20.1.2022 | Svátek má Ilona


Diskuse k článku

VĚDA: Třicet let do hladomoru

Musíme začít neprodleně zvyšovat zemědělskou produkci. A to rychleji než kdykoli předtím. Žádnou z dnešních inovací nebudou zemědělci pěstovat na polích dřív než za třicet let, protože potřebujeme spoustu času na testování, vývoj nových postupů pro zpracování a v neposlední řadě na schválení státními úřady.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Volarik 2.6.2016 7:32

Re: ty se jednou nažerou a pak mohou být rok hlady.

To už přece Rusové dávno vyřešili. Nedávno vyvinuli pilulku pro kosmonauty. Takový kosmonaut tu pilulku spolkne a nemusí pak šest týdnů jíst a pít! Jediným problémem je (prozatím) váha pilulky ....96 Kg.

M. Červeňák 2.6.2016 4:33

To jsou všechno blbiny

Už Hitlerův ministr Speer si nechal vypracovat koncepci poválečného zásobování obyvatel potravinami. Výsledkem bylo, že z celé Evropy může být zahrada a jen na Ukrajině se budou pěstovat potravinové a průmyslové plodiny. Produkce s nadbytkem...

K. Pavlik 2.6.2016 1:54

Priteli neverte propagande

Pred ctyrmi roky to byl nedostatek nafty , nekteri blbci, bohuzel i ja, na to reagovali tim ze koupili akcie naftovym spolecnosti.

Ted je cas na to aby nejaci blbci investovali do potravin. Za nasi chatou je 160 hektaru pastvin na prodej. Hledaji blbce. Nechcete to koupit?

J. Vintr 2.6.2016 1:07

Zní to tvrdě

ale řešením není neustále rostoucí produkce potravin, ale zastavení populační expanze v primitivnější části světa. Tuto expanzi nepochybně způsobila naše civilizace, když se s tímto světem podělila především o naši vysokou produkci potravin a úroveň lékařské péče, aniž by se při tom změnil zaběhlý způsob života v těchto zemích, který vysokou porodností původně kompenzoval vysokou úmrtnost dětí i dospělých kvůli nemocem a nedostatku potravin. Pokud budeme těmto zemím dále pomáhat, aniž by se radikálně snížila porodnost v těchto zemích, čeká stejně lidstvo dříve nebo později katastrofa z přelidnění. A díky současné idiotské (nebo spíš zločinné) politice otevřených dveří pro lidi z těchto zemí, postihne nás tato katastrofa nejspíš jako první. Tomu bychom se mohli vyhnout jedině tím, že bychom využili naší dosud ještě existující převahy k tomu, abychom se izolovali od tohoto světa a přestali tam posílat jakoukoliv pomoc. I když to vypadá velice nehumánně, bylo by to mnohem humánnější než to, co většinu lidstva (včetně nás a hlavně našich dětí a vnuků) čeká, když to neuděláme.

J. Jurax 2.6.2016 3:47

Re: Zní to tvrdě

Vskutku nehumánní řešení ... ale nebojte se, není na tom světě širém politik, který by se opovážil jen myslet na návrh něčeho podobného. Zatím.

V. Mohorita 2.6.2016 4:55

Re: Zní to tvrdě

Blbost. Vesmír je nekonečný tudíž uživí nekonečně mnoho lidí. Je to jenom otázka technologií, priorit a financí.

L. Popovský 2.6.2016 5:41

Dokážete si ty davy migrantů, kteří se valí do Evropy, představit ve vesmíru, pane Mohorito?

R. Gramblička 2.6.2016 6:33

Re: Zní to tvrdě

to píšete, jako by se vesmír kolem nás hemžil obyvatelnými planetami. Anebo plánujete osázet úrodné lány Měsíce a Marsu?

R. Langer 2.6.2016 11:05

Re: Zní to tvrdě

Hm, myslím, že snadnější než vystřelovat přebytečné migranty do vesmíru by bylo je před příjezdem potápět na dno moře. Výsledek bude stejný, ale druhé řešení je mnohem méně nákladné... :-D

Z. Lapil 2.6.2016 15:51

Re: Zní to tvrdě

Jen aby pak nedošlo k nadprodukci žraloků nebo, nedejpámbu, hnilobných bakterií. Vystřelování do vesmíru naopak zakládá naději, že by mohlo docházet k meteoritickým rojům typu "zdroj pečeného masa".

R. Gramblička 2.6.2016 6:36

Re: Zní to tvrdě

ano, já to tvrdím taky, přelidnění je ten prazákladní problém všech těch průserů a konfliktů. Od lokálních etnických válek po globální oteplování

P. Rada 2.6.2016 7:30

Re: Zní to tvrdě?

