18.2.2020 | Svátek má Gizela


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Řazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 217, poslední: 3.10. 2007 14:45, přehled diskusí

3.10.2007 14:45

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: nevím jak vztahy vznikly

 Pane Navrátil!

 

   Co přimělo onu změnu stavu v asymetrii, aby nezůstala singularitou, kterou by, při Vámi předpokládaném zakřivení časoprostoru,  měla být?

3.10.2007 14:34

Re: Re: Re: Re: nevím jak vztahy vznikly

Pane Arbis! Buď studujte budhismus anebo se věnujte fyzice obojí nejde dohromady.

 I když princip Jing-jang to nejcennější co budhismus světu dal.

3.10.2007 14:25

Re: Re: málo fantazie, hodně nepřesností

 Hlavně, že Vám p. Vašíček na to nic hraje rádio a peče mikrovlnka.

3.10.2007 14:20

Re: málo fantazie, hodně nepřesností

 Hlavně, že Vám p.Vašíček na to nic hraje rádio a peče mikrovlnka.

3.10.2007 14:09

Re: Matrix nebo „objektivní realita“ ?

 Skutečně by mě zajímalo co by Vašemu článku takový Tolték řekl. 

3.10.2007 14:06

Re: Re: autor neví, o čem píše

 Plně souhlasím, článek je velmi seriozní a plně fundovaný.  Každý máme právo na námitku v diskuzi vyjádřenou solidní formou, já s námitkami autora vůči  hypotéze p. Vašíčka souhlasím. Na druhé straně Babička B.Němcové je napsána nevím v kolika desítkách jazyků. Prakticky každý z nich užívá jiný druh logiky- gramatiky. Pokud tedy dokáže popsat p. Vašíček v jazyce iformatiky regulérní pravdivý popis reality a jejího chování pak hluboko před ním smeknu. Pokud se mu podaří tímto jazykem najít nová přesnější řešení fyzikálních problému než je v současnosti fyzika svými nástroji schopna a dát přesnější předpovědi, nejenže smeknu, ale smeknu v kleče. Jeho představy jsou citelně vázány na jeho praktické zkušenosti a zkušenosti v oboru výpočetní techniky. A tedy jeho převody z jazyka fyziky do jeho jazyka informatiky jsou zřetelně mechanické a poplatné současnému stavu výpočetní techniky. To co nyní prožíváme v tomto oboru je pravěk jejího budoucího vývoje. Ať bude její vývoj jakkoliv dlouhý nikdy nedosáhne kvalit počítače jménem Vesmír. Myslím si, že aspoň z hlediska filzofického lze jej za určitý zcela specifický počítač ( počítač jen s velkou dávkou tolerance, momentálně mě lepší výraz nenapadá) považovat. Nakonec současná i budoucí fyzika nedělají nic jiného než, že zkoumají z jakých součástek je složen, jaké jsou vzájemné vztahy mezi nimi a na jakých principech a zákonitostech tento počítač funguje.  

      Nakonec poznámka: Jsem nyní na první stránce, ale zcela nechápu reakce na článek.

Co se týče nového urychlovače jde bezesporu o nejgeniálnější výtvor lidského ducha všech dob spolu třeba s trojicí dalekohledů v Chilské poušti. Na jméno si bohužel teď nevzpomenu. Vždy byly a stále více budou rozhodující výsledky experimentální fyziky.

Teoretická, zejména nyní, se snaží o vysvětlení zjištěných jevů. Samozřejmě, že je také

předvídá, ale dokud nejsou potvrzeny nebo vyvráceny jde jen o dohad.    

3.10.2007 13:20

Re: Re: Re: Re: Kde neni nic, tam je, anebo neni nic?

Ani nic neleží mimo prostor, pokud vůbec někdo dokázal exatně jeho existenci.Toho nic ne prostoru. Postavit si pozorovatele mimo prostor umím taky, ale cítím se u toho jako dokonalý idiot.

18.4.2007 12:15

Re: Re: informace

Biologická existence umožňuje částicovému vesmíru být svobodnější.

