9.12.2021 | Svátek má Vratislav


Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
A. Ová 19.10.2021 11:33

"U nejchudších vrstev obyvatelstva Filipín však mnohdy představuje loupaná bílá rýže potravu jedinou."

Běloši na hrách a třista let nepodmíněně.

Nebo leda by to šlo všechno nějak zvrátit

V. Novák 19.10.2021 11:15

Budete mít kliku - a pan Potrykus také - pokud nebude jeho věk - a vaše poznámka o něm - označen za provokaci

R. Polášek 19.10.2021 11:04

Řekl bych, že zinková podvýživa hrozí jen v zemích velmi chudých. Kde nemají na to kupovat na střechy pozinkovaný plech nebo si pořídit plot ze žárově pozinkované oceli.

V. Novák 19.10.2021 11:16

Zatímco v zemích bohatších si obyvatelé přikousnou ze střechy... :-P

J. Jirát 19.10.2021 9:57

R^R^R^

R. Brzák 19.10.2021 8:50

Křik procentuálně v populaci nečetných vystrašených křiklounů je sám o sobě v pořádku - ten, kdo geneticky upravenou rýži chce, si ji stejně koupí. Pokud je však ve společnosti volný trh - a to i ten myšlenkový. Jenže v našem systému politik na křiklouny zareaguje - a trh omezí regulací. Věda pak dostane dotaci na projekt konkurenční, zajímavá myšlenka se zadupe do země. A tomu se říká moderní kapitalismus...

R. Langer 19.10.2021 9:38

To není kapitalismus... ;-)

V. Novák 19.10.2021 11:17

Ale říká se tomu tak... :-(

R. Langer 19.10.2021 21:17

Ano, levičáci o tom LŽOU! Jako vždycky! ;-€

P. Rada 19.10.2021 8:48

Do jaké míry je "doufání" v úspěch GMO oprávněné? Je rozumem jednoznačně podložitelné pejorativně psát o aktivně se chovajících "aktivistech" (ve společnosti i vědě) oproti pasivním (ve společnosti i vědění)?

Genetické úpravy doposud převážně vedly k civilizační progresi ale ruku v ruce s progresem i celkové spotřeby. Doposud tak celosvětově roste jak populační četnost tak měrná spotřeba průměrného jednotlivce a to v uzavřeném planetárním systému s nutně omezenými celkovými zdroji.

(Lokální populační růst ale už vykazuje významnou variabilitu. Ve hře je tedy zřejmě více faktorů jak se ještě donedávna zdálo.)

Aktivněji uvažující se spíše ptají co asi může kde následovat a jak dlouho - pokud trend růstu glob. spotřeby vytrvá. Pasivněji (jednodušeji, krátkodoběji) uvažující ocenují snadnost přístupu ke zdrojům. Který postoj se asi evolučně ukáže adekvátnějším?

Před zhruba stoletím se narodili dva muži a začali svět ovlivnovat jako ikony dvou rozdílných, pravidelně nesmiřitelných postojů. Wiliam Vogt a Norman Borlaug. Prvý prakticky poprvé v dějinách popsal důsledky nosné kapacity území na biosfétickou masivnost (kterou považoval je za víceméně neměnný základ) - kdežto ten druhý šel cestou zvyšování měrných výnosů přes šlechtení, genetické úpravy a hnojení (a v růstu masivnosti produkce naopak viděl víceméně trvalé řešení). Dodnes je nespochybnitelné, že trend kterým B. vyšel zachránil ba navodil stamiliony až miliardy životů. Přesto zároven roste i nejistota na jak dlouho. (https://www.martinus.cz/?uItem=716675).

Má pane profesore spíše vývojový smysl se aktivně ptát a aktivně hledat odpovědi (být aktivistou a více takto vydávat energii) - nebo raději spíš pasivně přijímat co přijde, stavět na zavedených schematech (být konzervativcem a šetřit tak rozvojovou energií)?

R. Langer 19.10.2021 9:39

Naprosto nesmyslné kydy, Zelený bolševiku. :-P

J. Lukavsky 19.10.2021 10:03

"být aktivistou" záleží na tom o co usiluji. Když se začalo s povinným a všeobecným očkováním proti černým neštovicím tak aktivisti bouřili proti, v novinách vycházely kresby jak očkovaným rostou kravské rohy a malinké kravičky na rukou (očkovalo se oslabenými kravskými neštovicemi). No ale dík tomu přestala umírat polovina dětí na neštovice. V jednom městě měli rabína co furt jenom remcal... tak se ho ptali "co tedy vlastně chtěj rabi?"A odpověď "co chci - to taky nechci". Obávám se, že to je tak, že "mysleli jsme to dobře, dopadlo to jako vždy". Ale výhodou aktivistů je, že i když se ukáže, že to byla krávovina... zaplatí to někdo jiný. Probatum est. J.L. end

V. Novák 19.10.2021 11:20

V Rusku udělala rázný konec aktivitám proti očkování kravskými neštovicemi Kateřina II. Nechala naočkovat sebe i následníka. Tím pádem se z očkování stala záležitost módy i státní loajality.

Zda učinila konec i antivakcinačním aktivistům, nevím. Možností měla!...

R. Langer 19.10.2021 21:25

Ten prolhaný Svědek kovidův lže, jako když Rudé právo tiskne. ;-)

R. Langer 19.10.2021 21:24

Zase lžeš, prolhaný Svědku kovidův. Nic takového se u nás nekonalo, podvodníku, lžeš, jako když Rudé právo tiskne, a očkování kravskými neštovicemi bylo známo už ve středověku, ale to bys musel trochu studovat, prolhanče, abys to věděl.

Kromě toho, takové očkování nemá zhola nic společného s očkováním proti chřipce, což bys věděl, kdybys dával alespoň někdy pozor na základní škole, paranoidní hypochondře. :-P

Schválně, najdi mi článek o tom, jak očkovaným rostou rohy, rád si ho přečtu, prolhaný Svědku kovidův! ;-D

Z. Opatrný 19.10.2021 23:32

Jsa zase jednou osloven panem Radou, aspoň stručně odpovím - a opravím svoji terminologickou nepřesnost. Z jeho pohledu jsem vlastně také aktivista, nikoliv pasivní pozorovatel. Z kontextu je však snad zřejmé, že jsem měl v prvé řadě na mysli klasické ekoteroristy - ať již ničitele švýcarských skleníků nebo filipinských pokusných políček (a teď možná i farmářských polí). Ano, to je ona proslavená "přímá akce". Jenže jak nazvat množinu "mediálních aktivistů", zodpovědných za dvě desítky let nesmyslných (již odhaduji reakci na toto moje "demagogické a povýšené tvrzení") moratorií a příslušné opravdu miliony zbytečných lidských obětí. Již před dlouhým časem nazvali vědci v čele s Klausem Amanem, ředitelem Botanické zahrady v Bernu tuto "předběžnou opatrnost" prostě genocidou.

V. Novák 19.10.2021 11:22

Aktivisté vydávají přebytečnou energii řvaním.

Obvykle nesmyslů...

V. Petr 19.10.2021 14:20

R^R^R^

J. Jurax 19.10.2021 20:44

Jestli by se ta přebytečná aktivistická energie nedala nějak využít třeba k výrobě elektrické energie, když kvůli zeleným blbům je jí málo a zdražuje ... třeba žentour či šlapací kolo ... taky mne napadá ekologická doprava aktivisty vlečenými čluny po vzoru burlaků na Volze ... ;-D;-D!