18.4.2021 | Svátek má Valérie


VĚDA: Ruská akademie věd - reforma, nebo pogrom?

5.10.2013

"Premiér v demisi Jiří Rusnok opakuje nesmyslnou rétoriku některých průmyslových lobbistů, když tvrdí, že čeští vědci mají peněz dost, ale velmi špatně s nimi hospodaří. Na Rusnokova slova pro Hospodářské noviny reagoval šéf Akademie věd ČR Jiří Drahoš, právě jeho instituci ministerský předseda kritizoval. Podle Rusnoka akademie funguje neefektivně a má víc výzkumných ústavů, než je potřeba. Tvrzení má předseda AV ČR za šokující, zásadně ho odmítají také sociální demokraté a někteří vědci, naopak Svaz průmyslu a dopravy ČR premiéra podpořil" opisuji ze stránek ČT 24.

To si pan premiér v demisi něco začal a teď to schytá. To se jistě dočteme. Pozornosti by však nemělo ujít dění tajkříkajíc za rohem. Docela aktuální dění, o kterém se kupodivu tak moc nepíše.

Ruská akademie věd (RAV) bude zgruntu reorganizována. Její struktura totiž nedoznala žádnou změnu od pádu Sovětského svazu. U nás o tom píše snad pouze Akademický bulletin, oficiální časopis Akademie věd ČR, který si však není jist, zda jde o modernizační reformu, nebo spíš o pogrom. Velmi doporučuji k přečtení.

Pozoruhodný a inspirativní text už jen doplňuji informací, že na svém zasedání dne 18. září 2013 Ruská duma definitivně schválila zákon o zásadní reformě Ruské akademie věd. Pouhé dva týdny před drtivou kritikou Jiřího Rusnoka na adresu Akademie věd ČR.Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.