28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

VĚDA: To si Heyrovský nezaslouží!

Při pohledu na článek v LN z 20.3.2015 jsem sice ještě nevěděl, kdo je na ilustrativní fotografii, leč věděl jsem, že Jaroslav Heyrovský, o kterém se tam psalo, to není zcela určitě.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Dvořák 31.3.2015 22:41

Zapojeni polarografu?

Objevil Bohumil Cabicar a jeho dva spolupracovníci nikoliv onen podvodník co to prohlásil za svůj objev!!!

P. Adámek 31.3.2015 17:12

Nepodstatná poznámka k poznámce

My, co koukáme na americké detektivky, víme, že výrazem "Caucasian" se v amerických úmrtních listech používá výraz Caucasian prostě pro bělocha, na rozdíl od Afroamericans.

A. Hrbek 31.3.2015 14:35

Po 17.11.1939

byly zavřeny české vysoké školy, jejich budovy byly zabrány a jejich profesoři byli předčasně penzionováni.

Někteří z nich, a patřil k nim i Jaroslav Heyrovský ale využili svých předválečných známostí a chodili na německou universitu do laboratoře prof. Böhma dále vědecky pracovat. Heyrovský navíc vstoupil do Svazu pro spolupráci s Němci.Po skončení války byl, podobně jako Talich nebo Šusta, obviněn z kolaborace. Očišťovací proces se táhl dva roky a po "sebekritice" se mohl Heyrovský opět zapojit do vědecké a pedagogické činnost.

Jen tak na okraj: Johann Böhm se narodil v roce 1895 v Budějovicích (tenkrát ještě ne Českých). Absolvoval německou techniku v Praze a po spolupráci s profesory Franzem Haberem a Györgem Hevesyse se v roce 1931 habilitoval v oboru fyzikální chemie. Byl demokratem a tak měl s novým režimem potíže. Na přímluvu Habera a Hevasyho prosadili Dolejšek a Heyrovský roku 1935 jeho jmenování profesorem fyzikální chemie na německé universitě v Praze. Takže byl Heyrovskému vděčen a přes riziko se o něj za války staral.

Po válce ušel internaci a nebyl odsunut. Dostal československé státní občanství a stal se zaměstnancem Výzkumného ústavu organických syntéz v Rybitví. Byl dokonce jmenován členem korespondentem ČSAV. Ze zdravotních důvodů odmítl nabízenou profesuru a v roce 1952 v Praze zemřel.

V článku je zmiňován indický nobelista Chandrasekhara Raman, který prověřoval vědecké renomé Heyrovského. Pozoruhodné je, že se stali příbuznými, protože syn Jaroslava Heyrovského Michael si roku 1968 vzal za manželku Indku Rajalakshmi Natarajanováou, přičemž prastrýcem její maminky je právě Raman. Inu cesty Páně jsou rozličné.

J. Roubal 31.3.2015 13:03

Einstein, přesně vzato...

Einstein, přesně vzato, získal Nobelovu cenu za "zásluhy o teoretickou fyziku, a to zejména za vysvětlení fotoelektrického jevu."

P. Sulc 31.3.2015 1:06

Pane profesore, znate mnoho, ale asi neznate microfony

Ten microfon na obrazku, to neni lecjaky starodavny mikrofon. Je predvalecny, ano, ale je to paskovy mikrofon RCA 44. A co stoji dnes? Jen se podivejte na E bay, tri, ctyry tisice dolaru, i vice. Je velice zadan hudebniky.

P. Khail 31.3.2015 10:58

Re: Pane profesore, znate mnoho, ale asi neznate microfony

Zřejmě jste již poněkud duševně opotřebován, jinak byste pochopil:

a) autor píše o designu mikrofonu a ne o lecjakém starodávném mikrofonu jak mu podkládáte

b) a hlavně, článek je o nositelích Nobelovy ceny, jmenovitě profesoru Heyrovském