30.6.2022 | Svátek má Šárka


VĚDA: Sběratelé kostí III.

20.5.2010

aneb Jak se (ne)dělá antropologie

V České republice je antropolog chápán obvykle jako „lidoměřič", díky pravidelným měřením českého obyvatelstva, a nebo jako bláznivý člověk od kostí, v lepším případě takový, který nám zajímavým způsobem přibližuje dávnou minulost, tedy paleoantropolog. Přiznám se, že moje profese i koníček mě vede ke sledování takových seriálů jako jsou Kriminálky (Las Vegas, Miami - tu mám nejradši, a New York) a zejména Sběratelé kostí (anglicky Bones). Antropoložka „Kůstka" mi je sympatická tím, že se to snaží dělat na úrovni (tedy v rámci možností takového seriálu). A tak jsem zapnul ve středu večer televizi a těšil jsem se na svůj oblíbený seriál.

Říkal jsem si, spravím si trochu chuť (tedy mojí profesní) a určitě se nedočkám takového šoku jako v jednom dílu Las Vegas kdy kriminalista sestavil kostru podle anatomického atlasu tak špatně, že i náhodný divák, který zhlédl některou z „Mumií" nebo nějaký „kosterní" horor pozná, že kostra byla sestavena fatálně špatně a nemohla by existovat ani v alternativním světě.

Pak mě ale čekalo několik zásadních šoků. První byl, když lebka čelně vlétla obrovskou rychlostí do čelního skla velmi rychle jedoucího auta, ale sama zůstala nepoškozena. Přitom všichni vědí, že nejčastějším poškozením lebky boxerů je zlomenina nosních kůstek případně dalších částí obličeje.Druhý šok byl, že se jednalo o dokonale vypreparovanou lebku a na místo přijela speciální jednotka FBI. Normální praxí je, že se lebka nejdřív hodnotí, zda není starší než dvacet let (to je doba promlčení zločinu vraždy - pokud se například nachází na území původních obyvatel, je řízení jiné). Je-li lebka starší než dvacet let, pak se pohřbí, eventuálně se předá muzeu nebo nějaké zainteresované skupině lidí - například kmeni původních obyvatel v USA.

Dobrá tedy, nějakým řízením osudu se Kůstka s Bootem dostává na místo dálnice, kde se lebka „narvala" do předního skla automobilu, ale k mému šoku se nepodiví, že ji drtivý náraz vůbec nepoškodil, ale suše konstatuje, že se jedná o muže, bělocha ve věku okolo 20 let. A tohle je vlastně mnohem horší než naprosto špatně sestavená kostra, protože tady se dostáváme velmi blízko podvodu na nezkušeného diváka. Určení pohlaví podle lebky dosahuje přesnosti okolo 80%, a to při studiu v laboratoři, na první pohled by totiž v takovéhle situaci neměl dobrý forenzní antropolog pohlaví určovat vůbec. Co se týká etnického původu, nezapomeňte na množství míšenců v USA (Chuck Norris je napůl Indián - kdo to pozná?), kdy na lebce jsou například znaky více méně bělošské. No a s věkem je to velmi podobné, jeho určení je možné až po důkladném laboratorním výzkumu - nejčastěji se provádí řez zubem a vyhodnocení přírůstku.

Ponechám další „lahůdky" v laboratoři, ale silně pochybuji, že existuje absolutně přesná geologicko-mineralogicko přesná mapa celého území USA.

No a postupně přicházela další řada šoků. Superschopná a zkušená antropoložka nepozná, že lebka byla povařena, ale vidí otisky po „ohryzávání" lebky. Přiznám se, že tady zůstal rozum stát. Kam se, proboha, poděl mozek? Lebka totiž byla nepoškozená, takže by měl zůstat v lebce. V takovém případě by ale prolétla lebka o váze tak 3 kilogramů minimálně oknem auta a rozbila by se na padrť. Takže v tomto techno-fantazy díle ho nutně někdo odčaroval. Chudák Kůstka, zavilá ateistka. Mezitím se ovšem přichází postupně na to, že lebku ohryzával kanibal s diamantovým zubem, což je nápad za všechny prachy. Když totiž vrátivší se Zack určil, že lebka byla povařena, tak vzniká schizofrenní otázka. Lebka je úplně čistá, zřejmě vymacerovaná nebo jinak očistěná (i kožojedi se dají s výhodou použít). Pak lebku kanibal ohryzával z čistého zoufalství, ale považte, mohl mít i špatně usazená rovnátka, nebo poškozený keramický zub atd. atd. Nebo tedy lebka byla povařena velmi kvalitně na kanibalské hody, ale pak je velmi podivné, proč ji kanibalové tak intenzivně ohryzávali, když by mělo masíčko odpadávat (omouvám se za morbiditu). Mimochodem, divím se, že si některý z nich zub neulomil.

Překvapením pro mne byla návštěva trezoru, kde sídlila mystická kanibalská sekta, zvláště pak zčásti kovová mysteriozní kostra. Jako zkušený kostní antropolog jsem si řekl, že se jedná o kostru jednoho jedince, kde některé z kostí nějaký mystik potáhl kovem. Nikoliv, k mému velkému údivu se ukazuje, že se jedná o pozůstatky šesti jedinců a kosti jsou kovové. Milí moji, vyrobit tak dokonalé kovové kosti muselo stát naše kanibaly opravdu majlant. A co se týká těch šesti jedinců, musela to být jednovaječná dvojčata. Kostry se totiž mezi sebou tak liší, samozřejmě v detailech a i v proporcích, že pokud by se jednalo o skutečně různě staré a různě velké jedince, tak by to poznal i naprostý laik.

No a na závěr jsem si nechal lahůdku, malíček houslisty. Housle jsou jemný nástroj, malíček se pohybuje velkou rychlostí, ale přítlak není nijak brutální. Forenzní a funkční antropologie se snaží už léta určit určité stopy na kostře, které by umožnily určit zaměstnání nebo záliby jedince. Výjimečně se to víceméně daří - tenisový loket (ale ten může vzniknout i při práci na počítači - a nejen), některé znaky na kostech dolní končetiny u kovbojů. Ale u ruky je to zapeklité. Neumíme ani určit takové znaky u šimpanze nebo gorily a ti se opírají o kotníky ruky celý život - od narození až do smrti. Dobře tedy, představme si, že je to čistě teoreticky možné. Jak se takové určení provádí? Srovnávací analýzou příslušných kostí jedinců se stejnou profesí a určením, kdy je již znak natolik průkazný, že ukazuje na profesionálního houslistu, přesněji relativně mladého špičkového sólistu. Ale kolik takových koster mohla mít Kůstka k disposici, jednu, dvě? Nebo spíš žádnou. Co říci? Obrázek si udělejte sami. Pro mě je tento díl prostě technofantazy.

Horší ale je, že u lidu obecného vzniká dojem, že věda dokáže nemožné, a to tedy v žádném případě nedokáže. Ještě horší ale je, že se ukazují postupy, které jsou z odborného hlediska směšné nebo prostě beznadějné. Proč určovat pohlaví z „luftu", když by to šlo z DNA zubu, stejně jako věk ze skloviny. A proč se neurčila etnicita, tak jako v jiných dílech, tedy počítačovou rekonstrukcí (no je to spíše fantazie, ale dobře to alespoň vypadalo a bylo to vcelku vědecké).

Tedy na závěr, takhle se tedy antropologie opravdu nedělá a takový forenzní antropolog by byl naprosto nezodpovědný. A protože mám Kůstku rád, doufám, že se v dalších dílech polepší a nebude dělat antropologům ostudu.

Se svolením autora převzato z Vancata.bigbloger.lidovky.czPečujte o svou pokožku s kouzelnými oleji Bi-Oil
Pečujte o svou pokožku s kouzelnými oleji Bi-Oil

Proč je nutné v létě dvojnásob pečovat o pokožku? Protože právě v létě je vystavena mnoha negativním vlivům. Zapojte se proto do soutěže o 6...