23.4.2024 | Svátek má Vojtěch


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Jahus 4.3.2008 22:04

The USCSS Nostromo

K tématu je i článek na Oslovi. Na oranžovém Titanu existují zásoby kapalných uhlovodíků, které jsou 100krát větší než dosud známé zásoby ropy a zemního plynu na Zemi. viz http://www.osel.cz/index.php?clanek=3321

Zaletíme na Titan nafasujem ropu a šup s tím zpátka. Vzpomínám na Alien a transportní vesmírnou loď The USCSS Nostromo ;-P

Ladislav N. 5.3.2008 4:56

Re: The USCSS Nostromo

No jo, ale kde vzít kyslík na zpáteční cestu? ;-P

Ludva 4.3.2008 17:31

Ropa pochází z mořských usazenin

Všeobecně se nyní uznává organický původ ropy z odumřelých mořských organismů, hlavně planktonu a řas, které se usazovaly na dně. Každý zná bahenní plyn - methan, který vzniká neustále na dnech rybníků. I prvkové složení, zejména obsah síry, dusíku a kyslíku svědčí o biogenním původu. Je ovšem pravda, že uhlovodíky existují  třeba na Jupiteru, kde těžko budou biogenního původu. Pokud se týká ropného zlomu, není otázkou jestli bude, ale kdy bude. 

Fišta 4.3.2008 18:44

Re: Ropa pochází z mořských usazenin

Já bych to tak kategoricky netvrdil. kdysi se "všeobecně uznávalo", že Země je placatá a je středem Všehomíra. A kde jsme teď? ;-)

bien 4.3.2008 16:04

Na to pozor

Ostatně – viděli jste někdo křídlo vážky v uhlí? Nesvědčí v uhlí

uzavřená vážka, jejíž křídlo se zachovalo do nejmenších detailů, spíše

pro Goldovu teorii než pro teorii o fosilizaci křehkého hmyzu v pomalu

tlejících vrstvách?  A nesvědčily by potom fosilní nálezy vůbec spíše o jednorázové 40 denní celosvětové biblické potopě  s roztrháním kontinentů než o miliardách let přirozeného vývoje. Zacházíte příliš daleko ve světě, kde je povolena jen jedna "vědecká" teorie. To musí pak i vědecká fakta stranou

Homolka tobolka 4.3.2008 16:51

Re: Na to pozor

A což teorie o vzniku země během 6 dnů?

Sonya 5.3.2008 7:55

Re: Na to pozor

I to je možné :) Jsou doloženy případy, kdy fosilizace proběhla maximálně během pár měsíců, spíše dnů. On vůbec ten postupný vývoj Země dostává sem tam podpásovky - hory , zvětšující se během několiká málo minut o několik metrů, ostrovy, vynořující se z moře a zase se potápějící během pár hodin a tak :) Vypadá to spíš na skokový vývoj, než pozvolný

ZEPHIR 5.3.2008 22:17

Re: v uhlí uzavřená vážka

Prostě se utopila v anaerobním prostředí, chudinka. Naopak kdyby se připletla do nějakého rychlejšího geologického procesu, geologické tlaky by z ní nadělaly fašírku.

ighb 4.3.2008 12:53

jiné odkazy

Kdo čte německy, může si počíst na dané théma kupříkladu zde http://www.engdahl.oilgeopolitics.net/print/Fossiles%20Erdoel.htm To samé je anglicky http://www.engdahl.oilgeopolitics.net/Geopolitics___Eurasia/Peak_Oil___Russia/peak_oil___russia.html

Stránky F.W.Engdahla jsou velice zajímavé a je tam mnoho zajímavých informací a úvah http://www.engdahl.oilgeopolitics.net/index.html

texty jsou v angličtině a němčině, případně francouzštině.

Magazin Nexus ( 2006, leden únor ) má velmi zajímavý článek od jistého Dr. Tischlera, geologa, který ale už bohužel není celý k dispozici - celý za úplatu 1 euro...http://nexus-magazin.de/Ausgaben/2006-2

Tento článek je ale volně na adrese : http://www.zentrum-der-gesundheit.de/ia-erdoel.html

ZEPHIR 4.3.2008 12:11

Abiotická teorie ropy

nám stejně nepomůže, protože lidstvo ji dokáže těžit rychleji, než jakýkoliv přírodní proces - ať už biotický nebo ne. A když získá pocit, že mu nějaká surovina chybí, bez sentimentu se kvůli ní vyvraždí.

KTE 4.3.2008 10:56

Mikrobiální život...

Názory Thomase Golda jsou často provokativní, ale nejsou vůbec hloupé, přestože se jejich autor může mýlit. O mikrobiálním životě v hloubce zemské kůry víme opravdu hodně málo a v poslední době se ukazuje, že málo víme například i o mikrobiálním životě v oceánech. Jen malá část bakterií se totiž dá standardními metodami kultivovat, nemluvě o virech a archeích. Věda nám tady připraví ještě nemálo překvapení...

Ivan Nový 4.3.2008 10:54

Kdepak ropný zlom,

dříve nás čeká dřevní zlom, díky administrativnímu zákazu topení uhlím.

zlý kukuč 4.3.2008 8:28

Jak už řečeno jinými diskutujícími

i kdyby nakrásně ropa vznikala abioticky, 87 mil. barelů denně ji zcela jistě abiotickou cestou nevzniká. Světové zásoby k dnešnímu dni jsou odhadovány od 1 000 do max. 3000 miliard barelů. 1000 už jsme vyčerpali, z toho podstatnou část v posledních desti letech.

Sonya 5.3.2008 8:00

Re: Jak už řečeno jinými diskutujícími

S těmi odhadami bych byla velmi opatrná. Nikdo vlastně nedokáže spolehlivě odhadnout zásoby ropy :) Kdybychom brali v úvahu pouze odhady, zjistíme, že za posledních 30 let se zásoby ropy zvýšily asi tak dvojnásobně :-D Limity na těžbu ropy se udělují podle odhadových zásob... Závěr si udělejte sami :)

ZEPHIR 5.3.2008 22:14

Re: Re: Jak už řečeno jinými diskutujícími

Zásoby ropy jsou úplně nepodstatné - rozhodující jsou ceny ropy a ty se za posledních deset let vyvíjejí velmi dynamicky. Klidně můžeme na ropě plavat ale k ničemu nám to nebude, pokud ji nebudeme umět levně vytěžit.

MF 4.3.2008 7:26

Další potvrzení, že nic nevíme.

Je fakt, že když nám ve škole povídali jako vzniklo uhlí, tak mi bylo divné, že všechno zuhlovatělo a ten brouk ne.

JaS 4.3.2008 9:01

Re: Další potvrzení, že nic nevíme.

Že "nic" nevíme, je nesmysl, stejne jako je nesmysl, když nějaký blb vložil takovou větu do úst Sokratovi. To byl inteligentní člověk a takovou blbost by nikdy neřekl. Vyjádřil se tak, že toho neví dost, že je toho hodně, co neví. To neznamená, že neví nic. Nic neví jen blbec. Bohužel blbců - paradoxně patrně vlivem technického pokroku - přibývá (nemusejí o ničem přemýšlet, když to funguje samo).

MF 4.3.2008 10:44

Re: Re: Další potvrzení, že nic nevíme.

Tak to ovšem vždycky bylo a je myšleno.

gill 4.3.2008 6:11

a ještě -

byla by z toho pěkná kreslená anekdota. Velká Bakterie sedí uvnitř dřevěného domečku se srdíčkem ve dveřích, tlapkami si podává do tlamky horninu, do senkrovny vypouští ropu, a na dvorku před kadibudkou se kroutí a stepuje Člověk a pokřikuje: "Dělej, dělej, pospěš si!"

ighb 4.3.2008 4:05

chyba v odkazu

Článek Václava Cílka a Antonína Markoše ve Vesmíru je z května 2000 ( Vesmír 79 /2000/5 str.253-258 ) a ne, jak uvádí autor Aleš Uhlíř z roku 2005 !

Jinak samozřejmě abiotická hypothésa naprosto souhlasí - na rozdíl od biotické, kde neštymuje nic.

Je jeden velmi dobrý důvod, proč se o abiotické hypothési nemluví a nepíše v mediích, které jsou pod kontrolou "těch, jejichž jméno se nesmí vyslovit" - což jsou v podstatě téměř všechna. Dnešní cena ropy je cena politická - vyhnána do astronomických výšek omezováním těžby. Ten trik ovládají země OPECu už od sedmdesátých let a stále jej zdokonalují. Ostatní producenti se tiše přidávají - kdo by nechtěl mít větší zisky ?!

Nezapomeňme, že náklady na produkci arabské ropy byly, jsou a ještě dlouho budou kolem 3 (tří) US$ za barel !!! Ten rozdíl mezi prodejní cenou a náklady jsou ony slavné petrodolary, ukládané v bankách, které už vědí, jak s nimi naložit - k ovlivňování všeho možného a podpoře technologií, které ropu spotřebovávají. A samozřejmě ku štvaní a podpoře "iniciativ a politických stran, které jsou proti nepříjemné, bohužel technologicky vyšší konkurenci - jaderné energii...

Směleji vpřed...

