Čtvrtek 25. července 2024, svátek má Jakub
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

VĚDA: Sázka na peklo

diskuse (44)

Proč nás straší velcí vizionáři

Na světě už není mnoho univerzálních mediálních maskotů. Matka Tereza nám odešla a kdo tedy zbývá? Jistě do této rodinky patří dalajlama a přední místo zaujímá Stephen Hawking, teoretický fyzik a mediální celebrita první hvězdné velikosti. Kdybychom měli nějak stručně charakterizovat jeho působení, pak by se dalo říci, že je momentálně nejvýkonnějším emitorem katastrofických vizí na světě. Ohrožuje nás prakticky všechno, na co se podíváme, sděluje nám tento nejznámější konecsvěťák, jakého máme. Před týdnem ujistil v Oxfordu své posluchače, že lidstvo nepřežije dalších tisíc let, pokud se nepřestěhuje na jinou planetu.

Stěhování na jiné planety je myšlenka mnohokrát probíraná v příbězích science fiction a sám jsem též v tomto směru přispěl svou troškou do mlýna. Před léty jsem pátral po kořenech té myšlenky a zaparkoval jsem u jména Nikolaje Fjodoroviče Fjodorova. Tento ruský myslitel (1929–1903) přímo inspiroval průkopníka raketové techniky Konstantina Eduardoviče Ciolkovského. Tento náboženský myslitel byl příznivě nakloněn vědeckému bádání a tvrdil, že cílem vědeckého vývoje je nekonečný život, nesmrtelnost. Ta má být i retroaktivní, tudíž bude třeba vzkřísit i ty, kteří se nesmrtelnosti nedožili. Jenže co potom s nimi, nebude na Zemi nával? Jistě by byl, odpovídá učonnyj na všetečkovu otázku. Bude třeba pro ně najít místo a kde jinde než ve vesmíru? Jestli je někde prostoru dost, tak v hlubinách kosmu, proto – šup tam s nimi. Ciolkovskij byl nadšený a šel a vynalezl raketu.

Populismus velkých mužů

Je to úvaha bizarní, avšak střízlivě uváženo, nepostrádá racionalitu. Ani Hawkingovy ultraalarmistické apely nelze snadno odbýt mávnutím ruky. Pravda, ten limit tisícovky let je hodně mlhavý horizont. Kdybychom se měli podívat tisíc let dozadu, tehdy se evropské obyvatelstvo vzpamatovávalo z chiliastického třeštění. Hezky tu dobu popsal Camille Flammarion v románu Konec světa. Líčí v něm poměry zcela rozvrácené státnosti, kdy polapili muže prodávajícího na trhu lidské maso, a když ho chtěli vplést do kola, hrozně se divil, že ho chtějí potrestat za něco tak obyčejného a všeobecně praktikovaného, jako je kanibalismus. Když to srovnáme s dnešním stavem, i mračoun musí připustit, že kousek cesty jsme přece jen ušli, a z toho lze odvozovat pomocí extrapolace vizi roku 3000. Je to tak daleko, že lze vsadit na peklo i ráj bez rizika, že se nám někdo bude posmívat.

Hawking sází na peklo a radí včas zmizet, aniž by ovšem vysvětlil, v čem vidí záruku, že to na jiné planetě bude lepší než na té, odkud budeme prchat. Není sám, kdo varuje. Z černé palety maluje obrazy budoucnosti i Bill Gates. To bych dovedl psychologicky pochopit. Byl u zrodu něčeho obrovitého, přerostlo mu to přes hlavu a vliv na to má malý, pokud nějaký, nezbývá tedy než být miliardářem a „naslouchaným“ konecsvěťákem. Po boku mu však stojí i Elon Musk – pětačtyřicetiletý Američan jihoafrického původu, zakladatel společnosti SpaceX, vede firmu na výrobu elektromobilů Tesla Motors. Shodně s Hawkingem skepticky posuzuje ideu mimozemského života v tom smyslu, že pravděpodobnost je vysoká, avšak potenciální nebezpečí z kontaktu ještě větší. Oba pak vidí na blízkém obzoru ještě větší hrozbu, totiž uměle vytvořenou inteligenci. Ta by nás mohla pohltit ještě dřív, než nás objeví, přemůžou a postupně pozřou mimozemšťané.

Tato jednomyslnost ve škarohlídství svědčí o tom, že i velcí mužové moc dobře vědí, co od nich publikum chce slyšet. Kdyby takový Hawking nebo Gates nebo Musk řekli lidem, že se mají dobře, ale že za dvacet, třicet, padesát let se oni a jejich děti a vnuci budou mít mnohem líp a svět bude lepší, publikum by odcházelo zklamané a nabručené.

Pokud by se nějaké sešlo.

Lidé si přejí temné vize, protože jim to dává pěkný pocit, že pořád ještě není tak zle, jako už brzy bude. Toto si řeknou a spokojeně se vrátí do svých teplých bytečků.

LN, 23.11.2016

Aston Ondřej Neff
25. 7. 2024

Kolik by stálo přemalování červených pruhů sanitek na zelené? Jak se asi přemýšlelo? Představuji si...

přečetl Panikář
25. 7. 2024

Že mají dámské plavky předvádět muži, považovali diskutující, včetně řady ženských sportovkyň, za...

Válka byla jen poslední kapkou, kterou by česká energetika bez problémů ustála, kdyby již předtím...

Zdeněk Roller
25. 7. 2024

Co je tohle za stát, ten Egypt? Vždyť rozhodně nepatří mezi ty vysloveně chudé. Přitom v areálu...

Ivo Fencl
25. 7. 2024

Roku 1952 se Velinského trampská parta s Foglarem setkala v Hostivaři, kde byli Dvojkaři na...

Aston Ondřej Neff
22. 7. 2024

Biden byl to přes všechno snahu starý bílý heterosexuální muž, tedy živočišný druh na odpis. Paní...

Aston Ondřej Neff
24. 7. 2024

Ani komunisté v dalším režimu se neodvážili odstranit červenomodrobílý symbol z věží tanků, křídel...

Aston Ondřej Neff
23. 7. 2024

Určitě nejsem sám, kdo by rád pravicový koncept podporoval. Ze setrvačnosti volím ODS od jejího...

Marian Kechlibar
22. 7. 2024

Služba Crowdstrike, která se používá k ochraně různých korporátních počítačů před malwarem,...

Lukáš Kovanda
23. 7. 2024

Predikční platformy, jako je PredictIt, jež umožňují sázet na výsledek prezidentského klání jako...

Josef Kopecký
25. 7. 2024

Zrušení zaručené minimální mzdy v soukromých firmách schvalují ve čtvrtek senátoři. Když to projde,...

Lidovky.cz, ČTK
25. 7. 2024

Dojednáno, schváleno. NBA oznámila podpis lukrativního jedenáctiletého kontraktu s třemi...

kroc Tereza Krocová
25. 7. 2024

Klimatičtí aktivisté ve čtvrtek ráno narušili provoz na největším německém letišti ve Frankfurtu...

Tomáš Macek
25. 7. 2024

Francouzská policie vzala včera do vazby čtyřicetiletého Rusa. Podle prokuratury „dodával...

Lidovky.cz, ČTK
25. 7. 2024

Bez Ruska a Číny u stolu nebude možné dosáhnout žádného mírového jednání o válce na Ukrajině, řekl...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz