28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

VĚDA: Revoluce se (zatím) odkládá

Od přečtení lidské genetické informace „nahrubo“ se čekala zásadní proměna medicíny. Ode „dne G“ uteklo dvacet let, ale uskutečnilo se jen málo z toho, co si vědci slibovali. Genom je mnohem komplikovanější, než si tenkrát dovedli představit.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Pivoda 8.7.2020 16:47

Jak financovat budoucí technologické revoluce?

Profesor Petr, který (na rozdíl ode mne) může v Česku svobodně publikovat, mohl by sepsat zajímavý článek o americké firmě Theranos (https://en.wikipedia.org/wiki/Theranos). Je to ukázkový problém financování revolučního R&D (výzkumu a vývoje) a vědecké poctivosti!!!

Pravidla byznysu a vědecká nepoctivost dotlačily mladou ředitelku firmy Theranos ke skandálnímu podvodu - takže ta firma vstoupila už i do Wikipedie.

Musím končit se svým diskusním příspěvkem. Dochází mi totiž povolený počet znaků. Protože po listopadu 1989 byli v Česku rehabilitováni osmašedesátníci (zato, že se jim nepodařilo dostat zpět do KSČ, přestože o to vší silou před listopadem 1989 usilovali), nedostanu možnost, v demokratickém státě, jakým je Česko, třicet let se pořádně vyjádřit. Václav Havel by z toho asi radost neměl.

J. Krynický 8.7.2020 18:30

Potřebujete nutně pro své vyjádření hodinový pořad v primetimu na ČT1?

M. Pivoda 8.7.2020 20:39

A rozhodne to J. Krynický. Předpokládám, že k tomu máte i potřebnou kvalifikaci - nejlépe z nějaké akreditované instituce od překabátěných českých komunistů na české kapitalisty.

Zpět k tématu článku: "Revoluce se (zatím) odkládá".

Pointa je v tom, že když chcete něco skutečně revolučního objevit, musíte postupovat experimentálně. (Mohl bych o tom udělat dlouhou přednášku. Mnohé o tom vím.) A může se ukázat, že ten projekt je složitější, než investoři původně předpokládali. Tak se z toho projektu stáhnou.

A kdo by měl v tom případě pokračovat ve financování výzkumu a vývoje, když je to pro lidstvo důležitý směr (genetická informace určitě)? Neviditelná ruka trhu, ač možná intenzivně vzývaná v pokleku před Českou Národní Bankou v Praze, tento důležitý projekt nezařídí. To jen agent Staronový vám zde bude tvrdohlavě tvrdit, že to zařídí.

M. Pivoda 8.7.2020 11:17

Cituji z úvodu článku: "Od přečtení lidské genetické informace „nahrubo“ se čekala zásadní proměna medicíny. Ode „dne G“ uteklo dvacet let, ale uskutečnilo se jen málo z toho, co si vědci slibovali. Genom je mnohem komplikovanější, než si tenkrát dovedli představit."

Komentář:

1. Klid, prosím. Komplikovanější je i reálná ekonomika, než jaké svědectví podává nábožensky uznávaný ukazatel HDP (Hrubý domácí produkt). Makroekonomové hledají statistické souvislosti (korelace), lidé kteří se zabývají řízením mikroekonomiky hledají ale spíše kauzální vztahy (zachycené například pomocí "nevědeckých" případových studií, zapsaných v přirozeném jazyce).

2. Zajímavost: Rychlejšímu technologickému pokroku brání i lidská nepoctivost. Například v oboru umělé inteligence (dnes hlavně strojového učení) výzkumníci prezentují své poznatky takovým způsobem, aby vypadali jako supermani, a nedovolí přímé srovnání svého výsledku s minulými výsledky. Inovační proces ale je praktickým experimentálním postupem, kde se lidé učí cestou pokusů a omylů. Musíte se poučit ze svých omylů (pokud možno levně a rychle). Pro poučení se, musíte ale srovnávat srovnatelné, nikoliv přehnané tlachy s realitou.

