23.4.2024 | Svátek má Vojtěch


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L8M 30.1.2007 13:00

Re: pane W.

 "Z ČEHO JE TA LÁTKA, KTERÁ VYTVÁŘÍ ELEMENTÁRNÍ ČÁSTICE TVOŘENA? JAKÉ MÁ VLASTNOSTI?" Vy jste pane Vašíček skutečně extrémní dement. Látka tvořící elementární částice, WTF.... 8-o

Pavel 30.1.2007 12:57

Re: Re: Vesmír je počítačová simulace!

No, taky je jště možné, že na tom procesoru mají chybu v dělení v plovoucí čárce ;-)

Byg 30.1.2007 12:56

Re: Re: pane W.

Řekl bych, pekelníku, že postačí, když odpovíte na otázku v závěru. Nuže?

A jestli nevíte, tak to je správně, protože to, čím je ta "hmota" "tvořena" je mimo koncepty existence a neexistence a tudíž špatně pochopitelné (resp. vědou a logikou vůbec ne).

Lucifer 30.1.2007 12:50

Re: pane W.

Koukám, že začínáte kličkovat. Mám vám zopakovat tituly některých vašich článků, respektive pár citátů? ;-D

Ivo Vašíček 30.1.2007 12:45

pane W.

Velice mne pobavilo, že mne označujete za autora informačního modelu vesmíru. Nikde jsem takový model neprezentoval a neměl jsem ani takové ambice. Citujete věty z mých článků, jsou to věty snažící se vyjádřit obrazně virtuální povahu podstaty jevů, nikoliv definovat nějakou pravdu. Modely, které se obejdou bez tzv. látky se v poslední době vcelku množí a hledá se jejich experimentální potvrzení či vyvrácení. Informační model je mnohem složitější než jednoduchá představa nějakého algoritmu. Je to v podstatě multidimenzionální soustava paměťových míst. Každé paměťové místo má vlastní procesor. Procesor v paměťovém místě ukládá informaci-výsledek výpočtu, přičemž ho vypočítává na základě informací v sousedních paměťových místech. Tenhle model je pouze myšlenkový, neboť jeho hardwarová realizace je neproveditelná, neboť bychom vytvořili Vesmír ve kterém žijeme. Cílem tohoto modelování však není vytváření světa, ale dosažení toho co ve svém článku vysvětlujete, tedy modelu, který umožní interpretovat a pochopit výsledky jevů odehrávajících se kolem nás. Důvodem proč neustále atakuji zastánce „látky“ jako základní struktury je fakt, že nikdo nedokázal odpovědět na triviální otázky: Z ČEHO JE TA LÁTKA, KTERÁ VYTVÁŘÍ ELEMENTÁRNÍ ČÁSTICE TVOŘENA? JAKÉ MÁ VLASTNOSTI? Zatím na to odpovídal pouze Lenin svými Matrjoškami.

Lucifer 30.1.2007 12:43

Re: ještě jednou, protože to anglický text normálně nechce vzít

angličtina není "cizojazyčná";-€, je to hlavní světový jazyk a jednací řeč EU. Pokud se jí Češi nenaučí, může jim kdejaký "překla datel" naservírovat cokoli a oni si budou myslet, že citují klasiky;-D

Byg 30.1.2007 12:40

pěkné

Moc se mi líbilo, že věda zkoumá "objektivní realitu, která existuje nezávisle na nás". Kdo jsme MY? Podle mě nic neexistuje nezávisle, vše souvisí se vším. Další problém vidím v tom, že vědci mají tendenci příliš ulpívat na slovech, definicích a logice, a pro samé dokazování a experimenty nevidí prostou pravdu. A to, že všichni jsme propojeni se vším a to co vědci označují za "objektivní realitu" je pouze hrou mysli podobné prostoru. Ale voni na to jednou přídou ;-).

Lucifer 30.1.2007 12:34

ještě jednou, protože to anglický text normálně nechce vzít

"There**are**more**things**in**heaven**and**earth,

**Horatio,

**than**are**dreamt**of

**in**your**philosophy."

Ivo Vašíček 30.1.2007 12:31

je tu cenzura?

Test, dvakrát jsem napsal reakci a nezobrazuje se

Lucifer 30.1.2007 12:30

Re: to víte stará hlava

Správně je to takto:

"There**are**more**things**in**heaven**and**earth,**Horatio,**than**are**dreamt of**in**your**philosophy."

Ten ten český překlad je blábol;-)

Jinak článek se mi líbí, ještě si ho však musím v klidu přečíst, až nebude tolik práce, a zkusím najít něco, do čemo by se dalo zašťourat, aby to nevypadalo, že jenom tak tleskáme;-)

Milda 30.1.2007 12:24

Re: kvanta bez nekonečen

Co je to nekonečno? To jen člověk si vymyslel, aby blíž se dostal k bohu.

Milda 30.1.2007 12:21

Konečně rozumný článek

Ostatně s Vašíčkem nejde diskutovat, on zaměňuje vlastnosti informace a hmoty mezi sebou. Ale na základě naprosté pitomosti pak dělá zajímavé logické závěr(ale nereálné).  Stejně tak pracují někteří autoři sci-fi/fantazy.

baci 30.1.2007 12:12

to víte stará hlava

to víte stará hlava,ale moc jsem se nelišil od originálu"Mezi nebem a zemí jsou věci, jež mysl lidská nepochopí a rozum lidský nezbádá"

jdostalm 30.1.2007 12:00

Re: Vesmír je počítačová simulace!

No myslím, že mnoho ze současných poznatků kvantová mechanika, zákony zachování dávají tušit, že by snad přestava o Vesmíru interpretovatelného jako počítačový program (algoritmus) nemusela být šílená. Za jistých okolností a na jisté úrovni by ty výsledky mohly být velmi zajímavé. Sama ta představa nevylučuje, že pod ní není ještě další úroveň, o které v tuto chvíli nemáme ani tušení, která ten program zase trochu kazí, ale kdyby se podařilo při cestě do hloubky narazit na pěkný jednoduchý algoritmický popis, bral bych to jako velké vítězství.  Ono není zase ani jisté, že i když by ten popis byl jednoduchý a relativně krátký, tak by byl pochopitelný. Ať si někdo zkusí jen čtením strojového kódu přijít na principy některých šifrovacích a dešifrovacích programů, zejména, když jejich ideje vychází z hlubších matematických teorií. V každém případě by to umožňovalo dělat velmi zajímavé předpovědi. Nic však existenci něčeho takového, co by jen velmi dobře neaproximovalo realitu, ale přímo přesně realitu simulovalo, nezaručuje. Je také možná velmi problematické tuto přesnou simulaci vytvořit, i když je třeba možná. Jak jsem zmínil, principy neurčitosti, zachování atd. ukazují, že by na tom něco být mohlo a že to apriori zavrhnout nelze. Ve svých představách si však myslím, že by se tam ani o zaokrouhlovacích chybách mnoho jednat nemuselo. Bylo by to opravdu naprosto přesné.

saša 30.1.2007 11:35

Re: Autor je marketingovy predavac fyziky

Na tom je hodně pravy, navíc fyzice nerozumí

saša 30.1.2007 11:34

Re: kralevic

citát taktro nezní

L8M 30.1.2007 11:26

díky

za reakci na ty Vašíčkovy bláboly

pbla4024 30.1.2007 10:45

Re: Chápu, pane Dřevojánku, že pro filosofa

To není pravda, Popper byl filosof :-) V Logice vědeckého objevu je vidět, že kvantovou mechaniku nechápe do detailu, ale to v třicátých letech nechápal nikdo.

Jan 30.1.2007 10:23

Re: Autor je marketingovy predavac fyziky

Váš názor mě hluboce děsí. Něco jako marketing vědy totiž ve skutečnosti prakticky vůbec neexistuje, bohužel, takže je to jen na nadšencích jako je pan Wagner. Výsledkem je, že fungující marketing senzací zatlačuje vědu (jako trpělivou snahu o poznání reality) do naprosto nesprávné role, totiž tam, kde ji vidíte vy.

Přitom, nemůžu si pomoct, ale na rozdíl od pana Vašíčka pan Wagner umí říci, že některé věci se prostě zatím neví.

Ojebavac Marxe 30.1.2007 10:02

Re: Ach jo ...

Sorry zvanite uplne mimo: "příručním jsoucnu přísluší - fenomény, onou hmotou" - predevsim fenomenologie zkouma jak se svet nam, subjektu dava poznat. Proto take jejim predmentem zkomani neni nejaky fyzikalni model, ale prave fenomen, tedy subjektivne zakousena realita.

Ostatne jedine tak jsem schopni dojit ke konceptu prirozeneho sveta (=sveta fenomenu), ve kterem existuji eticke soudy a etika jako predmet zkomani proti svetu ciste (prirodni) vedy, ktera je z povahy veci bezhodnotova, protoze se zabyva "objektivni relitou", napr. hmotou, ktera nemuze byt chapana jako fenomen.

Mimochodem - matlaci jako Vy vytvareji filosofii jeji spatnou povest Rv

baci 30.1.2007 9:58

kralevic

co na to králevic dánský Hamlet-"jsou věci mezi nebem a zemí jich se lidský duch nedotýká"

vita 30.1.2007 9:54

Re: Autor je marketingovy predavac fyziky

Dámo, jen vrozená a léty vycepovaná slušnost mi zabraňuje napsat vám více, než že plácáte o věcech, o nichž nemáte ani šajn.

Přitom ovšem zcela samozřejmě na výsledcích té nepochopené a proto nenáviděné fyziky (ano, na těch tvrdých faktech a interpretacích) parazitujete.

vita 30.1.2007 9:51

Chápu, pane Dřevojánku, že pro filosofa

je to poněkud náročný text. A požadavek na přesnou definici pojmů, o nichž se bude psát, je už vůbec v rozporu s filosofickou praxí - jak by bylo možno tak zaumně dišputýrovat, kdyby byly pojmy definovány a každý diskutující by filosofa mohl nachytat na švestkách základních neznalostí, že...

Filosofie skončila s Newtonem a Leibnitzem. Od té doby se věda vzdálila možnosti pochopení blábolilů a z filosofie se stala misosofie.

alef 30.1.2007 9:44

kvanta bez nekonečen

Ještě to bude dlouho trvat, ale směr je už naznačen. Teorie LQG (loop quantum gravity) popisující kvantování prostoročasu spinových polí povede i k pochopení principů života prostoročasu. Pan profesor Vopěnka otevřel cestu k matematice bez nekonečen, která jednou ukáže současnou matematiku a fyziku kontinua jako zjednodušující, aproximativní popis. 

Clara 30.1.2007 9:43

Autor je marketingovy predavac fyziky

"Myslím, že je LHC nádherné zařízení, takže bych si zároveň dovolil představit ... "

 Tento citat a obrazok hovori za vsetko. Ziadna snaha o objektivitu, ale podsuvanie sukromneho hobby na trhu myslienok. Znizovanie konkurencnych nazorov.

 Kym p. Vasicek sa mi zda ako slusny clovek, ktory sa myslenim drzi pri zemi, autor mi tak trochu pripada ako komunisticky skolitel VUML, ktory je podrazdeny inou, ako predpisanou interpretaciou. Je vsak velmi poctivy, lebo na zaciatku upozornil, ze mu ide o pohlad z pozicie sucasnej fyziky (= ergo: z pozicie momentalne platnych fyzikalnych dogiem). Fyzici si navykli na predstieranie znalosti vsetkeho (to, v co nas nepresvedcia dnes, extrapoluju ako nepochybne objavy buducnosti, principialne podobne postupoval sudruh Lenin).

pbla4024 30.1.2007 9:05

Re: tento text je nesourodý, směšuje pojmy,

Ve vědě neověřujeme, ale vyvracíme. A opravdu vyvracíme vše. Teorie, která není falsifikovatelná, nepatří do fyziky, ale do metafyziky. A mnohasvětová není teorie, ale interpretace (Everettova interpretace kvantové mechaniky).

Ivo Vašíček 30.1.2007 8:36

pane Wagner

Pobavilo mne, že jste mne označil za autora informačního modelu. Pokud citujete mé věty o soustavách rovnic, všimněte si výrazu "v podstatě" a u první věty kontextového přirovnání. Zpochybnění softwarových modelů tím, že budou výpočty pomalé a podobně je podobné jako zpochybnění "string theory" tím, že neslyšíme zvuky. Pokud by jste poněkud podrobněji prostudoval texty fyziků a matematiků z MIT, které také zmiňujete zjistíte, že model předpokládá určitou formu maticových počítačů. Něco na způsob, ke každému paměťovému místu jeden procesor. Při představě muttidimenzionální sítě lze simulovat naprosto vše co je dnes v reálu pozorováno a není důvod k odchylkám. Zajisté je prroblém v technické nerealizovatelnosti hardware, který by tohle zvládal. Podstatné však je, že se jedná o MODEL, ostatně tak jako i v jiných hypotézách. Smyslem takového modelu není fantazírovat či mást, ale poskytnout vodítko pro přesnější výpočty. Mě osobně je toto pojetí sympatické zejména z důvodu, že dává poněkud přijatelnější možnosti filosofické interpretace než tzv. látkové modely. Všechny jaksi decentně zamlčují podstatu složení základních elementů. Strunová a superstrunová teorie tohle určitým způsobem řeší, neboť struny jsou virtuální. Možná jste také zapomněl zmínit poslední výzkumy, které ověřují složení kvarků z preonů, které mají nulovou klidovou hmotnost. Mimochodem probíhají na lineárním urychlovači při MIT. Ve svých článcích, nenapadám strunové teorie, protože do mého chápání zcela zapadají, ale napadám omezené myšlení, které předpokládá jakousi univerzální látku, která je definována pouze tím že je.  Zatím jste mi neodpověděl, ani minule na otázku, kterou nyní doplním o další: Co je to ta látka? Jakou má strukturu? Co ji vytváří? Jsou to Leninovy Matrjošky? Nebo je to předmět víry, který prostě je a je zakázáno ho zkoumat?

Pavel 30.1.2007 8:07

Vesmír je počítačová simulace!

Samozřejmě, že Vesmír je počítačová simulace. Kvantové efekty jsou projevem jednak konečného kroku výpočtu (diskrétní hodnoty) a jednak projevem zaokrouhlovacích chyb (kolaps vlnových funkcí). A teď mi to vyvraťte :-D

Dušan Polanský 30.1.2007 8:03

Opravdu marxisticko-leninský dialektický pohled na hmotu.

Opravdu to nemyslím zle. Je to tak. Autor přehání možnosti vědy. Což je opět ML pohled. Pan Vašíček je ale expert mimo jakékoliv filozofické školy.  Ale proč ne.

Saša 30.1.2007 8:00

Ano, pane Wagnere.

Články pana Vašíčka skutečně nepatří do rubriky věda. A platí to nejen pro jeho články z oboru věd přírodních, ale i pro jeho výlety do oborů společenskovědních.