Středa 18. června 2025, svátek má Milan
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 99 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

VĚDA: Rudá vlajka pro zelený postřik

diskuse (3)
Pro masové hubení komárů se používá na celém světě nejčastěji ekologický postřik vyrobený z bakterie Bacillus thuringiensis israelensis. Ve srovnání s „chemickými“ postřiky je mnohem méně toxický. Přesto decimuje hmyzožravé ptactvo.

Hmyzomorný efekt bakterie Bacillus thuringiensis objevili jako první japonští výrobci hedvábí na počátku 20. století. Bakterie zamořila chovy bource morušového a z jejích spor se uvolňovaly pro hmyz toxické proteiny označované jako Bt toxiny. Housenky bourců otrávené Bt toxiny houfně mřely a japonské hedvábnictví mělo na kahánku. Prostě katastrofa!

To, co bylo pro chov bourců pohroma, se ukázalo jako požehnání při ochraně lesů, zahrad, sadů a polí před hmyzími škůdci. Z namnožených bakterií se už více než půlstoletí vyrábějí insekticidní postřiky, které splňují kritéria pro použití v ekologickém zemědělství. I u nás se dříve celkem hojně používaly. Vyrábělo je v předrevolučních časech věhlasné JZD Slušovice.

Tým francouzských ornitologů v čele s Brigitte Poulinovou sledoval důsledky hubení komárů pomocí Bacillus thuringiensis israelensis (Bti) v mokřadech národního parku Camargue. Zjistili, že kromě komárů decimuje postřik i ptáky, konkrétně jiřičky. Výsledky alarmujícího zjištění zveřejnili ve vědeckém časopise Journal of Applied Ecology pod titulkem „Red flag for green spray: adverse trophic effects of Bti on breeding birds.“

(Článek je zatím dostupný jen on line na této adrese - pouze pro registrované čtenáře, pozn.red. - a první půlku jeho emotivního názvu „Rudá vlajka pro zelený postřik…“ jsem si vypůjčil pro titulek tohoto blogu).

Počet odchovaných mláďat jiřiček je v oblastech, kde se stříká ekologickým postřikem, mnohem nižší než v oblastech, kde se tyto postřiky neprovádějí.

„Jasně jsme prokázali, že postřik má na jiřičky negativní vliv,“ konstatuje Poulinová.

S postřiky se v některých částech Camargue začalo v roce 2006. Do té doby měly jiřičky v celé oblasti stejný jídelníček. Živily se hlavně larvami komárů. To se ale v oblastech, kde byl použit Bti, změnilo. Larvy komárů vychcípaly a jiřičky se tam dnes živí hlavně mravenci. O razanci změny svědčí čísla. Během roku se mění složení jídelníčku jiřiček jen nepatrně –asi o 10 %. Rozdíly v jídelníčku ptáků v oblastech stříkaných ekologickým insekticidem se liší ze 60 % od jídelníčku v oblastech, kde se nestříká vůbec. Jde tedy o velice drsný zásah do přírody ryze ekologickým prostředkem. Na jiřičky má „zelený postřik“ katastrofální dopad. Místo kaloricky vydatných komářích larev jsou odkázány na "dietní" mravence a nedostává se jim tak živin a energie. Úspěšnost vyvádění mláďat v oblastech, kde se používá Bti, proto drasticky klesá. Normálně vyvádějí jiřičky v Camargue v průměru z každého hnízda tři mláďata. V oblastech stříkaných Bti vyvedou v průměru jen dvě mláďata.

Brigitte Poulinová doufá, že výsledky jejího výzkumu pomohou zarazit užívání ekologického postřiku v Camargue. Nahrává jí fakt, že hubení komárů je motivováno jen lidským pohodlím – tedy snahou vyhnout se komářím štípancům u lidí, kteří v Camarguie bydlí nebo sem přijíždějí. Tamější komáři nejsou infikováni původci chorob přenosných na člověka, a tak zákaz postřiků nezvyšuje riziko šíření malárie, horečky chikungunya a dalších onemocnění.

Podle ekotoxikologa Pierra Mineaua z Carleton University v kanadské Ottawě vysvětlují výsledky výzkumu francouzských vědců prudký pokles hmyzožravého ptactva v Severní Americe.

„Tito ptáci si celkově vedou velmi špatně, ale nebylo jasné proč,“ řekl Mineau v komentáři pro prestižní vědecký týdeník Nature.

Zároveň však kanadský ekotoxikolog varoval před paušalizací francouzských výsledků. Jde o jednu studii, na jednom ptačím druhu a při použití jednoho ekologického insekticidu. Toho si je vědoma i Brigitte Poulinová, a proto nyní zkoumá dopad postřiku Bti na bezobratlé živočichy v rákosinách Camargue.

Výsledky francouzské studie rozhodně nelze interpretovat tak, že je načase vrátit se ke starému dobrému DDT. Na druhé straně nám připomínají, že dění v přírodě je složitější, než si často dokážeme představit. Tím, že dáme pesticid na seznam ekologických prostředků, rozhodně nezajistíme, že jeho užívání nebude mít negativní dopady na přírodu. A pokud budeme obecný úbytek ptactva v zemědělské krajině házet výhradně na hrb konvenčního nebo biotechnologického zemědělství a ekologické zemědělství budeme slepě vydávat za cestu ke spáse opeřenců, pak se můžeme dočkat podobně nemilých překvapení, jaká odhalila Brigitte Poulinová v Camargue.

Převzato z blogu JaroslavPetr.bigbloger.lidovky.cz se souhlasem autora

Jan Kovanic
18. 6. 2025

Žádné „dvoustátní“ řešení pro sudetské Němce a palestinské Araby

Aston Ondřej Neff
18. 6. 2025

Není to často používané slovo.

Gustav Sitař
18. 6. 2025

Esej, který ovlivnil volby v USA.

Petr Homola
18. 6. 2025

Izrael se na Írán připravuje v podstatě nepřetržitě.

Konzervativní noviny
18. 6. 2025

Evropští představitelé by měli přestat radit Izraelcům, aby „ustoupili“.

Lidovky.cz, ČTK
18. 6. 2025

Akademický senát Katolické teologické fakulty Univerzity Karlovy (AS KTF UK) schválil návrh na...

Josef Kopecký
18. 6. 2025

Miliarda přijatá v bitcoinech od muže zapleteného do obchodu s drogami zaměstnává druhý den...

Jiří Vachtl, elh Eliška Hovorková, Eva Pospíšilová
18. 6. 2025

Radní ve středu volí nového generálního ředitele České televize. Nástupce Jana Součka vybírají z...

Josef Kopecký
18. 6. 2025

Premiér a předseda ODS Petr Fiala nemá žádný signál o tom, že by se někdo z politiků obohatil v...

Jiří Just
18. 6. 2025

Rusko mír mezi Izraelem a Íránem nevyjedná navzdory nadějím amerického prezidenta Donalda Trumpa....

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz