3.8.2020 | Svátek má Miluše


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
16.6.2009 15:02

Tagish Lake

...doslova "přistál" na ledě kanadského jezera Tagish meteorit o průměru přes 4 m...

Hezky se to čte, ale skutečnost byla poněkud jiná : http://en.wikipedia.org/wiki/Tagish_Lake_meteorite

16.6.2009 11:58

Re: Čas dopadu

Jo, Leonidy beru, jsou parádní. Kromě Leonida Iljiče...

Promiňte, no, mě to tak hned napadlo. Esli někdo vylil kafe,nahradím. Astronomie je pro mě nostalgický sen z dospívání... než jsem zjistil, že je to vlastně aplikovaná fyzika a chemie. A z těch jsem míval trojky... tak jsem to zalomil a dal se na FF! Na astronomy nemám. Zbožně se jim klaním a obdivuju je. Mindrák.

16.6.2009 11:06

Re: Čas dopadu

je to komplikovany a mozna v tom neni nic pravidelneho, ale zrovna tak mozne to je, nemusi to byt ze v cervnu v 16 hodin budou nekde dopadat 'kameny', ale muze to mit nejakou periodu, treba deseti, nebo padesatiletou, kdy je vetsi sance ze se to stane, vzhledem k celkove konstelaci Zeme ve Slunecni soustave (je prece taky pravidelne obdobi tech meteoritu - Leonidy napriklad myslim, tak proc ne vetsi kusy skal - ja na to nazvoslovi tento abych pravdu rekl, ale lidi jsou na to citlivi, asi aby se ukazali)

16.6.2009 10:05

Re: Čas dopadu

Vzhledem k tomu, že meteoroidy nemají nějaké standardní dráhy, a navíc se často pohybují rychleji než Země okolo Slunce, vliv rotace Země bude spíš jen statistický - v určitou hodinu by mohla být nepatrně vyšší pravděpodobnost kolmého dopadu, v jinou hodinu zase pravděpodobnost pozvolného dopadu. Ale nevím, jestli již někdo dělal takovou statistiku. To neplatí pro meteorické roje. Ty mají poměrně standardní dráhy, a dráhu Země křižují vždy pod stejným úhlem (zatimco úhel vletu do atmosféry se mění podle hodiny). Z meteorických rojů však jen málokdy něco spadne až na zem.

16.6.2009 9:10

Re: Čas dopadu

Presne to jsem si pomyslel, napsal jste to za me. Je velice pravdepodobne, ze urcite smery z vesmiru jsou na takoveto hustsi kamenite dopady priznivejsi, nejspis to ma co delat s nejakymi drahami odkud se k nam dostava 'kameni' treba z Oortovo oblaku nebo odnekud z periferie slunceni soustavy.

16.6.2009 9:03

Čas dopadu

Čas dopadu, pokud by byl měřen tak jak ho měříme dnes, tzn. pevný vzhledem k poledni (nebo půlnoci) form;tedy nikoliv starověký/staročeký čas měřený od západu Slunce] určuje orientaci (natočení) místa na povrchu země určitým směrem do Vesmíru.

Země se otáčí. Tzn. pokud meteority přilétaly z určitého směru, je logické, že na povrch v Čechách musely dopadnout v určitou hodinu, protože kdyby přiletěly v jiném čase, dopadly by na jiné místo (jinou zeměpisnou délku). Toto alespoň platí pokud by všechny meteority přilétaly z jednoho zdroje a ve stejných obdobích roku.

16.6.2009 8:42

POMOC

10.6. se mezi obcemi Křenek a Lhota u Stare Boleslavi ztratil nebo byl odcizen zlatobily stafford Rocky, panicek ho zoufale hleda, byl to rodinny mazel foto a kontakt zde: http://pureknightliness.webnode.cz/

Na psa je vypsána vysoká odměna. Neviděl jste ho někdo? Nepřibyl v okolí podobný pes?

Děkujeme za jakékoliv informace.

tel: 603 835 801

16.6.2009 8:31

Meteority

Není nad Bruce Willise a pořádnou atomovku! :-D