Ta varianta větší samostatnosti má něco do sebe. Museli bychom ale právě k sobě být velmi tvrdí - nikoli k okolí. Naprostou většinu surovin totiž s třetího světa dovážíme a fungujeme dnes už jen tak jako výkonný ale motor závislý na palivu z dovozu který by izolací prostě zdechnul.

Nadějí by mohlo být zásadní omezení míry svého konzumu - žilo by se nám obtížněji méně pohodlněji... ale zároven by to nepřisppůsobivou migraci nelákalo - ba naopak! To by ale bylo o reálné houževnatosti - kterou však žel egoisticky hloupě projikujete jinam.

B. Volarik 2.6.2016 7:34

Re: Zní to tvrdě?

A začnete od sebe, vědátore?

V. Kolman 2.6.2016 9:13

Re: Zní to tvrdě

Mluvíte (píšete) mi pane Vintře z duše. Jelikož je váš názor moudrý a logický, nebude "mocnými tohoto světa" nikdy uskutečněn. S přemnoženým homo sapiens si příroda nakonec poradí - nebude to pro lidstvo ale nic příjemného. Ani pro tu přeživší setinu(?) či tisícinu(?), která tu potom zůstane naživu - nejspíš na nějakých ostrůvcích............

Přeji vám hezký den.

P. Bures 2.6.2016 0:56

..

Správně. Pesimistický odhad - buď vyspělé země nezajistí dostatek jídla a zaplaví je hladové populační přebytky, nebo vymyslí - populační přebytky dále porostou a záplava přijde o něco později. Ta záplava si vyspělé země přizpůsobí k obrazu svému a zlikviduje jejich schopnost zajistit dostatek jídla. Nakonec bude mizérie všude a nastoupí drsné regulační mechanismy.

Optimistický odhad - vyspělé země budou vyvíjet a vyvíjet, dokud v rozvojových zemích nepřijde demografická revoluce a zcela se nezmění jejich reprodukce. Výsledné stamiliony lidí v rozvojových zemích najdou smyslupnou a produktivní budoucnost a nebudou mít potřebu migrovat.

Zůstává otázka, jestli si třeba evropské země budou moci za dvacet let dovolit investovat do efektivnějších plodin, pokud budou "investovat" dílem do sociálních výdajů, potřeb mohamedánských komunit, bezpečnosti ostatních komunit a smysluplných a transparentních projektů typu boj s CO2..

J. Jurax 2.6.2016 3:43

Re: ..

První odstavec mi přijde pravděpodobnější.

Protože druhý je chiméra; až - a jestli vůbec - se v rozvojových zemích dostaví demografická revoluce (zatím jí nic nenasvědčuje), vyspělé země mezitím přestanou být vyspělými, protože budou rozkotány masami imigrantů s rozvojových zemí, které budou muset živit a šatit generaci za generací, protože bohužel pro všechny ty imigranty nebude práce, kterou by mohli vykonávat.

Navíc islám u imigrantů výrazně převažující zajistí jejich obtížnou vzdělavatelnost, neschopnost integrace s domorodci, izolaci, napětí etnické, rasové a sociální a kriminalitu a pak nábožensky motivovaný terorismus.

A pokud se bude mrhat prostředky na boj s CO2, co možno nejdražší výrobu energie skrze obnovitelné zdroje a podobné hovadiny a pokud se budou prosazovat všelicí dobroserové se svými nápady, gender kvóty, zákaz geneticky modifikovaných plodin a další výmysly bruselských pitrysů, půjde to do kopru ještě rychleji.

Ledaže by se ta demografická revoluce v rozvojových zemí nějak uměle vyvolala - ale to je námět na pěkně pochmurnou scifi, nikoliv řešení.

L. Popovský 2.6.2016 7:03

100 % souhlas. Odpověď na Vaši otázku je: "Nebudou si to moci dovolit."

M. Stuchlik 2.6.2016 11:04

Re:

Pak je lepší investovat do zbraní než do vývoje výnosnějších plodin.

M. Stuchlik 2.6.2016 0:10

Aha

Takže my budeme vyvíjet efektivnější plodiny, aby v Africe a Asii mohlo být ještě více dětí, které nás přijedou kulturně obohacovat.

J. Jurax 2.6.2016 3:44

Re: Aha

V zásadě ano. Ale říkat to není politicky korektní.

F. Svoboda 2.6.2016 9:34

Re: Aha

V této souvislosti se mně zdá, že organisace " Lékaři bez hranic " bude v budoucnosti prohlášena za zločineckou !!!