29.3.2024 | Svátek má Taťána


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Horal 3.1.2011 18:03

neandrtálce jsme porazili díky ideologii

Homo sapiens přišel do Evropy se svou aurignacienskou kulturou. Homo neanderthalensis ho napodobil a přetvořil svůj mousterien na chatelperonien. To bylo někdy před 45 až 35 tis. lety, na rozhraní středního a mladého paleolitu. (čerpám z knihy "Mysl v jeskyni" od D. Lewis-Williamse). Po té neandrtálec mizí a H. sapiens pokračuje kulturou magdalenien a.j.

Kultura H. sapiens byla spojena (asi na rozdíl od kultury neandrtálců) s rituály, obřady, šamanismem, zkrátka náboženstvím a IDEOLOGIÍ. To nám umožnilo vytvořit "jedince čtvrtého řádu"*, který obětuje (sub)jedince ve prospěch "společnosti" - onoho jedince 4. řádu. Neandrtálci určitě bojovali jak lvi - t.j. každý sám za sebe. My, H. sapiens, jsme se naučili zblbnout příslušníky svého druhu, že se obětovali, ouplně jako ty včeličky.

Když v současnosti vidím kroužit toho jedince 4. řádu kolem Káby, a v Evropě se nabízí pouze křesťanství jako "nová" ideologie, běhá mi mráz po zádech. Naši novou ideologii musíme vystavět na renesanci, osvícenství a optimismu 19. století. Blahoslaven budiž Karl Raimund Popper!

* jedinec prvého řádu - samotná RNA, jedinec druhého řádu - archea, bakterie, řasy, prvoci..., jedinec třetího řádu - mnohobuněčné organismy, jedinec čtvrtého řádu - hmyzí společenství a Homo sapiens...

V. Běhal 3.1.2011 16:37

Neandrtálci nebyli jiný druh

Neandrtálci byli jen rasa uzpůsobená životu v chladnějších podmínkách a byli stejně inteligentní jako my. Stáří ostatků lidí žijících v Evropě je uváděno na 30 - 40 000 let. To určoval prof. Protsch. Posléze se ukázalo, že podváděl a stáří fosilií, až na jednu vyjímku (18,5 tis let), nepřesahuje 7,5 tisíce let a to včetně neandrtálců. Před akademickým senátem se Protsch  hájil, že takto podvádí všichni a vědecká rada se usnesla, že se falešné údaje nebudou měnit, protože by to nabouralo teorie evolučních biologů o vývoji člověka. Za této situace nemůžeme brát vážně většinu datování stáří  lidských fosilií. Stáří fosílií se určuje podle stáří geologických vrstev a stáří geologických vrstev podle stáří fosílií. Dosti přesná je radiokarbonová metoda, jenže ta je použitelná ta zhruba do 80 000 let.

J. Pašek 3.1.2011 15:57

Také by se měli kouknout na gorily . . .

Možná se nendrtálci s nimi pářili jakbysmet . . .

P. Sulc 3.1.2011 1:31

Takze result je asi tehle:

jestli se nasi predkove "spustili" a Africane ne, pak jen zaplat pambu za to, jen skoda ze se "nespousteli" o neco vice. Alespon si ale neusekavame ruce a nohy macetami a nezebrame o to, aby nam nekdo neco dal, protoze jsme priliz lenivi na to, abychom si to vlastni praci opatrili.

K. Kužel 3.1.2011 6:44

Re: Takze result je asi tehle:

Kdysi jsem četl zajímavou úvahu o tom, že neadrtálci vůbec nebyli tupá neinteligentní zvířata: kromě lepší fyzické výbavy měli i větší mozkovnu než ti, ke kterým se hlásíme. Jejich inteligenci nemůžeme poměřovat dnešními hledisky, oni museli obstát proti tvrdé přírodě, proti silným a dokonale vybaveným predátorům a nakonec i proti rodově blízkým konkurentům, kteří měli jedinou obrovskou výhodu: byli fyzicky schopni řeči. Tato výhoda se ukázala být tak významnou, že přinesla vítězství našim předkům. Jestliže neandrtálci neprohráli stoprocentně, ale částečně přežili v našich genech, může to být jen ku prospěchu věci.

Výše uvedené jsem nepřijal jako názor, na kterém trvám. Uvádím to tu proto, že mne to zaujalo a očekávám, že zazní i názory jiné, fundovanější.

P. Vandas 3.1.2011 9:50

Re: Takze result je asi tehle:

 Spuštění se předchůdce člověka rodu homo s neandrtálkou, se jeví dost pravděpodobné, neb je-li základním rozdílem, mezi člověkem a neandrtálcem, dar řeči, potom se němá, či mlčící "manželka" neandrtálka, musela člověku jevit, jako skvělá partie. Škoda, že na nás už takové manželky nezbyly.

K. Kužel 3.1.2011 10:01

Re: Takze result je asi tehle:

Pane Vandasi, Vašemu vtipnému příspěvku musím oponovat:

v našem manželství jsem ten ukecanější byl vždycky já. Tím nechci říci, že by moje žena měla neandrtálský hrtan, když se jí něco nelíbilo, ozvat se uměla.

www.karelkuzel.cz

J. Horal 3.1.2011 17:43

H. sap. porazil neandrtálce díky vynálezu ideologie

Homo sapiens přišel do Evropy se svou aurignacienskou kulturou. Homo neanderthalensis ho napodobil a přetvořil svůj mousterien na chatelperonien. To bylo někdy před 45 až 35 tis. lety, na rozhraní středního a mladého paleolitu. (čerpám z knihy "Mysl v jeskyni" od D. Lewis-Williamse). Po té neandrtálec mizí a H. sapiens pokračuje kulturou magdalenien a.j. Kultura H. sapiens byla spojena (asi na rozdíl od kultury neandrtálců) s rituály, obřady, šamanismem, zkrátka náboženstvím a IDEOLOGIÍ. To nám umožnilo vytvořit "jedince čtvrtého řádu"*, který obětuje (sub)jedince ve prospěch "společnosti" - onoho jedince 4. řádu. Neandrtálci určitě bojovali jak lvi - t.j. každý sám za sebe. My, H. sapiens, jsme se naučili zblbnout příslušníky svého druhu, že se obětovali, ouplně jako ty včeličky. Když v současnosti vidím kroužit toho jedince 4. řádu kolem Káby, a v Evropě se nabízí pouze křesťanství jako "nová" ideologie, běhá mi mráz po zádech. Naši novou ideologii musíme vystavět na renesanci, osvícenství a optimismu 19. století. Blahoslaven budiž Karl Raimund Popper!* jedinec prvého řádu - samotná RNA

jedinec druhého řádu - archea, bakterie, řasy, prvoci...

jedinec třetího řádu - mnohobuněčné organismy

jedinec čtvrtého řádu - hmyzí společenství a Homo sapiens...

K. Kužel 3.1.2011 18:40

Re: H. sap. porazil neandrtálce díky vynálezu ideologie

Pane Horale, pes Tomík, kterého o víkendech venčím, je velmi inteligentní, a kdybych mu prozradil, že ho stavíte níže než sociální hmyz, velmi by se rozlítil a nevím, nevím, jestli bych Vás uchránil před jeho hněvem.

Abych nezapomněl: ta klasifikace pochází od Sira Raimunda? Máte nějaký link?

P. Sulc 3.1.2011 19:03

Re: H. sap. porazil neandrtálce díky vynálezu ideologie

Tady neco je:

http://en.wikipedia.org/wiki/Karl_Raimund_Popper

K. Kužel 3.1.2011 21:25

Re: H. sap. porazil neandrtálce díky vynálezu ideologie

Díky za Váš odkaz. Bohužel je můj čas omezený a nemohu studovat celé pojednání, abych se dobral odpovědi na svou otázku. Opakuji, že mi jde o klasifikaci živých organismů jak ji zmiňuje p. Horal.  Pochází opravdu od Poppera nebo od koho vlastně? Od Poppera jsem četl Unending Quest a ještě něco, ale nikde jsem nenarazil ani na náznak takové klasifikace.

J. Horal 4.1.2011 0:01

Re: H. sap. porazil neandrtálce díky vynálezu ideologie

Pane Kuželi, Vašeho psíka (jakož i svého) nestavím níže než sociální hmyz, naopak! On je zajisté jedinec an i fuer sich. To my lidé jsme velmi často ideologicky a nábožensky tak zaslepeni, že jsme vlastně pouze ""buňkou" či včelou - dělnicí onoho nadjedince - společnosti, národa, církve, sekty atd. A při tom nějakou ideologii potřebujeme, jinak nás smete ideologie cizí. Kdo z Evropanů by šel hájit "evropanství" se zbraní? Jak by měla vypadat nová panevropská ideologie, když křesťanství je pouze peřinka, ve které je nám dobře (pokud by někdo z něj dělal štít a meč, vrátíme se do 13. století), multikulturalismus je nonsens (multikulturalismus = multiideologismus = rozvrat společnosti)a nacionalismus je také pasé (vzdělaný evropan je mi bližším, než ňákej skin)? Nevím...

Ad "jedinec xtého řádu" - to je, s odpuštěním, má vlastní definice a popis evoluce, která není pouze "biologická". Můžete ji falsifikovat:-).

K. Kužel 4.1.2011 21:43

Re: H. sap. porazil neandrtálce díky vynálezu ideologie

Pane Horale, psík mé bývalé tchýně (nikoli můj, jak z nějakého, mně neznámého důvodu říkáte) je skutečně pes par excelence. Sdružuje totiž v sobě to nejlepší z celé řady psích plemen. Odborníci tvrdí, že nejvíce má z knírače. Je to velký individualista a včelí či termití mentalita je mu zcela cizí. Mne miluje celou svou psí duší, ale jako vůdce mne má naprosto na háku.

Ideologie je šikovná věcička. Myslím, že tlupy pralidí, které si ji vytvořily, obstály, ostatní vyhynuly. Geny vítězů jsou v nás.

Vaši definici falsifikovat nemohu.  Definici si může vymyslet kdokoli jakoukoli. Falsifikovat lze teorii, nikoli definici.

J. Horal 4.1.2011 23:24

Re: H. sap. porazil neandrtálce díky vynálezu ideologie

Dobrý večer.

Pozdravuji psa Tomíka, hlavně, že je svůj, jako je ten můj...

Ve druhém odstavečku mi dáváte vlastně za pravdu, děkuji. (Kromě ideologie má význam pro evoluci společnosti i evoluce jazyka. Doporučuji něco od Robina Dunbara.)

Máte pravdu, definice není teorie, špatně používám termity. Pro mou "klasifikaci" evolučních etap mne vede snaha jednoduše včlenit v úvahách tzv. sociální vědy do rodiny přírodních věd, jak se o to pokouší sociobiologie a evoluční psychologie.

Brounoc :-)

K. Kužel 5.1.2011 9:44

Re: H. sap. porazil neandrtálce díky vynálezu ideologie

Dobré jitro,

s tou ideologií je to IMHO tak, jako s mnoha jinými věcmi: má dvě stránky (minimálně). I ta nejlepší věc může za jistých okolností fungovat ošklivě a kontraproduktivně. A naopak: tak strašlivá věc jako nukleární zbraň způsobila, že pětašedesát let po skončení WWII nepropukla ta třetí. A příležitostí bylo dost: blokáda Západního Berlína, sovětské rakety na Kubě, atd...

Vaše úsilí o prolnutí věd přírodních a společenských pokládám za heroické, i když mu moc nadějí nedávám. Nadějným adeptem byla ekonomie. Zpočátku zkoumala pokorně jevy a spontánní pochody na trhu a dobrala se exaktně mnoha zajímavých zákonitostí. Časem ale začala formulovat představy, jak by ty vztahy MĚLY VYPADAT. Zastáncem takového NORMATIVNÍHO přístupu je vysoce populární ekonom T. Sedláček. Je moc dobře, že nefušuje do fyziky, představte si, že by ideologicky modifikoval přírodní zákony! Trochu jsem s ním zapolemizoval zde:

http://karelkuzel.blog.idnes.cz/clanok.asp?cl=124233