re: Pro local food je jeden důležitý argument.

Ano syrečky, kyselo a frgále jistě nikdy dovážet nebudeme. Cena je důležitá i pro sociálně silné, kupovat si zboží s horším poměrem cena/výkon, jen kvůli tomu, že je české, tak to dělá málokdo. Možná z předsudků, neznalosti, lenosti...

Ekonomika je ale obecně spíš o kalkulačce, než o "srdci".

helebrant 15.12.2009 12:32

Re: Pro local food je jeden důležitý argument.

Abyste se nemýlil, pane kolego. Onehdá jsem v Kauflandu omylem koupil "olomoucké syrečky" odněkud z Německa. Syreček to byl, ale s chutí toho loštického (tedy jediného echt olomouckého syrečku) se to příliš srovnat nedalo. Co čert nechtěl, žena o týden později naletěla taky a divila se, proč že to tak prskám. Dnes už si dáváme pozor. A nejmenovalo se to syreček ale "echt Bayerische quargel" či co.

Pepek 15.12.2009 13:55

Re: Pro local food je jeden důležitý argument.

;-D

michal 15.12.2009 16:06

bavorské a loštické syrečky

nejedná se o dva různé sýry? Ty bavorské jsou syrovátkové sýry z nízkotučného tvarohu. Olomoucké-loštické jsou také z netučného tvarohu, ale míchané s pasterizovaným mlékem, a pak mleté se solí a kořením. Mám rád oba, ale každý má svou osobitou chuť.

Informace 15.12.2009 10:12

Dovážet nebo ne?

V Itálii Asociace zemědělců dělá výstavy, kde je vystaveno zboží, dovážené z velkých vzdáleností, s doporučením ho nekupovat. Kupovat a jíst místní produkty, sezonní zeleninu a ovoce je rozhodně zdravější než konzumovat zboží převážené na velké vzdálenosti a dloho skladované. Kromě toho jsou u domácí produkce větší kontroly. Podle kontrol, prováděnych Inspektorátem ministerstva zdravotnictvi na hranicich (USMAF) je 75% zboži, co přicházi do italskych pristavů z vývojovych zemi zdravotně zavadne. Z bakteriologickeho, chemickeho (kadmium a olovo) a radioaktivniho hlediska.

http://blog.panorama.it/italia/2009/11/26/livorno-in-arrivo-bastimenti-carichi-di-molluschi-tossici-e-mandorle-concerogene/

Pepek 15.12.2009 11:04

Re: Dovážet nebo ne?

Asociace italských zemědělců těžko dojde k závěru, že zelenina odjinud může být kvalitativně shodná s tou jejich. Příkladně "nezávislý" zdroj informací.

Informace 15.12.2009 11:35

Re: Dovážet nebo ne?

Víte, nezávisle na zdrojích závislých nebo nezávislých raději si koupím neapolská rajčata, uzrávající na poli pod sluncem, než holandská ze skleníku, co vypadají jako koule z plastiky a jsou bez chuti nebo čínské konzervy, kam Číňani namíchali kdejaký šmejd. A taky mají jinou chuť místní ryby než ty dovážené z Azie. Stojí víc, ale alespoň si člověk pochutná.

Pepek 15.12.2009 12:06

Re: Dovážet nebo ne?

Všechny lidi bez rozdílu spojuje touha dělat si dobře, plnit si svá přání. A většina to tak dělá. K tomu musí činit určité kroky a rozhodnutí. Všechna rozhodnutí ale jaksi nepramení z racionality, chladného kalkulu, ekonomických pouček, ale spíše z pocitů, nepatrných zkušeností, předsudků, vlivu okolí,.... prostě jsou subjektivní a ne objektivní.

Informace 15.12.2009 12:26

Re: Dovážet nebo ne?

Subjektivní nebo objektivní, to máte jedno, hlavně, že vám to chutná. Proč si kupovat v prosinci třešně z jižní Ameriky, když je můžu jíst čerstvé na jaře? Nebo borůvky? Koupím si jablka, hrušky nebo pomeranče.

Pokud jde o Asociaci zemědělců, je jasné, že mají zájem na prodeji svých produktů, co vyrobili. A může se jim člověk divit? To mají myslet na to, jak to vyvézt, zatímco sem na trh přijde ovoce ze Španělska? Nebo z jižní části zeměkoule?

Neměli bychom s tím globálním trhem přehánět.

Pepek 15.12.2009 12:39

Re: Dovážet nebo ne?

Narozdíl od "uvědomělých vlasteneckých spotřebitelů" činí své kroky obchodníci smysluplně. Nakoupí zboží tam, kde je produkce i se započtenou dopravou levnější než tuzemská. Rozhodně to nikdo nedělá z plezíru.

Podívejte se někdy na velkoobchodní ceny zeleniny a ovoce v Polsku a Německu. Ale opatrně, hrozí ztráta celoživotních iluzí!

Informace 15.12.2009 12:58

Re: Dovážet nebo ne?

Nevím, jak v Česku, ale tady těch uvědomělých spotřebitelů je hodně. Hodně lidí kupuje biologické potraviny nebo čerstvé místní a supermarkety to vzaly na vědomí. Hodně záleží na nátlaku spotřebitelů. Letos jsem v supermarketu čerstvé broskve, blumy nebo třešně neviděl. Zato je výstava zboží zorganizována tak, že místní typické produkty a to jak obilniny, tak uzeniny, sýry jsou vystaveny ve výhodných polohách a i ozdobeny a opatřeny nápisy, aby si jich lidi všimli a dostali na ně chuť.

michal 15.12.2009 15:40

místní ryby stojí víc

tak nevím, včera jsem kupoval v malé soukromé rybárně pstruhy místní kg/Kč 155,- . Dnes jsem v Kauflandu koukal na kanadské pstruhy - 500g/ Kč 78,50 .

Informace 15.12.2009 16:40

Re: místní ryby stojí víc

Tady čerstvě ulovené mořské ryby stojí víc jak ty dovážené, už vykuchané, v mrazákách. Čerstvá ryba má tuhé maso, těžko se zbavuje šupin, nemá žádný vedlejší zápach, voní jen mořem a má docela jinou chuť. U pstruhů v Česku ceny neznám. Když jsou dokonce levnější ty v rybárně než ty dovezené, tak je to důvod navíc kupovat zdejší zboží.

foyta 18.12.2009 20:36

Re: Dovážet nebo ne?

co je to radioaktivní hledisko?

Zephir 15.12.2009 10:12

Problém příspěvku vidím v tom

že zřejmá a zajímavá pravda (včely své tanečky většinou ignorují) je zde extrapolovaná na zcela nesouvisející oblast, čímž se čtenáři vnucuje zavádějící představa, že chování lidí je také nesmyslné.

Ale to je pouze homologie, ne analogie. Z toho, že včely dělají nesmysl v jedné věci vůbec nevyplývá, že je lidé musí dělat v nějaké jiné - ačkoliv s tím autor zjevně nesouhlasí. Klidně taky můžu tento oslí můstek použít následovně:

"A tak milí čtenáři vidíte, jak včely dělají plno zbytečných věcí. Pro případ v lidské společnosti nemusíme chodit daleko. Například lidé často vozí potraviny přes celou planetu, ačkoliv by si je klidně mohli vypěstovat sami na zahrádce, pěkně ekologicky. A navíc by si ušetřili tanečky s pasovou kontrolou, hromadami odpadních obalů, atd."

Na podobnou rétoriku lze namontovat zdánlivě logicky jakoukoliv demagogii a ještě to lidi zaujme.