30.3.2023 | Svátek má Arnošt


Diskuse k článku

VĚDA: Šrámy na živé kůži Země

Půda je živou kůží Země. Současné lidstvo dělá vše pro to, aby svou planetu z této kůže sedřelo.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Rybák 11.7.2015 0:35

Re: Podnětné, nikoliv alarmující.

A nárůst koncentrace oxidu uhličitého vede k světovému nárůstu hmotnosti zelených rostlin a řas a k hospodárnějšímu využívání vody rostlinami!

Zaprášení "věčného" sněhu prachem z obdělávané půdy a změny zemského albeda způsobené lidskými stavbami pravděpodobně způsobují to, že na severní zemské polokouli na rozdíl od zemské polokoule jižní, sníh ubývá...

P. Selinger 11.7.2015 0:01

Re: A obilnice Evropy-Ukrajina?

Co máte proti GM potravinám ? Vy věříte těm blbům ekoteroristům? GM rostliny šetří životní prostředí - není třeba tolika insekticidů a herbiciů - zvyšují výnosy a jsou pro člověka naprosto neškodné. Boj proti GM potravinám je boj zmanipulovaných z obavy před konkurencí.....

J. Tachovský 10.7.2015 16:09

Re: Pro srovnání.

Natisknout 14 miliard eur e da pomerne jednoduse. Obnovit pudu nikoliv.

J. Jurax 10.7.2015 16:09

Re: článek by si měli přečíst

No, že půda dané země neuživí její populaci není problém, dokud ta populace má za co nakoupit potraviny jinde - a pokud bude kde je nakoupit.

Takže země rozvinutě průmyslová a/nebo země hojně obdařená přírodním bohatstvím uživí mnohem víc lidí, než by odpovídalo její obdělavatelné zemědělské půdě; u přímořských států i se započtením rybolovu.

J. Literák 10.7.2015 12:58

Re: A obilnice Evropy-Ukrajina?

Můžete uvést zdroj informací jiný než aeronet nebo protiproud?

J. Plzák 10.7.2015 10:32

Pro srovnání.

"V celé Evropě se

každoroční škody vyvolané erozí odhadují na 14 miliard eur".

Do Řecka EU vrazí,

za pouhý jediný rok, daleko víc.

J. Plzák 10.7.2015 10:27

Lze si představit.

Každý kdo přejde

z venkova to města, uvolňuje po sobě místo na venkově. Zapojuje se do daleko intenzivnějšího řetězce výroby a spotřeby potravin než na venkově. V roce

2050, nebo tak nějak, má žít 60% obyvatel země ve městech. V přírodě okolo bude

volno.

Meze lidské vynalézavosti jsou nekonečné, tedy neexistují. Vždycky se najde řešení a nebude skokové. I pomalu, nebo rychle narůstající populace najde způsob obživy. Nebo začne vymírat. Co na tom?

J. Plzák 10.7.2015 10:03

Podnětné, nikoliv alarmující.

Jako vždy, je i tento článek brilantní a nutí k zamyšlení: "Oxyd uhličítý a metan z těchto zdrojů pak působí jako skleníkové plyny a přispívají ke změnám pozemského klimatu". Zůstává nezodpověditelná otázka jakou měrou? Všichni a všechno přispívá ke změnám. Neexistuje setrvalý stav. Větrná eroze odvává minerály z pouště Gobi a způsobuje tím úrodnost v částech Číny.

"Musíme

uspět. V opačném případě čeká naše potomky celá řada existenčních problémů".

Ty mělo lidstvo vždycky a bude mít i nadále.

J. Mrázek 10.7.2015 6:31

A obilnice Evropy-Ukrajina?

Lidé tam už svou půdu ztratili výměnou za nesplatitelné úvěry na zbraně, které jsou použity proti nim samým. Monsanto "skoupilo" desítky procent ukrajinských polí na své GM plodiny. Dnešních 1500, nebo 15 000 skutečně dorazivších uprchlíků je nic proti tomu, až k nám dorazí milion hladových ukrajinců, nemluvě o tom, že odvody do armády řeší odvedenci útěkem do zahraničí a tu zbylou půdu nikdo místo nich neobdělá.... máme zaděláno na OBŘÍ problém. Vše vypadá jako začátek realizace akce "snížení populace na Zemi vyvoláním rozbrojů a nastolení nového pořádku a nového typu společnosti" a to na spiklenecké nesmysly moc nevěřím...

J. Bruner 10.7.2015 3:34

článek by si měli přečíst

ti, co nám ordinují příliv a vstřebání uprchlíků či požadují reformy v Řecku. Každá země má určitou úživnost, která bohužel intenzivním zemědělstvím klesá a neuživí o moc víc lidí. V Řecku je to kolem 5 mil.lidí a žádná restrukturalizace ( co to vlastně je?) nepomůže, na řecké půdě se neurodí pro víc lidí a zbytek bude muset odejít nebo ho prostřednictvím dotací, aby si mohli koupit jídlo, budou muset živit jiní. A stejné je to kdekoliv jinde i u nás. ČR uživí tak akorát nás plus bionaftu, tu když odbouráme, tak se sem vejde ještě pár uprchlíků. Babiš ale pole neopustí a uprchlíci budou jíst z našeho koláče. I kdyby se našla pro uprchlíky práce, ti stejně dělat nebudou, to mohli zůstat doma a dřít se mezi svými.