19.1.2022 | Svátek má Doubravka


Diskuse k článku

VĚDA: Šťoura

Se svou nevyjasněnou identitou si ale Šťoura integrované obvody vůbec nelámala. Měla plné čipy, spektroskopy, kamery a chapadla práce na vzdálené a nehostinné planetě, na kterou ji vyslali lidé. Trpělivě snášela mráz, vichry a prachové bouře a neúnavně vrtala, šťourala a zkoumala písek a kamení, kamení a písek, písek a kamení. Nebýt robotem, asi by se z toho už dávno zbláznila.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Aspirin 2.12.2012 10:54

Ta správná bajka...

Ta bajka by měla znít úpně jinak. Pro příklad objev Curiosity - palcové titulky v novinách o třesení zemí ale na odborných fórech, webu NASA, předplacených vědeckých buletinech ticho po pěšině... a na mediích co chtějí vypadat opravdu seriozně malými písmeny vyjádření vedoucího týmu, že se vlastně nic převratného neděje. Stejná situace při chybě měření rychlosti částic nebo problémech s hmotností rotujícího disku - palcové titulky "Teorie relativity neplatí". Veřejnost ví jak o tom smýšlí vědma Wilma nebo astrolog Baudyš ale jenom ti co dobře vidí si všimnou, že někde je napsáno, že výsledky se musí ještě ověřit a projít oponenturou... a tudíž nejsou pravděpodobně "směroplatné" :-))

A poučení - ti co píší do novin se pravděpodobně v drtivé většině ani neobtěžují ověřit to co píší... případně zprávu jenom převezmou a vlastními slovy interpretují něco čemu vůbec nerozumí. Odborné zprávy se dají poměrně snadno ověřit - ale jímá mě uzkost zda není náhodou stejným způsobem jako o odborných věcech psáno o politických hrátkách...

L. Písařík 1.12.2012 15:59

Re: Co takhle objev neceho,

Možná, že objev je za rohem, ale jestli je vám skoro 70 a kromě uvedeného máte ještě cukrovku, ischemickou chorobu srdeční, rozedmu plic a přitom berete důchod, pak jste pouze neproduktivní nákladovou položkou. Dál psát je zbytečné.

J. Krásenský 1.12.2012 12:48

Re: Co takhle objev neceho,

degeneraci cévních stěn (zmiňujete zužování) zabraňuje například sirovodík a oxid dusný.  Račte vygůglovat. 

J. Forman 1.12.2012 7:52

Re: Co takhle objev neceho,

Proč?

P. Sulc 1.12.2012 3:30

Co takhle objev neceho,

co zabranuje zuzovani cev ci degeneraci plotynek. To by byl objev pozoruhodnejsi a uzitecnejsi nez padesat Zemi podobnych planet 10 miliony let vzdalenych.