19.4.2024 | Svátek má Rostislav


VĚDA: Utajování infekčních nemocí v totalitní Číně?

10.2.2020

V posledních dnech nás nejrůznější média atakují děsivými zprávami o epidemii koronaviru (Novel Coronavirus, 2019-nCoV) a také o záměrném utajování a zkreslování informací z Číny, kde epidemie virové nákazy propukla. 

V čele tohoto pelotonu se drží Aeronet (1, 2), přičemž článek (1) se nestydí odvolávat na údajně “šokující” informace prestižního časopisu Lancet (3) (dle mého skromného názoru není na nich šokujícího nic, jde o standardní klinickou a částečně epidemiologickou studii) a článek (2) uvádí nikým nepotvrzené informace o nakažlivosti koronaviru. Pozadu nezůstal ani oblíbený Blesk (4) a bulvarizaci situace se bohužel nevyhnul ani server Lidovky (5) (...uzavřené město Wu-chan těžce přežívá. Svou vinu na tom nesou lokální i státní úřady, které dlouhodobě zamlčovaly informace o skutečném rozsahu infekce… data o skutečném rozsahu infekce byla dlouho záměrně zatajována před veřejností... čínské úřady od vypuknutí infekce neuváděly pravý počet nakažených ve svých hlášeních... už na začátku měsíce čínští lékaři věděli o nebezpečí koronaviru a jeho rychlém šíření mimo Wu-chan…).

Počátky koronavirové epidemie v Číně lze zpětně vysledovat z několika spolehlivých zdrojů, například z již zmíněné studie v Lancet (3), ze Situační zprávy č. 1 Světové zdravotnické organizace (6), případně z Wikipedie (7). Z těchto zdrojů vyplývá, že v oblasti Wu-chanu (cca 11 milionů obyvatel) bylo během prosince 2019 podchyceno 40 osob s pneumonií, která nereagovala na obvyklou léčbu (3, 7). 31. prosince byla situace nahlášena Světové zdravotnické organizaci (WHO) s tím, že jde o nemoc neznámého původu, pravděpodobně se vyskytující jako zoonotický koronavirus na wuchanském tržišti (6, 7), přičemž přenos z člověka na člověka nebyl v této době prokázán (mohlo se jednat o nákazu přímo z potravin). 1. ledna 2020 bylo tržiště uzavřeno (7). 5. ledna byla jako příčina pneumonie vyloučena sezónní chřipka, SARS, MERS a ptačí chřipka.

V té chvíli stále nebyly zjištěny případy přenosu neznámé infekce z člověka na člověka ani nákaza zdravotnických pracovníků (7). Až 7. ledna, resp. 9. ledna* se čínským specialistům podařilo skutečného původce - koronavirus - izolovat (6,7) pomocí kultivace biologického materiálu podezřelých pacientů ve tkáňové kultuře buněk opičích ledvin (což musela být práce připomínající hledání jehly v kupce sena). WHO současně uvedla, že čínské orgány jednaly rychle a identifikovaly nový koronavirus během několika týdnů (7). Dne 10. ledna, resp. 12. ledna* byla známa struktura viru - jeho genetická informace byla osekvenována a mohlo se započít s vývojem laboratorního testu identifikujícího virus na základě polymerázové řetězové reakce PCR (6, 7). Ve dnech 15. až 17. ledna publikovala WHO laboratorní protokol pro identifikaci koronaviru metodou PCR a postup standardního odběru vzorků biologického materiálu pacientů s podezřením na koronavirovou infekci (7, 8).

Od tohoto data mohla být teprve nákaza koronavirem potvrzována, a to jak u nově podchycených pacientů, tak zpětně u těch, kde existovalo podezření na koronavirovou infekci již z předchozího období (7). V období od 14. do 17. ledna vznikla první podezření na možný přenos koronaviru z člověka na člověka (7). Dne 20. ledna byl přenos koronaviru z člověka na člověka poprvé prokázán a tím pádem bylo zřejmé, že existuje riziko vzniku epidemie (7). To však již naznačovala praxe - v období kolem 20. ledna začal strmě vzrůstat počet nemocných podezřelých z nákazy koronavirem (z dosavadních řádově desítek na stovky) a onemocněla řada osob, které neměly žádnou vazbu na wuchanské tržiště, včetně zdravotníků (7). Dne 21. ledna začaly čínské úřady uplatňovat první rozsáhlejší karanténní opatření (6) a současně se rozjela celosvětová mediální smršť věrohodných i zcela nesmyslných zpráv.

Kde lze v tomto “životopisu počínající epidemie” nalézt hrubé selhání čínských úřadů? Jednotliví pacienti byli v karanténě od počátku svého onemocnění. Hypotéza o záměrném utajování počtu nemocných a zemřelých osob má zřejmě několik příčin souvisejících s dlouhou inkubační dobou koronaviru, která činí v průměru cca 10 dní (3), a se skutečností, že zdaleka ne každý nemocný ve wuhanské oblasti může být testován - testují a potvrzují, resp. vyvracejí se pouze pacienti s těžkými příznaky respiračních infekcí, přičemž v řadě případů má nákaza koronavirem lehký průběh (3) a není nijak rozlišitelná od běžných respiračních infekcí, pokud se nemocný nepodrobí testu. Rovněž lze předpokládat, že přednostně jsou testovány žijící osoby a ve statistice zemřelých se objevují jen pacienti, kteří byli diagnostikováni ještě zaživa. Nyní je epidemie koronaviru již rozsáhlá (viz (9) - údaje jsou aktualizovány 2x denně), kapacity laboratoří a síly zdravotnického personálu zřejmě docházejí, na zpětné testování nebožtíků možná nejsou prostředky ani čas.

Koronavirová epidemie v Německu (10) je našimi médii trestuhodně opomíjena. (TV nesleduji, takže pokud se snad naše veřejnoprávní ČT nebo jiné stanice problému věnují, omlouvám se. Jinak, že by takové menší utajování?) Její vývoj však pro nás může být poučný a důležitý minimálně proto, že úroveň německého zdravotnictví se (doufejme) podobá spíše úrovni našeho zdravotnictví než zdravotnictví v Číně. A především: vzhledem k tomu, že Německo mělo v době vzniku své lokální epidemie k dispozici všechny důležité informace (popis klinických příznaků nemoci, inkubační doba, možné způsoby přenosu infekce) a také mělo již test na identifikaci koronaviru, dokázalo zachytit úplný počátek epidemie v bodě nula - nákazu prvního svého občana koronavirem od přicestovavší Číňanky. Tato pacientka pocítila první příznaky infekce během svého návratu do Číny. Německá strana byla neprodleně o nebezpečí informována a první infikovaný Němec brzy diagnostikován. Podle některých zdrojů se Číňanka v inkubační době setkala s celkem třemi pracovníky téže firmy, kteří později onemocněli, podle jiných zdrojů pouze s jedním - buď jak buď, bylo ke dni 2. února v Německu hlášeno celkem 8 potvrzených nákaz koronavirem (9), který evidentně čile infikuje své okolí navzdory nepochybně preciznímu německému systému hlášení nákaz a navzdory tomu, že vše potřebné je bez problémů k mání a proběhlo testování stovek osob z okolí nemocných. Naštěstí je průběh onemocnění u všech, včetně pětiletého dítěte, dle německých médií mírný. Zda se přece jen ještě podaří zárodky epidemie v Německu udusit, teprve uvidíme, neprodyšné uzavření Mnichova se však, pokud vím, prozatím nechystá.

Epidemie běžné chřipky v České republice je momentálně teprve v počátcích. Koncem ledna bylo hlášeno cca 200.000 nemocných a 14 úmrtí v souvislosti s chřipkou (11). Dále máme k dispozici údaj o celkové proočkovanosti populace, která činí cca 5 % (12) (pro srovnání - v západní Evropě je proočkovanost 20 % a ještě vyšší v USA (13)). Co však nevíme: kolik lidí onemocnělo či zemřelo, přestože byli očkováni. Tedy jaká je účinnost současné protichřipkové vakcíny. Utajovaná informace? K čemu je to dobré vědět? Například k tomu, zda se má očkovaný člověk v případě výskytu chřipkových příznaků děsit koronaviru a spěchat na test, anebo mu jen selhalo očkování.

Pokud by se u nás setkala epidemie běžné chřipky s epidemií koronaviru, vznikl by nejspíš řádný chaos (včetně nebezpečných duplicitních infekcí, které byly ostatně popsány i v Číně (3)), a velmi pochybuji o tom, že by naše postupy byly o mnoho efektivnější a naše statistiky o mnoho spolehlivější než ty čínské.

Tetanus a Řeporyjec

Kde se vzala, tu se vzala, na facebookovém profilu pana starosty Novotného (ODS) kopie zprávy KHS Jihomoravského kraje o tříletém chlapečkovi, který onemocněl tetanem, proti němuž nebyl očkován. V tom momentu se různé zodpovědné osoby, dosud mlčící jako partyzáni, mohly takříkajíc přetrhnout v různých prohlášeních (14).

Proč je dobré informovat veřejnost o výskytu tetanu, přestože se nejedná o onemocnění přenosné z člověka na člověka, a vznik žádné epidemie tedy nehrozí? (Jak asi neznámý zdravotník či hygienik z Brna přišel zrovna na řeporyjského starostu? Kolik jiných lidí předtím zprávou obeslal, kolik jich nemělo zájem či odvahu zprávu zveřejnit?) Inu třeba proto, že by se aspoň část odpůrců očkování mohla zamyslet, zda přece jen raději své dítě nenaočkovat proti nemoci s velmi vysokou úmrtností a každopádně, i v případě uzdravení, s dosti krutým průběhem (15, 16).

Panu starostovi Novotnému, ač se dle mého soudu chová v politice co slon v porcelánu, budiž vzdán velký dík za hypotetickou záchranu lidských životů či odvrácení zbytečného utrpení.

*****************************

*data se liší u zdrojů (6) a (7)

Dodatek ke dni 5. února (9): potvrzeno téměř 25.000 nemocných, drtivá většina z nich v Číně, téměř 500 úmrtí, z toho 2 mimo Čínu. V Německu 12 nemocných, z toho 2 byli dovezeni z Číny záchranným letadlem, 10 je „klastr“ (lokální epidemie).

Zdroje:
1) https://aeronet.cz/news/coronavirus-ma-ucinnost-nakazlivosti-83-v-populaci-a-miru-umrtnosti-15-ze-skupiny-nakazenych-osob-vybusne-parametry-odhalila-prvni-odborna- vedecka-studie-lekaru-a-virologu-publikovana-na-uznavanem/
2) https://aeronet.cz/news/video-cinska-lekarka-v-bio-hazard-obleku-primo-z-centra-nakazy-ve-wuhanu-praskla-skutecna-cisla-nakazenych-je-uz-skoro-100000-a-nikoliv-1400-varuje-starsi-lidi-a-obyvatele-ze-coronavirus-ma-ratio/
3) https://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736(20)30183-5/fulltext
4) https://www.blesk.cz/clanek/zpravy-udalosti/632990/305-mrtvych-tvrdi-cina-sokujici-zprava-tajne-spaluji-tela-dalsich-obeti-koronaviru.html
5) https://www.lidovky.cz/svet/vypoved-nakazene-cinanky-rakovina-pacienti-s-koronavirem-maji-v-nemocnicich-prednost.A200201_093248_ln_zahranici_ele
6) https://www.who.int/emergencies/diseases/novel-coronavirus-2019/situation-reports/
7) wiki/2019–20_outbreak_of_novel_coronavirus_(2019-nCoV)
8) https://www.who.int/publications-detail/laboratory-testing-for-2019-novel-coronavirus-in-suspected-human-cases-20200117
9) https://gisanddata.maps.arcgis.com/apps/opsdashboard/index.html#/bda7594740fd40299423467b48e9ecf6
10) https://www.merkur.de/welt/coronavirus-deutschland-china-test-frankfurt-klinik-spanien-symptome-news-infektion-hund-katze-zr-13500123.html
11) https://zpravy.aktualne.cz/domaci/v-cesku-je-plosna-chripkova-epidemie-pocet-nemocnych-roste/r~7f70c430442c11ea8776ac1f6b220ee8/
12) https://www.ockovacicentrum.cz/cz/ockovanych-proti-chripce-je-pet-procent-lidi,-ideal-by-byl-trikrat-vyssi,-tvrdi-ministerstvo
13) https://www.ockovacicentrum.cz/cz/vyssi-proockovanost-proti-chripce-by-zabranila-umrti-a-prinesla-usporu-jedne-miliardy
14) https://www.idnes.cz/brno/zpravy/chlapec-nakazeni-tetan-odmitnuti-ockovani.A190926_105831_brno-zpravy_krut
15) https://www.wikiskripta.eu/w/Tetanus
16) https://www.ockovacicentrum.cz/cz/tetanus#popis



J. Kombercová Dík, paní Boublíková. 19:33 10.2.2020
V. Čermák 376 22:45 10.2.2020
F. Nekolný 17:57 10.2.2020
M. Mařák 16:36 10.2.2020