10.4.2007 8:24

za Vašíčkem je jen náboženství

Myslím, že je součástí jakéhosi organizovaného tažení proti racionální fyzice a proti každé vědě, která se obejde bez víry ve všemohoucího (a dosti vrtošivého) stvořitele

9.4.2007 16:51

Re: informace

Dobrý den,sem ůplnej laik,takže mě berte s rezervou.Vaše články sem pochopil tak,že částice ,je částicí ,pouze v okamžiku,kdy má nějakou informaci,kterou může předat částici jiné.Pak sem vyrozuměl že informace je energie.Informacečásticeenergie.Předpokládáte u informací,jejich matrice?Žádný hardvér,tak to si fakt neumím představit.Jo nebo je matricí sama částice,energie  ,informace.Vy vlastně izolujete informaci od hmoty,ale proč,jenom proto že jí je v částici tak málo?Považovat za hmotu jen to co něco váží ,nebo to co má nějakou energii,nebo to co je informací.Některé částice sou třeba jen stínem hmoty,tím že se od ní odrazý,to ne to byla poezie.Jak si představujete hmotu?Já si ji představuju jako polaritu energie,svobodné a nesvobodné,vyzařující a tuhnoucí.Čím víc tuhne tím více je tato ztuhlost kompenzována  polem ,čím je energie svobodnější tím je citlivější k poli. Na jedné straně hmotnost na druhé lehkost.Sou třeba částice čmuchalky ,který cestujou přez obrovskou vzdálenost,jen aby se zatočily do toho svýho políčka,a jinejma si to prosvištěj,kdyby todle platilo tak sme docela v háji,takže to neplatí.Věda je šílená,posedlost objektivitou.Vědecká informace je informace ztuhlá.Ztuhlost je míra deformace časoprostoru.To co časoprostor napřimuje je  vědomí .Vesmír je možná celý živý,a když zemře člověk,tak vznikne hvězda,lidé jsou kompenzací černých děr.Kvanta sou ideje.

10.2.2007 11:22

tož dobré aj jsem se pobavil

tož když je to tu samý fyzik, tak mám dotaz, no nemože ten užasný krám bouchnout? Dyť jste jak děcka co si hraju s odjištěným handgranátem.

Teorie je pěkná věc, ale co když je pomýlená a pak bouchnete to teho LHC a ono to jednou udělá BUM

10.2.2007 0:35

entropie

Myslim, ze slovo, ktere pan Vasicek ve svych clancich marne hledal bylo slovo entropie.

Je snadne rozcupovat jeho tvrzeni, ze castice se skladaji z rovnic ale neda se poprit ze entropie, tedy usporadani hmoty v sobe energii a potazmo hmotnost skryva.

8.2.2007 22:17

Re: Re: Re: Re: Re: Re: nevím jak vztahy vznikly

Děkuju a omlouvám se. Dobrou noc.

8.2.2007 22:04

Re: Re: Re: Re: Re: nevím jak vztahy vznikly

Pokud budeme vnímat myšlenku jako produkt mysli, tak je myšlení předpis, protože je to důsledek všech procesů, které vedli ke vzniku mysli. Pokud budeme vnímat mysl jako produkt myšlenky opět je to předpis, protože jestli by se děli procesy jinak, tak by vzniklo něco jiného než myšlenka. Vnímám to tak, jako puzzle. Ty kousky jsou už součástí celku, jenom jsou rozházené a pokud je zájem dát je dohromady, tak se to zadaří. Je zapotřebí energie jak na složení tak  na rozložení. Všechny cesty vedou do Říma, jedna je delší, druhá kratší, jedna rovná, jiná klikatá, jedna končí propastí a je nutné se vrátit( ale proč?), jiná je plná nepřehledného porostu a je zapotřebí se prodírat (ale proč?), co je ten důvod, který v nás vyvolává potřebu?8-o

8.2.2007 21:58

Re: Re: Re: Re: Kde neni nic, tam je, anebo neni nic?

Ale kdoví co je nad povrchem modelu vaší koule. Co když je tenhle prostor kdesi ohraničený a uvězněný v další kouli atd. (jaképak tu potom panují fyzikální zákony). Anebo tam může být nekonečný časově neomezený monolit nicu. Může mít nic svoje vymezení? Může. Oblast mimo prostory fyzikálních podstat je vyhrazena všemu, co do fyzikálních podstat nepatří. To je ono MIMO. Tedy...

8.2.2007 16:46

Re: Re: Re: Re: Kde neni nic, tam je, anebo neni nic?

Jestli je nějaké mimo, tak je dáno myšlenkou.

8.2.2007 14:24

Re: Re: Re: Re: Kde neni nic, tam je, anebo neni nic?

To je pane Jardo hezká úvaha...soukromou debatu můžeme začít tady

j_navratil@volny.cz

8.2.2007 12:17

Re: Re: Re: Kde neni nic, tam je, anebo neni nic?

Pokud něco leží mimo prostor (spíše časoprostor, protože co je čas a co prostor je relativní a závisí to na pozorovateli) je pro nás z kauzálního hlediska v budoucnosti. Takže nejvýše by šlo říci, že to "nic" jednou (v budocnosti) bude "někde" existovat. Nedá se ale vyloučit, že ta budoucnost je nekonečně daleko (ale nemusí, představíme-li si povrch rozpínající se koule jako prostor - dvorozměrný - a její poloměr jako časovou souřadnici nějakého třírozměrného časoprostoru, pak povrch postupně prochází jednotlivými časovými okamžiky - ve středu koule je počátek /velký třesk/, uvnitř koule je minulost, povrch je současnost a to co je mimo tu kouli je budoucnost - pokud tam něco  "nic" je, jednou to bude současností). Ale vlastně i takové "nic" mimo prostor nějak lokalizováno je (vlastně "bude"), takže je to opět hmota. Opravdové "nic" může být pouze "nikde" (ani v prostoru, ale ani mimo něj - tedy je-li vůbec nějaké mimo, co je to bvůbec "mimo prostor" /tedy kromě budocnosti nebo mimulosti, tedy pouze mimo "současný" prostor, nikoliv však mimo časoprostor/ - prostor, jeho dimenze a metrika jsou dány interakcemi, čím je dáno to "mimo"??). 

8.2.2007 10:28

jste zbytečně

zbrkle agresivní, já někdy taky, tak to chápu. Hodiny s ručičkama mají lidé před očima stovky let a pořád jim nedochází jejich význam a vymýšlejí třesky a pod.

8.2.2007 9:52

Re: Re: Re: Re: Kde neni nic, tam je, anebo neni nic?

Nicotiny(a) - novej pojem! Nechte si ho patentovat, protože v budoucnosti - na konci strun - budeme v nicotinách počítat. Ale nic je víc než nicotina. Tedy míň.

8.2.2007 9:41

Re: nádherně vyjádřený

Chudák Vy i dcera.

8.2.2007 9:39

Re: Re: Re: Re: Re: Re: nevím jak vztahy vznikly

Slovo úmysl mám spojenej s nečistotou (moje úmysly jsou většinou nečistý). Začínám cítit, že hárdverový disky otvírají pysky, vytéká z nich pěna, bude za tím žena. Úmysly mám ty nejčistší, přece jako každej normální člověk. Ale protože jsem hloupej, tak některým věcem, který jsou normálním lidem jasný, nerozumím. Není správný se tim chlubit, ani jako vtip to neobstojí. Beru zpět.

8.2.2007 1:31

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: nevím jak vztahy vznikly

2. sirovodík společně s mrtvým křemenem a mrtvými blesky, samy od sebe, vývojem (prý i náhodou - takový nevědecký), vyprdnou mrtvou vodu (kamenicový jezírko, Mrtvý moře - ale tam do dneška nic nežije) a ta sama od sebe, vývojem, brouka pytlíka... Přeju si aby vědci bádali usilovně dál, protože tahle pohádka mě znepokojuje a vůbec se mi nezdá.  

8.2.2007 1:16

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: nevím jak vztahy vznikly

1.Ten pán vědec zakazuje, aby se lidi ptali: co bylo před velkým třeskem? Důvodem je podle něj nesmyslnost této otázky. Respektuju jeho názor. Je tak o tý teorii přesvědčenej, že zakazuje ptát se a nepřipouští jinej názor. (Anebo spíš neumí odpovědět?) Ale co když nemá pravdu? Potom by byl stejný hovado jako ti vědci nedávno před ním, kteří tvrdili, že země je placatá a taky druhým zakazovali ptát se. Připouštím, velkej třesk dejme tomu proběhl, ale byl jedním z mnoha procesů, pro mě nepodstatnej, protože mrtvá hmota je málo. Celej nám zatím dostupnej vesmír je mrtvý odpadiště jedů a smradlavejch plynů (na pár kvazarech jsem byl):-) Jsem přesvědčenej, že vnější dimenzí cesta nevede. Nezakazuju V.Halovi štěpit kvarky, leptony, bosony atd. Počítače budou v prstýnku na prostředníčku, přemísťovat se budeme ekologicky rychlostí světla, žít milióny let, a celý ty milióny let se budeme milovat protože budou tablety po kterejch bude stádo mírumilovný, veselý a pozitivní. Ideální. Naprogramovaný. Kým? O tom rozhodnou politici.Životní praxe dokazuje, že mentální oblast mozku je jakoby záměrně zablokovaná, zatímco jeho technická a materiální produkce - oblast vědy - je nadprůměrná. Celý tisíciletí zůstává člověk stejně nahej, zlej a morálně zavostalej(např. já), naproti tomu jeho továrny, zbraně atd. se zdokonalují. V možnostech vědy není objevit šém, který rozhejbává, ani jiskru, která zapaluje. Vel. třesk nevzniknul sám od sebe (samo od sebe nevznikne nic). Inteligentní energii racionálně mentálního charakteru nelze dát do baňky, vařit ji a pouštět do ní elektriku, anebo ji vážit, měřit, štěpit a pitvat, zkoumat pod mikroskopem a sledovat dalekohledem. Jaká vitalita produkuje - ne živý maso - ale myslící maso mozku? Podle vědců jsme vznikli z velkýho třesku a potom vývojem. A vývoj pokud možno hodně miliónů let, tím větší pravděpodobnost (jedna na nekonečnou), že mrtvej 

7.2.2007 22:13

ne všechno se jeví jak vypadá

kdybychom to vzali do důsledku není mezi tím kamenem a mým vědomím žádný rozdíl. Ono pořád něco vzniká a zaniká, můžeme tomu říkat změna nebo pohyb, či tok energie či informací, vůbec na tom nezáleží, vše se neustále ovlivńuje a mění a v důsledku vše ovlivňuje všechno. Stačí zapomenout na neexistující nekonečno, vše propojit a můžete plout kudy chcete. Tedy nic nemusíte propojovat ono to propojené je a v důsledku nutně zacyklené. Velké třesk? Proč? ten souvisí jen z nekonečnem a na to snad nevěříte?

7.2.2007 21:20

Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: nevím jak vztahy vznikly

....Kdybych souhlasil, nebylo by o čem debatovat. ......konečně bychom mohli začít tvořit a mít z toho radost;-)

7.2.2007 21:04

Re: Re: Re: Re: Re: nevím jak vztahy vznikly

....neměla potřebu .....řekla bych, že právě potřeba ji žene v před a vaše potřeba se prosazovat, jak říkáte vás vlastně brzdí, ale pokud máme jakékoli potřeby tak jsme, až je mít nebudeme stane se " nic".Kladu před myšlenku a záměr úmysl, no je složité vysvětlit rozdíl mezi těmito dvěma slovy , pouze ho vnímám, stejně jako chuť soli z moře a ze skály, jsme schopni to popsat slovy?

7.2.2007 21:02

nádherně vyjádřený

princip přetečení. Zrovna jsem ho dnes dcerce vysvětloval na mechanickém počítadle ujetých kilometrů v autě.

7.2.2007 20:54

Re: Re: Re: Kde neni nic, tam je, anebo neni nic?

Nic  sídlí uprostřed, je a není zároveň, bod obratu, nebo zvratu,  stav i místo, dnes i zítra vše v jednom okamžiku, mohlo by se možná říci jednotka času, který se v tom samém okamžiku zastavuje i rozbíhá. Prostě nic a vše a tvoří a zárověň ničí, malé má stejný význam jako velké, a protože mluvíme o nic tak nic, a kdyby přeci jenom něco, tak už vůbec nic, hezký večer.