19.5.2022 | Svátek má Ivo


Diskuse k článku

VĚDA: Třicet let do hladomoru

Musíme začít neprodleně zvyšovat zemědělskou produkci. A to rychleji než kdykoli předtím. Žádnou z dnešních inovací nebudou zemědělci pěstovat na polích dřív než za třicet let, protože potřebujeme spoustu času na testování, vývoj nových postupů pro zpracování a v neposlední řadě na schválení státními úřady.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Mrázek 4.6.2016 16:15

Zbytečná snaha, bude nás pár ....

NATO předpokládá, že při konfliktu s Ruskem uspěje a jeho jednotky porazí polovičním počtem známé ruské. Nikdo už si neuvědomuje, co řekl Putin - nemáme tolik vojáků na obranu a budeme nuceni použít jaderný arzenál . Co to znamená a že už to potom nikdo nezastaví, je jasné. Takže proč vymýšlet jak uživit deset miliard lidí, když jich zbyde pár milionů ????

R. Dubravský 2.6.2016 16:43

prostě lež...

"V roce 2050 bude na Zemi tepleji a ovzduší bude obsahovat vyšší koncentrace oxidu uhličitého. A právě tyto faktory mají na výnosy zemědělských plodin zásadní negativní dopad."

Již na základě těchto dvou vět lze rozpoznat, že článek překročil hranice propagandy a je čirou lží.

J. Novotny 2.6.2016 21:10

Re: prostě lež...

I kdyby to bylo půl napůl, tak je to dost závažné, aby se tím lidé vážně zabývali.

I. Hil 2.6.2016 22:40

Re: prostě lež...

No dyť ležím...

A. Richtr 2.6.2016 15:19

komunisticky clanek

Tak jsem si dal praci a nasel uplne stejny pokrokovy clanek co je jak prez kopirak... nasytime masy, zmeny budou, musi se vyslechtit nove plodiny a zahrana pro lidstvo...

A JAK POHADKA SKONCILA; chemii, nicenim prirodni rozmanitosti, remizku, koni, malych zemedelcu, lidske svobody a zdraveho rozumu... hlavne ze vsichni tihle pokrokari chtej vse nalajnovat pro nase dobro...

R. Tichý 2.6.2016 15:01

Je zapotrebi eliminovat zrouty nebot zdroju nikdy nebude dost. Takze- osveta, kondomy a jasne stanovisko, ze potravinova pomoc nema vsechny zivit,ale ze je pouze pro okamzitou zachranu. Kdo je na takove pomoci dele nez rok, nezaslouzi si.

P. Rada 2.6.2016 15:40

Re:

Nějak zapomínáte, že sám žijete na ropný dluh a tedy s pomoci odkudsi už několik desetiletí - o dalších surovinách ležících dokonce mimo evropský kontinent nemluvě.

Problém je v tom, že ti co zdroje ještě mají pod zadkem, je sice zatím neumějí využívat tak efektivně jako my - ale chtějí se mít podle našeho příkladu stejně dobře a navíc jsou momentálně populačně aktivnější kdežto my s vlastních vnitřních příčin vymíráme.

S eliminací "žroutů" Vám ale dávám zapravdu. O jejich přítomnosti ve společnosti svědčí např míra obezity. V ČR je takto polovina populace s nadváhou a u američanů jsou to už 3/4 a mají navíc jaderné zbraně.... Tak by mě zajímalo jak problém chcete "eliminovat".

M. Stuchlik 2.6.2016 20:50

Re:

Proč vám u "žroutů" američanů vadí jaderné zbraně a nevadí vám třeba u hladových přemnožených pakistánců mi není jasné. Rozhodně nebezpečnější budou ti hladoví než přežraní.

R. Tichý 3.6.2016 7:31

Re:

Kdo nechce rozumět, nerozumí.

A. Richtr 2.6.2016 16:00

Merim 2metry, vazim 117kg, nemam zadny pandero a speky, ale podle tabulek jsem obezni... co chcete delat? Uriznout mi obe nohy?

P. Rada 2.6.2016 18:14

Re:

Pen Richtr ty tabulky vypovídají o statistice a ta se také dál týká důsledků obezity od znehodnocení až po krácení života. Jsou to Vaše rizika a právě i Vy můžete být vzorem svému okolí - nebo jen symptomem jeho převažujícího chování a doposud neblahého trendu:

http://www.zijzdrave.cz/kila-navic/obezita-a-nadvaha/cesi-a-obezita-%E2%80%93-jak-jsme-na-tom/

Přeji Vám schopnost svobodně si zvolit k čemu se ve svém vývoji přikloníte.

J. Kopeček 2.6.2016 14:21

To je zase hovadina.

Našim potomkům zcela jistě nebude chybět žádná potravina. Jestli ovšem bude chybět těm černým kobylkám, které se množí jako hlodavci, to je věc jiná.

Š. Hašek 2.6.2016 21:02

Re: To je zase hovadina.

Tak nějak.

Stále se motáme kolem toho, že občan Novák/Müller/Smith podle bruselšašků bude pěstovat obilí pro deset černoušků někde! A dodá jim to pod nos. Aby je uklidnil.

Ten článek je docela hloupá agitka, příkazový oběžník. To jsme to dopracovali.

J. Novotny 2.6.2016 21:12

Re: To je zase hovadina.

pokud těch "černých kobylek" bude dost, tak našim potomkům chybět už nic nebude.

J. Schwarz 2.6.2016 14:17

A to snad před náma stojí

jako nějaká zářná meta dosáhnout na zemi do roka 2050 alespoň deseti miliard? Vyspělé země vyprodukují pro vlastní potřebu potravin dost, a to i těch živočišných. Potřeba plošně přecházet na veganství neexistuje. Když, tak v Africe a Indii.

Š. Hašek 2.6.2016 21:05

Re: A to snad před náma stojí

Já a zřejmě i Vy máme jiné mety než Šabatovka a "celosvětoví plánovači".

Nějak nemám starost o jedenáct dětí a tři manželky nějakého Afričana. Možná Sobotka jo. Brusel taky.

A. Richtr 2.6.2016 13:19

Ekoblaf vsehomira.

Puvodne jsem si rikal, ze ani nebudu reagovat, ale... Co to ma byt? Pane autore jak muzete splodit takovou krav....u??? To z CO2 k tomu se ani nechci vyjadrovat, jen hromada lzi... Ohledne toho ze udelat z lidi vegany no potes koste zeleny fanatiku... Co se tyka zvednuti produkce a slechteni novych druhu? Ty plodiny se slechti po celem svete a pro ruzne podminky. Jak vy vite co bude za podnebi? Vite jaka plodina je treba vhodna, kdyz naopak dojde k ochlazeni??? A neni to jecmen neni to soja, ale brambory a ne geneticky slechtene ale jakekoliv! Autor sam, kdyby byl vedouci svetoveho lidstva by zpusobil jeho zanik a katastrofu! Ty vase geneticky upravene a preslechtene plodiny akorad vycerpaji pudu! S tim vasim intenzivnim zemedelstvim je pak treba chemicky hnojit a hnojit a zabijet posledni zbytky prirody a cistoty! S tim co mame v cr by jsme klidne uzivili celou v4... Kvanta pudy zabira repka... Na co to zluty svinstvo je? Kvuli nejake ekosrajde co natankujete na shelce a jedete jak s fritakem? Vzdyt kvuli repce klesa vynos vseho v okoli, protoze jak zacne kvest repka vcely okamzite zacnou kaslat na vse okolo protoze repka je jistota a dokaze je privabit. Problem uziveni komunity ci statu ci sveta je navrat k tomu co vedeli nasi predkove! Zadne geneticky upravene zrudy, ale pestrost plodin, obnovovat pudu hnojem, stridat plodiny, na loukach past nejen kravy, starat se a sekat travu, nechavat remizky atd... Problem neni uziveni sveta, ale odpoutani ekoblbcu od prirody a neeticke jednani s pudou... A v zakonech, ktere jdou proti agrarni sobestacnosti zemi!!!

J. Tachovský 2.6.2016 13:18

Ja bych to tak cerne nevidel

V Evrope nijak zavratne populace neroste. Staci dobre opevnit jizni hranice a nemusime slechtit nic jineho. Africani maji velmi urodne podnebi, muzou si vypestovat svoje potraviny. No a nebo nemit tolik deti.

J. Prečuch 2.6.2016 12:51

propočet

Velká Británie má 243610 km2 rozlohu ( zdroj wiki), což znamená že 8 miliard lidí by se vešlo na její plochu v poměru asi 328 lidí na hektar neboli 3,3 člověka na 100metrů čtverečních

Zbytek zeměkoule by zůstal netknutý. Zdá se vám to pořád , že je země přeplněná? Při 16 ti miliardách by se lidé vešli na území GB v poměru asi 15m čtverečních na člověka

Není problém ani fertilita země , ani místo, problém je způsob , jak se vede Země.

P. Rada 2.6.2016 13:18

Re: propočet typu ..."zdá se vám"?

Propočet se dá uměle stanovit jakkoliv. Ten Vámi předvedený postrádá popis toho, jak velkou měrnou spotřebu/odpady ta která kultura v životě konzumuje/produkuje (včetně svých aut, letadel ...). Proto je takový typ propočtu/odhadu o "zdání" - tedy nekorektní.

Pokud si ale za kriterium zvolíme úživnost planety a její schopnost absorbovat/recyklovat civilizační externality - pak to s druhem homo s.s. vůbec nevypadá dobře. Konkrétně v té Anglii pak tuplovaně. Otázka autora úvodem má proto své hlubší opodstatnění. Viz např problém ekostopy v různých zemích a to i vzhledem k tomu, že si leckteré ekonomiky - a anglie je v tom přeborník - pomáhají formálně tím, že nepohodlnou produkci relokovaly do zemí s méně náročnou legislativou:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Ekologick%C3%A1_stopa

Důsledek je ten, že se někde žije nad poměry - jinde je to k nežití... ale úhrnem už nejen pevniny mění s nástupem antropocénu svůj charakter ale i oceány a atmosféra planety. To vše tempem, které ve své strmosti prakticky nemá geologickou obdobu.

