Neviditelný pes

VĚDA: Útočníci z vesmíru 4

18.6.2009

Zprávy z novějších dob dochoval dobový tisk. V září 1929 poměrně malý meteorit prorazil velkou silou střechu kočáru ze svatebního průvodu v Bělehradu a na místě zabil otce nevěsty.

O Vánocích roku 1965 se nad městem Barwell u Birminghamu rozpadl větší těleso na spršku drobnějších meteoritů – prý jich bylo nejméně 95 o celkové hmotnosti kolem 50 kg -, která sice zasáhla město, poničila výkladní skříně obchodů a restaurací, okna v obytných domech, střechy a dokonce jeden automobil, ale lidem žádný z vesmírných útočníků naštěstí neublížil.

Automobil byl poškozen pádem meteoritu také již v září 1938 v městečku Benid v americkém státě Illinois. Kosmický kámen o hmotnosti 2 kg poničil garáž a nakonec i automobil v ní zaparkovaný.

V říjnu 1950 bylo v St. Louis zasaženo jiné auto meteoritem přímo na ulici.

Nd americkým městečkem Peekskill se 9. října 1992 rozprskl meteorit a z nebe se sypaly jeho různě velké a těžké úlomky. Jeden z nich o hmotnosti 12 kg (!) zasáhl a značně poškodil kufr zaparkovaného automobilu Chevy Malibu. Novináři napsali, že studentka Knappová, majitelka značně ojetého auta, na svém neštěstí značně vydělala. Není sice známo za kolik meteorit prodala, ale za poškozené a především značně ojeté auto v ceně nanejvýš 100 dolarů prý dostala tolik jako za nové.

První prosincový týden roku 1999 přinesl vzrušující událost v Austrálii. Do přehradní nádrže v Guyře, leží asi 400 km severně od Sydney, dopadl meteorit o velikosti golfového míčku. Třebaže tedy nebyl vůbec nijak rozměrný, přesto na dně nádrže vyhloubil kráter dlouhý 15 m a široký 6 m. Dokonce pronikl bahnem až do hloubky kolem čtyř metrů a ještě do vrstvy pevné žuly. Je jistě zbytečné dodávat, že někteří ze svědků události, ovlivnění spekulativními filmy, knihami a texty v časopisech, mluvili o havárii UFO.

Rovněž v prosinci roku 1999 přišla z australského Melbourne další zpráva, že jistá Kelly Johnsonová prožila značný šok, protože ve chvíli, kdy stála u okna ložnice svého bytu, sklo z ničeho nic prasklo a do místnosti vletěl malý projektil. Přivolaní odborníci potvrdili, že tmavošedý kamínek velikosti nehtu na palci je zbytkem rozpadlého meteoritu. Nešlo tedy o projektil vypálený skrytým nájemným střelcem, jak si k smrti vyděšená paní Johnsonová zpočátku myslela, ani to nebylo dílo neopatrných či dokonce zlomyslných dětí, které do okna hodily kámen.

Mnohem hůř mohla dopadnout Annie Hodgesová z amerického města Sylacauga v Alabamě, které 30. prosince 1954 spadl do kuchyně jejího domu meteorit o hmotnosti 3,9 kg. Prorazil střechu, prolétl stropem a odrazil se od rozhlasového přijímače na gauč, na kterém paní Annie spala. Zranil ji jen nepříliš vážně na ruce. Jiné zprávy uvádějí, že „poněkud tělnatější dáma odpočívala na pohovce, meteorit byl na povrchu ještě rozpálený a zasáhl ji na stehně, což skončilo odřeninou, modřinou a popáleninou“.

V dubnu 1971 prolétl šestikilový meteorit do místnosti domu v městečku Wethersfield v americkém státě Connecticut. V místnosti spalo šest lidí. Žádný z nich se ani neprobudil! A hlavně – nikomu se nic nestalo.

O pouhých jedenáct roků později se městečko Wethersfield stalo znovu terčem meteoritu. Jen o pár bloků dál než v roce 1971 totiž dopadl tříkilogramový meteorit do pokoje jiného domu. Natropil sice značnou spoušť, ale nikdo opět nebyl ani trochu zraněn.

Do oblasti o ploše 3 x 7 km v Ugandě se 14. srpna 1992 sneslo učiněné krupobití malých meteoritů. Některé úlomky dosahovaly hmotnosti až 27 kg! Ani v tomto případě nedošlo k větším škodám ani ke zranění lidí. Postižen byl pouze jeden chlapec, kterého zasáhl meteorit o hmotnosti 3,6 kg. Kamenná střela se však odrazila od listů banánovníků, což ji zbrzdilo natolik, že chlapci vážněji neublížila.

Dva kluci ve věku 9 a 13 let se 31. srpna 1991 zastavili na kraji chodníku v městě Noblesville v Indianě a v té chvíli dopadl asi 3,5 m od nich do trávy meteorit a vyryl menší kráter.

Jako zázrakem unikli smrti José Martin a jeho manželka když jeli 21. června 1994 z Madridu do Marbelly hrát golf. Jižně od městečka Getafe totiž na jejich auto spadl úlomek 1,5 kg těžkého meteoritu. Proletěl čelním sklem a měl takovou sílu, že než skončil na zadním sedadle, dokázal zdeformovat volant. Pan José Martin měl příslovečné „z pekla štěstí“. Byl zraněn pouze na palci (jiné prameny uvádějí malíček pravé ruky). V okolí bylo později nalezeno 50 kg dalších úlomků.

Připomenout si můžeme také další kuriózní případy, kdy například v roce 1984 zasáhl meteorit v Claxtonu v americkém státě Georgia poštovní schránku, anebo roku 1988 rozbil jiný meteorit v Trebbinu v tehdejším východním Německu zahradní skleník.

Ušetřeni nezůstali ani astronomové, kteří si přitom s vesmírnými tělesy zcela nepochybně přátelsky rozumějí. Dva žhavé kovové meteority totiž 17. ledna 1955 dopadly na amatérskou hvězdárnu v Kirklandu ve státě Washington. Jeden z nich způsobil požár. Že by se jednalo o potvrzení starého přísloví, které tvrdí, že „čím kdo zachází, tím také schází“?

K O N E C



zpět na článek