Pátek 11. října 2024, svátek má Andrej
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

VĚDA: Usvědčí pachatele jeho mikrobi?

diskuse (2)

Rozdílné složení mikrobů na povrchu těla každého z nás by mohlo pomáhat kriminalistům

Kasaře Balabána z povídky Karla Čapka prozradil otisk zubní protézy, kterou si při otvírání sejfu na chvíli odložil na zaprášený psací stůl. Už brzy by mohly usvědčovat pachatele bakterie, které po sobě zanechali na místě činu. Přibudou do arzenálu kriminalistů k otiskům prstů a „otiskům“ DNA také „mikrobiální otisky“?

Náš organismus hostí desetkrát více bakterií, než kolik je v něm lidských buněk. Mikrobi patří k tisícům druhů a máme je úplně všude – od nitra střeva až po povrch oka. Tenhle mikrobiální „náklad“ snadno uneseme jen díky tomu, že bakterie jsou mnohem menší než buňky lidského těla a všechny dohromady váží necelé dva kilogramy.

Odvádějí pro nás tak důležitou práci, že je někteří odborníci považují za funkční součást lidského organismu. Pomáhají s trávením, s rozvojem imunity, chrání nás před infekcemi. Kolekce mikrobů jednotlivých lidí, tzv. mikrobiomy, se navzájem podobají, ale přitom má každý z nás skladbu tělních bakterií trochu jinou. Mohl by profil mikrobiomu posloužit k identifikaci osob?

Kriminalisté chtějí využít faktu, že kudy chodíme, tudy své bakteriální podnájemníky trousíme. Už před pěti lety tým Noaha Fierera z Washingtonovy univerzity v St. Louis prokázal, že bakterie z našich prstů ulpívají na klávesnicích a myších osobních počítačů a vydrží tam nejméně dva týdny. Porovnáním bakterií z rukou jednotlivých úředníků s bakteriemi na klávesnicích dokázali vědci určit, kdo s kterým počítačem pracuje.

Telefonní mikrobiom

Tým vedený Simonem Laxem z Chicagské univerzity ověřil vy užití analýz mikrobiomu pro kriminalistické účely. Pachatel může být dopaden i dlouho poté, co nechal na místě činu svůj „bakteriální otisk“. Mohla by se skladba jeho mikrobiomu mezitím změnit natolik, že už by ho starý otisk nedokázal usvědčit?

Lax se jeho spolupracovníci sledovali změny v bakteriích na povrchu chytrých telefonů hned u několika dobrovolníků. Jednotlivé druhy mikrobů určovali analýzami druhově jedinečných úseků bakteriální dědičné informace.

Ze studie publikované ve vědeckém časopise Microbiome vyplývá, že skladba mikrobiomu sice kolísá, ale dlouhodobě zůstává poměrně stabilní. Z bakterií na telefonu se tak dá s poměrně velkou spolehlivostí určit, kdo jej používal.

Lax a spol. také testovali, zda by mikrobi neprozradili, kde člověk před nedávnou dobou pobýval. Sbírali vzorky z podlahy a podrážek bot dobrovolníků a identifikovali na nich spektrum bakterií. Stopování pomocí bakterií se ale příliš neosvědčilo. „Obrat“ mikrobů na podrážkách je příliš vysoký.

Co skrývají a odhalují databáze mikrobiomů

Skutečnost, že každý člověk má trochu jiný mikrobiom a nosí si jej jako „bakteriální otisk“ po značnou část života, znepokojuje odborníky zabývající se ochranou osobních údajů. Řada údajů o mikrobiomech jednotlivých lidí je anonymně zveřejněna v nejrůznějších databázích.

Co všechno se z nich dá vyčíst o soukromí konkrétního člověka? Na tuhle otázku odpovídá studie bioinformatiků pod vedením Curtise Huttenhowera z bostonské Harvard T. H. Chan School of Public Health. Vědci vytvořili speciální algoritmus a s jeho pomocí vybírali ze záplavy údajů o dědičné informaci bakterií žijících v těle konkrétního člověka takové parametry, jejichž kombinace mikrobiom reprezentuje a může sloužit jako jakýsi mikrobiální otisk.

Vědci byli nuceni ke kompromisu. Na jedné straně nechtěli používat příliš mnoho parametrů mikrobiomu, protože to by práci s „otiskem“ komplikovalo. Na druhé straně ale potřebovali otisk tak komplexní, aby s ním dokázali spolehlivě odlišit mikrobiomy různých lidí.