M 4.3.2008 4:59

Re: chyba v odkazu

Tedy by me zajmalo, kde ta abioticka ropa je. Proc neprysti v USA nebo treba u Melnika?  Proc se necha svet ovladat beduinskymi staty?  Nebo tvrdite, ze je ropy v USA hodne? A v RUmnosku taky? A na Morave?

Hmm nejak to nestymuje.  Mozna vic nez problem, jestli je ropa bioticka nebo abioticka.

Navic od tech sedmdesatych let ..nejak jim to moc neslo. Barel byl dlouhou dobu za dvacet .Proc tak douho cekali ti houpi bedujini. Mohli vydelat mnohem vice.

luk 27.5.2008 11:54

Re: Re: chyba v odkazu

U nás na JV moravy se ropa našla, zatím se těží jen v Dambořicích, ale má jít prý o velmi kvalitní ropu, která má být určena na výrobu léčiv, toť pár nepotvrzených info od geofyziky Krakov, která provádí už dva roky průzkum.

Pavel 4.3.2008 8:24

Re: chyba v odkazu

Problém je, že nikdo (kromě Arabů) nezná skutečné zásoby ropy na jejich nalezištích - je to jejich státní tajemství. Ale podle strojů a zařízení, která Arabové posledních cca pět let nakupují, to vypadá, že už jim zásoby docházejí. Nakupují totiž zařízení pro vhánění horké páry do vrtu, což se dělá, když už se ždímou poslední kapky. Nicméně, může to být samozřejmě jen klamný manévr, aby lidé věřili, že mají důvod zdražovat ropu, kdo ví.

kirast 4.3.2008 1:29

To by bylo senzační, kdyby se to potvrdilo.

Jestlipak by bylo možné takové procesy napodobit laboratorně? Když se daří vyrobit umělé drahokamy, proč ne anorganickou ropu a plyn?

M 4.3.2008 1:47

Re: To by bylo senzační, kdyby se to potvrdilo.

No urcite senzacni byto bylo, ale tim by to skoncilo. Jaksi byste zjistil, ze do toho procesu musite vice energie vlozit, nez z vyrobene ropy ci uhli ziskate. Jaksi neni nic zadarmo, ze ano.

Takze pokud je to pravda, tak to chce trpelivost. Par desitek tisic let ci dele cekat a zase se naplni potrubi a zase si sto let budme moci uzivat. A tak dokola. No jestli se teorie abiotickeho puvodu nepotvrdi, tak to taky tolik nevadi. Jen si pockame trochu dele. Par milionu let.

No a vlastne proc by neslo i ten bioticky proces napodobit laboratorne. Lidi prece vzdycky neco vymysleli. A technologie, to je vsemocna carodejka. No a pridame-li k tomu moderni neoklasicou ekonomiku s volnu ruku trhu, tak se nemame ceho bat. Smele k zarnym zitrkum.

Sýček 4.3.2008 8:28

"Par desitek tisic let ci dele cekat a zase se naplni potrubi a zase si sto let budme moci uzivat"

Dle odkazu na Vesmír   "Mnohokrát bylo pozorováno, že se již vyčerpaná ložiska ropy a plynu po čase doplnila." (Vesmír 79, květen 2000 Václav Cílek, Anton Markoš "Hluboká horká biosféra" strana 255).  a další citace z tohoto článku a téže strany: Před dvaceti pěti lety (1975) experti varovali, že nám ropa stačí na  patnáct let. Ve zprávě o stavu světa, kterou nedávno publikoval World Resource Institute, se říká, že ropa nám stačí asi na 40 let." No a z čeho vy odvozujete své názory?

zlý kukuč 4.3.2008 10:49

Re: "Par desitek tisic let ci dele cekat a zase se naplni potrubi a zase si sto let budme moci uzivat"

Rány Kristovy, čtěte pořádně - ložiska se dpolńovala z jiných geologických struktur, to je z kontextu jasné. Podzemní ložsiko ropy není jezero, vy vědátore, ale porezní hmota nasáklá ropou. Pokud ložisko není dobře zmapováno, a navrtá ho nějaký Jouda pouze v jednom bodě, tak se samozřejmě doplní z dalších oblastí a tlaky se srovnají a skutečně to trvá léta. To vůbec neznamená, že tam ropa vzniká. Že vy jste ekonom ?

Sýček 4.3.2008 20:59

A z čeho jiného by se doplňovala?

že by se nějakým zázrakem doplnila?  Neškodilo by vám méně zloby a více rozumu.

zlý kukuč 4.3.2008 23:47

Re: A z čeho jiného by se doplňovala?

nedoplnila se zázrakem, ale na základě prostých fyzikálních zákonů, které nemejí s jejím vznikem nic společného. Zloba je průvodním zjevem každého střetu s blbem

Ladislav N. 5.3.2008 5:04

Re: Zloba je průvodním zjevem každého střetu s blbem

;-D