J. Jurax 8.7.2020 11:59

Už tradičně UI komentuje mimo mísu ...

M. Pivoda 8.7.2020 12:14

Už tradičně Jura X (kterému jeho univerzita zapomněla odebrat vysokoškolský titul), se zde vyjadřuje k něčemu, čemu nerozumí.

J. Kanioková 8.7.2020 13:16

Úžasně zdvořilé ! Hlavně že vy "rozumíte všemu"

M. Krátký 8.7.2020 13:28

chlapci by si to měli rozdat na férovku na louce za městem za východu slunce a bez sekundatů - hezký den všem R^R^R^

J. Jurax 8.7.2020 13:41

UI a holky nebiju ... :-)

M. Pivoda 8.7.2020 16:30

Jura X má štěstí, jsem totiž džudista. A býval jsem kdysi velmi dobrý, respektoval mne i pracovník StB (pro nějž i jiné policisty byl tento sport, nebo karate, povinný)

J. Jurax 8.7.2020 13:39

Vaše UI naproti tomu vskutku rozumí zkoumání genomu a případným praktickým aplikacím tohoto výzkumu? O tom totiž byl článek, milá dosud nedokonalá UI ... :-)

M. Pivoda 8.7.2020 20:45

Moje manželka je lékařka, takže mám s kým se o tom tématu odborně pobavit. Uspokojila tato odpověď Juru X?

Sleduji toto zajímavé téma také dlouhodobě, jako učitel předmětu Inovace. A jsem schopen si přečíst články v originálu, tj. v angličtině. A vím také o spolehlivých informačních zdrojích.

J. Ptáček 8.7.2020 10:26

Známý rakouský levicový, téměř socialistický, spisovatel Stefan Zweig kdysi moudře řekl:

"Revoluce nenáleží prvnímu kdo ji začne, ale poslednímu, kdo ji dokončí."

Platí to pro klasickou revoluci politickou. Platí-li to také pro revoluci vědeckou, nevím. Jestli přece jenom, dávají si vítězové na čas. Možná se mezitím z vědeckých revolucionářů změnili na její nepřátele-vědecké kontrarevolucionáře.

J. Kalina 8.7.2020 8:44

Proč nevytvořili civilizaci jiní tvorové? Možná proto, že jsme jim to "nedovolili" neb jsme byli první. Nebo jsme je překonali jako neandrtálce?

Proč Evropané dobyli Ameriku? Protože se dokázali přeplavit přes Atlantik a Indiáni ne. Kdyby to dokázali oni, bylo by leccos naopak. Kdyby Frankové nezastavili Araby a neudrželi je za Pyrenejském poloostrově. Kdyby Turci vyhráli u Vídně,..... atd.

Prostě vždycky někdo vyhrál a někdo prohrál. Nelze si myslet, že kdyby vítězové byli jiní, že by bylo lépe.

Zkusme si představit jakým druhem násilí museli Inkové držet tak obrovskou říši v poslušnosti bez rychlé komunikace a s kamennými zbraněmi. A co Aztékové? Tyto říše nevyvrátili jen Španělé, pomohli jim podrobené kmeny.

Když jsou si všichni rovni, tak všichni. A co dokázali předvést špatného i dobrého jedni (rasy, národy, kmeny, jednotlivci) by možná v jiné konstelaci dokázali určitě i ti druzí.

Nakonec i za ten dnešní rozvoj feminismu mohou nejspíše muži, když můžou za všechno! To "oni" dotáhli tuto civilizaci na úroveň, kdy nestačíme koukat co všechno je ve světě možné. Až magoři vrhnou tento svět o staletí zpátky budou se možná kochat světelným úkazem na obloze, který se blíží k Zemi a pár si možná uvědomí , že se blíží konečná.

J. Kalina 8.7.2020 8:45

A za můžou geny. Ještě, že nevíme které, to bychom byli v pr... ještě mnohem dříve, než se top jeví nyní.

J. Havelka 8.7.2020 0:16

Hezky vysvětleno, děkuji.