31.5.2020 | Svátek má Kamila


Diskuse k článku

VĚDA: Testy?

Lidé si mnohdy myslí, a zní to i na webu, že testy na koronavirus jim řeknou, co mají dělat, aby neonemocněli, případně nenakazili druhé.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna. Zobrazit celou diskusi podle vláken, času
počet příspěvků: 2, poslední: 19.3. 2020 1:24, přehled diskusí

P. Dostál 18.3.2020 22:04

V téhle chvíli má autor pravdu, že testování zdravých lidí není prioritní. Ovšem výhradně proto, že není dostatek testů. Jak bude počet testů narůstat (a to bude), začne být zajímavé testovat průřezově, protože to jednak urychlí potlačení epidemie u nás (každý objevený nakažený a jeho kontatky budou drženi ve striktní karanténě, takže šíření se dále omezí jak postupně z populace odstraníme ohniska nemoci) a jednak to bude následně jediná cesta, jak zabránit novému rozšíření viru, protože díky karanténě a dalším opatřením nejspíš zastavíme epidemii mnohem dřív, než dojde k získání imunity u zásadního podílu obyvatel, (pokud současná opatření zaberou, teoreticky bychom se mohli pohybovat někde mezi 10000 až 50000 tisíci nakažených, nicméně pro kolektivní imunitu bychom potřebovali několik milionů - čistě matematicky 6, v reálu by mohlo stači i 3 miliony při udržení vyšších hygienických standardů)

P. Dostál 18.3.2020 22:18

Hlavně je třeba si uvědomit, že viru už se nejspíš nezbavíme a bude třeba přečkat alespoň rok, spíš rok a půl, než bude k dispozici vakcína v dostatečném množství. Není možné strávit celou dobu v karanténě, to se ekonomika sesype. Bez testů nebude nejspíš možné přejít zpět na normální provoz. Jasně že negativní test nepřináší moc informací (i když nějaké přeci, i 30% false negative znamená, že na 70% dotyčný virus nemá, což je lepší než hodit si korunou). Ale pozitivní test informaci přináší (zejména u jinak zdravého jedince), protože dotyčný by jinak virus šířil. Uvědomme si, že pokud odhalíme 50% nakažených pomocí testů (a to v principu lze), snížíme reálnou míru přenosu na polovinu. V kombinaci s nošením roušek (a rostoucím podílem rezistentních jedinců, co nemoc prodělali) bychom mohli držet míru přenosu kolem jedné až do příchodu vakcíny.