J. Tachovský 2.6.2016 13:20

Re: propočet

Hektar uzivi tak 1 rodinu, cca 4 lidi. Takze cca 80 Britanii uzivi soucasne lidstvo.

P. Rada 2.6.2016 15:28

Re: propočet

I když máte asi rozumější odhad - tak použití pojmu "uživí" má jiný význam pro rodinu žijící prvobytně pospolně sestavenou ze skromných a houževnatých .... versus a tu dnešní změkčilou, zvyklou na ledničky, klimatizace, auto... - tedy na asistenci zhruba stovky energetických otroků za zády.

Ty přepočty hektarů s půdorysu Anglie navíc potichu předpokládají, že jde o rovinatou a všude úrodnou zem. Realita je ale jiná a to má přitom tento ostrov velkou výhodu, že mírné klima prakticky působí celoročně což pro většinu pevnin světa neplatí.

Pávě proto dnes tolik záleží na místně velmi intenzivním hospodaření dotovaném však technikou a živinami odjinud. Tyto širší až globální vazby mohou ale být velmi nestabilní. Viz níže zmíněný problém fosforu.

A. Richtr 2.6.2016 15:08

Pokud by se jednalo o sladkovodni jezero o velikosti VB s tim, ze by se pestovala zelenina na ostrovech z plovouciho materialu a maso bylo z chovu pstruha duhoveho... pak by mozna VB dokazala uzivit mozna i dve soucasne svetove populace lidi... mozna vic... ale to uz by nebylo prirodni pestovani, nybrz odpadni latky ryb zivi rostliny a rostliny zivi ryby a z obou ma svuj podil clovek.

A. Richtr 2.6.2016 15:14

komunisticky clanek

Tak jsem si dal praci a nasel uplne stejny pokrokovy clanek co je jak prez kopirak... nasytime masy, zmeny budou, musi se vyslechtit nove plodiny a zahrana pro lidstvo...

A JAK POHADKA SKONCILA; chemii, nicenim prirodni diverzity, remizku, koni, malych zemedelcu, lidske svobody a zdraveho rozumu... hlavne ze vsichni tihle pokrokari chtej vse nalajnovat pro nase dobro...

J. Prečuch 3.6.2016 3:34

Re: komunisticky clanek

Žeby Monsanto?

A. Richtr 2.6.2016 15:14

Tak jsem si dal praci a nasel uplne stejny pokrokovy clanek co je jak prez kopirak... nasytime masy, zmeny budou, musi se vyslechtit nove plodiny a zahrana pro lidstvo...

A JAK POHADKA SKONCILA; chemii, nicenim prirodni diverzity, remizku, koni, malych zemedelcu, lidske svobody a zdraveho rozumu... hlavne ze vsichni tihle pokrokari chtej vse nalajnovat pro nase dobro...

J. Prečuch 2.6.2016 12:47

propočet

J. Křivánek 2.6.2016 12:01

Zvýšení CO2 už dokonce i vadí rostlinám? Neuvěřitelné...

Vyšší koncentace oxidu uhličitého má negativní dopad na výnosy zemědělských plodin? Není to naopak? Nejsi soudruhu auchtore tak trochu vypatlanej z teho "zlého" "zlého" CO2? Nemá vyšší obsah CO2 i vliv na tvoji špatnou eregkci? Nepřifukuje se náhodou rostlinám CO2 právě proto abyrychleji rostly?

Vy alarmýsti (proletáří) celého světa vyližte si prdélll.

....V roce 2050 bude na Zemi tepleji a ovzduší bude obsahovat vyšší koncentrace oxidu uhličitého. A právě tyto faktory mají na výnosy zemědělských plodin zásadní negativní dopad. ....

L. Křivan 2.6.2016 11:22

Největší problém je přelidnění.

Musíme zredukovat lidstvo na jednu desetinu, zastavit na dvacet let rodění dětí v Africe, Indickém subkontinentě a jižní Americe. Povolit rozmnožování pouze kvalitním lidem, geneticky zdravým, s vysokou inteligencí.

Š. Hašek 2.6.2016 13:15

Re: Největší problém je přelidnění.

Doplnil/změnil bych slova "o povolení na rozmnožování" na jednodušší - přežijí děti těch rodičů, co se o ně umějí postarat/uživit je. Není snad mojí povinností živit Afričana, jehož rodič pracuje bélbě nebo hodinu denně. Bruselkominterna to vidí jinak!

Těžká práce, když polovzdělanec z pražské neziskovky posílá sušené mléko do Zimbabwe. Pochopitelně za peníze, které odvedli na daních jeho rodiče.