28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

VĚDA: Prvky se kdysi narodily a jednou zemřou

Ve třech článcích jsem připomněl historii periodické tabulky chemických prvků včetně osobních příběhů jejich objevitelů a původu jejich názvů; věnoval jsem se vzniku prvků a taky faktu, že prvky dnes tvoří jen 5 % našeho světa (95 % připadá na temnou hmotu a temnou energii).

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
O. M. 3.9.2022 2:53

Temná hmota bude nejspíš hmota paralelních vesmírů interagujících s tím naším, který se zase jako část temné hmoty projevuje v těch paralelních vesmírech.

V. Novak 2.9.2022 17:13

Koncept temné hmoty a energie byl vymyšlen, protože nám nevycházejí výpočty. Je to cosi stejně neuchopitelného jako by kdysi aether a IMHO odejde stejně jako on.

Rozhodně není temné hmota "temná" proto, že ji nevidíme. Ve vesmíru je leccos, co nevidíme, ale je to složené ze stejné hmoty jako naše Země nebo my.

V. Novak 2.9.2022 17:10

Princip neurčitosti je stejně základní přírodní zákon jako zákon o všeobecné přitažlivosti nebo zákon zachování hmoty a energie.

J. Sinnreich 2.9.2022 17:04

Antimonium bylo drive pouzivano ve forme tablety na procisteni zazivaciho ustroji. T. zv, "everlasting pill", ktera se po ocisteni pouzivala v rodinach po generace.

P. Mach 2.9.2022 15:11

Proti průjmu ... i olovo dobrý;-D. Ale jo, máte pravdu

M. Pivoda 2.9.2022 14:21

"... tak jako Pluto zmizelo ze seznamu planet na základě rozhodnutí mezinárodní unie astronomů. ..."

Komentář

Skutečnost je taková, že dokud, například, ze seznamu živých osob nezmizí autoři chybné ekonomické teorie, chybná teorie ze školních osnov věcným důkazem nefunkčnosti sama nezmizí.

A také: O tom, co vše lze (bude možno) zahrnout pod název umělá inteligence (AI), se dozvíme nejdříve za cca 30 let. V Česku možná i 50 let.

R. Polášek 2.9.2022 10:29

Účinný možná bude, ale ta první přeměněná polovina bude složena z jiných prvků, které mohou být snadno toxické. Co když to bude třeba olovo, arzén, selen, baryum ....?

R. Polášek 2.9.2022 10:21

Jsem zvědav, kdy se Peridická tabulka prvků začne zobrazovat ve své pravé podobě dané příslušností atomů ke svým vazebním elektronovým orbitalům s.p,d, a f. a ne v dnešní zavedené podobě upravené tak, aby se vešla na větší list papíru. Neboli aby prvky s vazebními orbitaly f nebyly vyňaty mimo tabulku, aby se tabulka vešla v rozumné velikosti na papír, ale aby byly lantanoidy a aktinoidy uvnitř tabulky ve svém šestém a sedmém řádku. Případně jestli se začnou vyrábět další prvky a načne se osmý řádek, tak i prvky s pátým vazebným orbitalem následujícím po f orbitalu.

R. Polášek 2.9.2022 10:10

Tak temná hmota je temná asi proto, že v našem vesmíru nic nevyzařuje a současně cokoliv, co vyzařuje náš vesmír a má to projít přes oblast temné hmoty, tak neprojde. Tudíž pokud máme nějak studovat temnou hmotu, tak se k ní nějak musíme dostat mnohem blíž než nyní jsme. To znamená , že se musíme naučit umět se dopravovat milióny světelných let aspoň tak rychle, jak se v 17 a 18 století dokázali námořními loďmi dopravovat z Evropy někde do Pacifiku. Neboli během lidského života zvládnout aspoň několik výzkumných cest tam a zpátky na Zemi nebo Sluneční soustavu. A to zatím neumíme ani náznakem, takže temnou hmotu studovat jinak než teoreticky nemůžeme

J. Kalina 2.9.2022 9:53

tak si také plácnu a byl bych docela rád, kdyby někdo, kdo tomu fakt rozumí nějak reagoval.

- pokrok v astronomii a ve zkoumání nejmenších částic několik desetiletí (staletí) závisí na vývoji pozorovacích aparátů

- je princip neurčitosti (či kvantová mechanika) závislý na tom, čím pozorujeme? Když foton narazí "do fotonu", změní polohu, když narazí do kilového závaží o neurčitosti se nedá mluvit. Je možné časem používat k pozorování tisíckrát lehčí částice než nyní a tím zjistit, že neurčitost neexistuje resp je odvozena od způsobu pozorování.

- co někdo erudovaný říká na ten oblíbený příklad s červí dírou, kdy přednášející ohne papír A4, na kterém jsou 2 body, které ohnutím dá k sobě a tak sníží vzdálenost. To si mám myslet, že s oatatním hvězdami se nepohne? resp pohne a že lze disponovat energií na zakřivení vesmíru se všemi jeho tělesy a nemít energii na překonání vzdálenosti mezi 2 body "po přímce"?? A jak dlouho by ta červí díra existovala, zda z hklediska člověka je to napořád = žádná čd nevznikla resp se nám to zdá stabilní odjakživa. A co návrat do předchozího stavu. A co 2 nezávislé pokusy o červí díry, které o sobě neví?

To mi lehce vrtá hlavou a někdy mi připadá, že fakt chytří lidé si cvičí mozek s teoriemi, ale opravdu neví dokud se nevylepší mikroskopy nebo dalekohledy????

J. Vágner 2.9.2022 9:36

Pěkné shrnutí.

M. Kanda 2.9.2022 8:55

Při jaderné fůzi ten proces probíhá i opačně. Ze čtyř atomů H vznikne jeden atom He.

M. Kanda 2.9.2022 8:51

To nebylo za trest. Ty názvy platily v době, kdy východ a západ pojmenovávaly nově objevené prvky po svém a byly tak dvojí názvy. Bylo to nepraktické a tak se časem vědci sešli na konferenci, kde názvy sjednotili. Určité procento názvů tak zaniklo.

L. Harvánek 2.9.2022 8:43

Proč se zabývat nějakou pětiprocentní menšinou, když zbývajících 95% činí jakási temná hmota, o níž skoro nikdo nic neví. Zaměřme své úsilí právě na ni a bude mít spousta lidí možnost zasvěceně mluvit o něčem, co v životě neviděli a nic o tom neví.

Ty prvky mezi námi zůstanou až do konce bytí našeho světa a to, jestli jeden ze stávajícího seznamu z tabulky vyřadíme a jiné přidáme, nemění nic na nepřehlasovatelnosti přírodních zákonů. Jen bych ještě podotkl, že občas se lidem podaří objevit nějaký jiný platící ve specifických podmínkách.

M. Koutný 2.9.2022 8:24

A co ten Kurčatov a Hahn vlastně provedli, že je zrušili? Nějaké MeeeeeTú? Nebo se ukázallo, že šli v 10 letech na maškarní za Alibabu?

J. Pokoutný 2.9.2022 8:21

Evidentně vy ne, tak co se staráte?

P. Mach 2.9.2022 8:05

:-/Ten lék bude účinný, pořád ještě bude obsahovat skoro polovinu vismutu

V. Novak 2.9.2022 7:53

Neutron se rozpadá na proton, elektron a antineutrino elektronové, aspoň před nějakými 20 lety tomu tak bylo.

Probíhá dokonce v průmyslovém měřítku - v jaderném reaktoru se z U238 stane zachycením neutronu U239, ten se ale chce neutronu zbavit, takže neutron se rozpadne a vyzáří elektron (beta záření) za vzniku Np239 a stejným mechanismem Pu239. Píšu o jádrech, elektrony se dostaví.

V. Vérosta 2.9.2022 6:24

co to proboha znamená, jak si to mám představit, že se "neutron rozpadne"? jak vypadá konstrukce neutronu? kdo ty zbytky po něm uklidí a kam?? 😂😂

J. Sinnreich 2.9.2022 4:14

Pres to, ze t.zv "cerna hmota" tvori pres 90% hmoty pozorovatelneho vesmiru, nepodarilo se zatim pres velke usili detekovat zadnou castici, ktera by mohla tuto hmotu tvorit. Ani pokusy na urychlovaci LHC v CERN, ani obri detektory (zkapalnely Xenon) hluboko v podzemi nevedly zatim k vysledku. Znamena to, ze teorie o vzniku a stavbe vesmiru jsou chybne, nebo jenom vedci potrebuji vyssi energie v urychlovacich castic, nebo vetsi detektory hloubeji v podzemi ?

F. Žůrek 2.9.2022 3:48

Ano a dobré ráno!

Existuje prý "skrytá hmota".

Existuje mnoho věcí...!!!

Zdař Bůh!

B. Bublina2 2.9.2022 3:09

Pane Guttman, tak to je brilantní, tisknu a rozdávám všem okolo!!!:-)R^

S. Ševeček 2.9.2022 1:19

Super !

/děkuji.