4.10.2022 | Svátek má František


Diskuse k článku

VĚDA: Revoluce v kosmonautice na obzoru?

Když před půldruhým desetiletím mluvil Elon Musk o osídlení Marsu, považovali ho snad všichni za snílka. Nedávno mu internetový gigant Google a osvědčený finanční investor Fidelity poskytly na další rozvoj jeho firmy miliardu dolarů. Musk už není snílek, ale seriózní podnikatel v raketokosmické oblasti. Ke svému cíli pokračuje velmi cílevědomě po krůčcích.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Pivoda 13.2.2015 8:20

Upřesnění

Tento příspěvek byl napsán jako reakce na příspěvek pana Uhlicha.

M. Pivoda 13.2.2015 8:18

Elon Musk - nejde o mediální bublinu

Neviditelný pes není nejlepším médiem pro diskuzi o tak závažných tématech. Již za dva dny si nikdo na tuto diskuzi nevzpomene a i článek samotný zmizí nenávratně v propadlišti dějin. Takže jen stručně:

1. Žijeme sice v silně mediální době, ale velmi byste křivdil Elonovi Muskovi, pokud byste jeho úspěchy přičítal jen jeho mediální manipulaci. Totéž lze říci o Steve Jobsovi.

2. Lidé bohužel žijí v iluzi, že tady byl sice nějaký minulý vývoj (o čem se dočtou v učebnicích historie), ale budoucnost už bude pořád stejná, jako je naše dnešní současnost. Je tomu ale právě naopak. Technologický vývoj přináší stále nové možnosti nových kombinací, tzv. dominantní designy (platnými i několik století) jsou poměrně rychle nahrazovány novými standardy - a Elon Musk našel odvahu přehodnotit stávající standardy a nahradit je novými kombinacemi. Ale i s touto odvahou a inženýrskou kompetencí by Elon Musk jako inovátor určitě v českém prostředí neuspěl. A to i přesto, že Česká republika má už několik let formálně ustaveného Ministra pro inovace.

B. Uhlich 12.2.2015 20:59

Re: Elon Musk

Myslím, že hlavní předností Elona Muska je to, že opět přichází někdo kdo plní moderní ďábelský epitaf doby a sice, že "..všechno jde dělat jinak..." Já jaksi nechci jeho počínání nějak vyloženě dehonestovat, ale můj střízlivý rozum mě nějak nabádá k obezřetnosti . Nějak nejsem ochoten věřit, že se z ničeho nic zjevuje mediální magnát, který z ničeho nic postaví na hlavu celou vědu a techniku budovanou za posledních ..dejme tomu 60let... Jeho vize jsou bezpochyby zajímavé a byl bych nespravedlivý, kdybych neuznal, že část těch vizí už pan Musk i plní. Ale i tak je nutné nějak chápat, že v kosmonautice nějaký lineární vývoj prostě neexistuje.. to , že SpaceX už dnes disponuje nějakými nosnými prostředky, které opravdu úspěšně létají není záruka toho, že se splní to co tady dnes E. Musk tvrdí. Je to drsné, ale považuji za poměrně neseriozní, že člověk, jehož firma ještě nevypustila do vesmíru ani opici, se dnes kasá a tvrdí, že za pár let bude kolonizovat Mars. Každý, kdo je trochu technicky soudný by si měl udělat obrázek sám.

Já si myslím, že hlavně žijeme v mediální době a dnes může každý v podstatě tvrdit co chce..bohužel vzhledem k technické negramotnosti populace se dá dnes tvrdit prakticky cokoliv a jak vidno, tak toho mnozí zdatně zneužívají. Konec konců Musk je mediální magnát...tedy tvrdit cokoliv je pro něj běžnou pracovní náplní. Bohužel žijeme v době, kdy vše prodává reklama a ne technická úroveň věcí. Což je např, i problém elektromobilů TESLA..ono se tam taky víc tvrdí, že jsou cool než je pak realita. Tesla nijak nevyniká nad ostatními elektromobily jen má lepší mediální "vyfutrování", ve skutečnosti jsou třeba recenze odborných časopisů dost kritické. To auto nepřináší žádné absolutně zázračné novinky, jen se tam přesně zacílilo na koncového zákazníka, který jezdí hlavně po rovině a žije v tropickém pásu...všichni ostatní jaksi zázračnost tohoto vozu příliš nevyužijí... to se ovšem z litanií na oslavu tohoto auta asi moc nedozvíte...

J. Tachovský 12.2.2015 14:31

Me to neprijde jako nerealne naklady

I male Recko dokazalo za par let prosustrovat skoro stejne.

M. Pivoda 12.2.2015 12:25

Elon Musk

Elon Musk sice kdysi dotěrné americké novináře odstavil často citovaným výrokem, že "chce zemřít na Marsu", ale to hlavní co Elon Musk dělá, je jeho vynikající inženýrská práce tady na zemi.

Elon Musk je inženýr, nikoliv typický vědec, který všemi dostupnými (etickými i neetickými) způsoby hroutí počty vědeckých citací, aby ohromil své okolí. Inženýrství je o hledání nových kombinací.

Elon Musk není snílek, drží se spíše stávající reality a předpověditelné budoucnosti, spíše než aby spoléhal na nějaké skokové objevy (breakthrough) - viz například jeho firmu Tesla Motors, která úspěšně vyrábí elektromobily se stávajícími lithiovými bateriemi. Jsou ale zkombinovány novým způsobem.

Kdyby chtěl Elon Musk podstatně urychlit technologický vývoj na zemi (a urychlil tím i osídlení Marsu), investoval by nejlépe své peníze asi do vzdělávání všech těch podpůrných aktivit kolem inženýrství. Nejtěžší boj bývá s hlupáky v okolí.

J. Fridrich 12.2.2015 10:26

Re: Amerika se vrací do hry

Četl jste ten článek od pana Pacnera ? Nebo mluvíte o nějakém jiném ?

Pan Pacner tam popisuje i existující rakety, lodě, družice, systémy.............asi jste si toho nevšiml.

R. Langer 12.2.2015 10:20

Re: Amerika se vrací do hry

No, ono na papíře vypadá vždycky všechno pěkně... ;-)

J. Fridrich 12.2.2015 7:13

Amerika se vrací do hry

Amerika se vrací do hry o dobývání Vesmíru - a opět revolučně............