Pro otestování algoritmu si vědci vybrali „otisky“ 120 lidí, jejichž mikrobiomy byly pomocí analýz dědičné informace bakterií prozkoumány hned několikrát po sobě s prodlevou jednoho až deseti měsíců. Ukázalo se, že „otisk“ střevních bakterií je celkem stabilní a pro účely identifikace se dobře hodí. Huttenhowerův tým uspěl v 80 procentech případů, přičemž se nestalo, že by vědci na základě „otisku“ přiřkli mikrobiom nesprávnému člověku. Při porovnávání bakteriálních „otisků“ z jiných částí těla, například z kůže nebo ústní sliznice, však klesla úspěšnost identifikace na 30 procent.

Obavy ze vpádu do soukromí

Studie Huttenhowerova týmu publikovaná ve vědeckém časopise Proceedings of the National Academy of Sciences vyvolala rozsáhlou diskusi o rizicích zneužití bakteriálních otisků k identifikaci osob. Z dat o mikrobiomu lze získat například údaje o zdravotním stavu, skladbě jídelníčku nebo etnické příslušnosti. Z veřejně dostupných databází může citlivé osobní údaje jednotlivých lidí získávat prakticky kdokoli.

Zatím je velmi obtížné zjistit, komu konkrétně veřejně dostupná data o mikrobiomu patří. Postupem času to nemusí představovat tak velký problém. Zvláště když se ukazuje, že se do DNA bakterií z mikrobiomu často přimísí i DNA jejich lidského hostitele. Potom se v datech o DNA mikrobů ukrývají i údaje o některých částech DNA člověka. Jsou mezi nimi dokonce úseky, které se vy užívají k sestavení „otisku“ DNA při identifikaci osob v kriminalistice nebo při sporech o otcovství.

V těchto případech by bylo přiřčení mikrobiomu konkrétnímu člověku výrazně jednodušší. Identifikovat majitele genomů anonymně zveřejněných v běžně dostupných databázích dokázal bioinformatik Yaniv Erlich z newyorského Genome Center už před dvěma roky.

Mikrobiální „otisky“ slibují účinnější boj se zločinem a terorismem. Pokud se uplatní, je třeba nastavit taková pravidla k jejich využívání, aby nemohly být zneužity pro vpád do soukromí obyčejných lidí. „Nemyslím si, že by obavy v tomto ohledu byly přehnané,“ říká k tomu bioetička Amy McGuireová z Baylor College of Medicine v americkém Houstonu.

Autor je profesorem České zemědělské univerzity a pracuje ve Výzkumném ústavu živočišné výroby v Praze-Uhříněvsi

LN, 20.5.2015

Aston Ondřej Neff
11. 10. 2024

Nejdřív si ministr Marian Jurečka usmyslí, že nejpalčivější sociální případ je manželka prezidenta...

Libor Stoklásek
11. 10. 2024

Zámořské akciové trhy pokračují v růstu, přičemž index S&P 500 dosáhl svého 44. rekordu v roce 2024.

přečetl Panikář
11. 10. 2024

Vedle důrazu na odpovědné hospodaření musí konzervativní pravice přinášet mnohem víc.

Dokument
11. 10. 2024

Neziskovka Fakta o klimatu tvrdí, že Česko může už příští rok odstavit všechny uhelné elektrárny.

David Tolar
11. 10. 2024

Vláda nikdy nebojuje za svobody občanů. Jejich svobody jsou jejich boj

Aston Ondřej Neff
9. 10. 2024

Bezuzdnost ekologických aktivistů přišla na přetřes při nedávných povodních.

Aston Ondřej Neff
8. 10. 2024

Vláda Petra Fialy selhala při pokusu vyřešit jeden z palčivých problémů dneška, totiž stavební...

Aston Ondřej Neff
10. 10. 2024

K pobřeží Floridy se blíží hurikán Milton. Biden kvůli němu nepoletí do Evropy.

Dalibor Matušinský
10. 10. 2024

Naivní humanisté nechápou, že někdo neposílá své děti do školy. Protože ke svému životu školu...

Stanislav Křeček
9. 10. 2024

Jako každoročně, i letos nás Evropská komise nepochválila za to, jak jsou u nás vychovávány romské...

svm Matěj Svěrák
10. 10. 2024

Rusko v prvním měsíci konfliktu na Ukrajině plánovalo shodit na sousední zemi jadernou bombu. Ve...

Lidovky.cz, ČTK
10. 10. 2024

V jihoafrickém státě Zambie se vyskytl první případ virového onemocnění mpox. Informoval zambijský...

Karel Oliva
10. 10. 2024

Tak jsme tu měli třídenní stávku soudních úředníků a stávka na státních zastupitelstvích se chystá....

Lidovky.cz, ČTK
10. 10. 2024

Americký stát Florida se vzpamatovává z úderu silného hurikánu Milton, který způsobil rekordní...

Josef Kopecký
10. 10. 2024

Ministři schválili návrh na povinné zálohování PET lahví a kovových plechovek, řekl po jednání...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz