26.10.2021 | Svátek má Erik


Diskuse k článku

VĚDA: Proč máme tak velký mozek?

Jak se vyvíjel lidský mozek, dosud nevíme. Odpovědět na tuto otázku by mohli vědci, kteří experimentují s přenosem lidských genů do dědičné informace pokusných zvířat. Jenomže vznik živočichů s „polidštěným“ mozkem staví vědu před závažná etická dilemata.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Kubáč 10.8.2020 12:34

Vývoj umělé inteligence naznačuje, že oblasti "zpracování dat" z reálného světa funguje Paretovo pravilo v extrémním provedení tedy poslední 1% problému vyžaduje 99% prostředků.

Šimpanzi ( dle Godallové ) používají nástroje a umí vraždit a intrikovat, ale umí o tom vydávat noviny, proto jim stačí jen 30% naší mozkové kapacity.

S. Ševeček 9.8.2020 19:21

a co poměr velikosti neokortexu a celkové hmotnosti mozku mezirasově?

J. Jurax 9.8.2020 10:14

No, pokud je technicky možné nějaký experiment provést, pak jej dříve nebo později někdo provede. A žádná legislativa ani etické komise tomu nezabrání.

J. Gutvirth 8.8.2020 16:52

Poslední odstavec s problemem etiky nesouvisí jde o víru konformnich lidí ze rizika infekcí se nesmí potlacovat genetickou manipulací s vajicky. Nic proti tomu . Ale co ten čínský vedec, ktery asi autorovi sdelil, ze to nedelal z vysokých ale z nizkych pohnutek. Rovnou olovo do hlavy a mladé ledviny nejakemu starci? Tenhle hon na carodejnice se svaté vedecke obci tedy povedl.

M. Pivoda 8.8.2020 16:44

První věta článku sděluje: "Jak se vyvíjel lidský mozek, dosud nevíme. ..."

To skutečně nevíme. Takže ani neznáme cestu k obecné umělé inteligenci (Artificial General Intelligence). Specializovaná umělá inteligence (ve spojení s brutálním výpočetním výkonem) už dnes překonává lidský mozek - viz například hra v šachu, Go, ...

Pomocí programů strojového učení experimentální cestou se snad můžeme dostat k jinému druhu obecné umělé inteligence (než je ta lidská), ale bude to inteligence "nelidská". Ale i takový nelidský druh inteligence může výrazně překonat (dosud dominující) obecnou inteligenci lidskou. Inovátor Elon Musk odhaduje, že (při současném intenzivním světovém úsilí) se toto může podařit do cca 5 let.

Dožijete se vy osobně toho okamžiku s vaším (opotřebovaným) biologickým mozkem? Pak se totiž začnou dít věci na Zemi dosud nevídané. Možná právě proto Elon Musk tak silně spěchá s cestou svých raket na planetu Mars. Na planetě Zemi se asi začne psát nová historie.

M. Pivoda 8.8.2020 17:09

Politici se (opožděně) probudili, ale svět není centrálně řízen. To asi teprve zjistí, a udělí si za to poznání nějakou mezinárodní cenu. Klopýtání za technologickým vývojem (a lokální zákazy, zákazy a zákazy!) nic podstatného na tom šíleném tempu vývoje nezmění. Nezmění!

Americký politik, inspirovaný k politické akci negativní sociální situací v 19. století, se v roce 2020 snaží být akční v oblasti technologické. Ha. Ha. Ha. Cituji níže (raději bez webového odkazu):

Bernie Sanders has a plan to protect you from face recognition. The latest US effort to regulate the technology would require companies to obtain written consent before collecting biometric data.

V. Kučer 8.8.2020 13:00

Pokud by mě pomocí genetického inženýrství zlepšili paměť, postavu, neměl bych břicho tak bych se vůbec nezlobil a nechápu co je na tom neetického.

M. Koutný 8.8.2020 11:48

Výborný článek, jen si dovolím malé připodotknutí. Na Měsíci nepřistál a Macbetha nevyprodukoval "člověk". Chceme-li tyto vrcholy práce a ducha připsat někomu/něčemu kolektivnímu a abstraktnímu, pak jsou plodem židovsko-křesťanské civilizace, stejně jako vakcina proti neštovicím, jaderná elektrárna či Mona Lisa. Žádný jiný kulturní okruh takovéhoto vzepětí nedosáhl.

J. Jurax 9.8.2020 10:34

Ano, zatím.

Ovšem Vámi zmíněný kulturní okruh je v současnosti rozežírán zevnitř a má úspěšně nakročeno k degeneraci. Protože je zatím tak výkonný, že uživí parazity a neužitečné trubce všech pohlaví i vyložené své nepřátele a protože je tak sebevražedně humánní, že se rozkladným aktivitám ani svým vnitřním i vnějším nepřátelům nechce bránit. Neboť ctí nejnemožnější lidská i jiná práva oněch aktivistů a svých nepřátel včetně práva svůj vlastní kulturní okruh ničit a zničit.

T. Kočí 8.8.2020 11:30

A ještě vysvětlit proč tvor s tak velkým mozkem volí kobliháře.

L. Severa 8.8.2020 13:59

;-D

V. Čermák 8.8.2020 16:22

Protože mu to Myslí...

J. Jurax 9.8.2020 10:37

Myslí s velkým M, avšak blbě ...

L. David 8.8.2020 10:52

Až si autore článku přečtete Bibli, ubude Vám mnoho starostí. Je tam hned v první kapitole jasně uvedeno:

Genesis 1:27 Bůh stvořil člověka, aby byl jeho obrazem, stvořil ho, aby byl obrazem Božím, jako muže a ženu je stvořil.

I. Polák 8.8.2020 11:03

Výborně popisujete, proč já nemohu věřit v boha. ...jeho obrazem...

J. Jurax 9.8.2020 10:41

Jo, je-li člověk vskutku obrazem Božím, tak ten pánbu musel být pěkný pacholek ...

M. Šejna 8.8.2020 9:30

Málo se dnes píše o paviánech Dželada (Theropithecus). Jejich evoluční vývoj totiž probíhá podobně, jako u lidských předků.

Dželada se dnes anatomicky odlišuje od ostatních pavianů, jako se odlišovali předci člověka od předků šimpanze.

Docela by me zajímalo, jak by dopadly experimenty se "sapientací" dželadů.

D. Polanský 8.8.2020 9:01

Vlastně nic nového. Engels s ohledem na rok, kdy to psal, napsal toho o hodně více v díle Podíl práce na polidštění opice.

M. Pivoda 8.8.2020 8:10

"Babičko, a proč máte tak velké oči?", zeptala se Karkulka.

Proč máme tak velký mozek? Hm.

Externí informační procesory mohou být ještě větší a výkonnější.

V. B 8.8.2020 9:13

Babička, a prečo máš takú veľkú hubu?

Lebo tvoj dedo má takého veľkého .....

J. Pokoutný 8.8.2020 7:54

A je ten manuál ještě vědecko-etické dílo, nebo projev "probuzeného" SJW hnutí, jako jiný slavný manuál, tentokráte Americké Asociace Psychologů "APA GUIDELINES for Psychological Practice with Boys and Men" (srpen 2018), pracující s termínem "toxická maskulinita"?

J. Gutvirth 8.8.2020 7:47

Jak dopadl ten Číňan, ktarý porušil mravnost údajně pro slávu a peníze? Dostal konečný čínský argument - kulku a má někdo jeho eticky bezchybně získané ledviny? Tenhle hon a čarodejnice se tedy vydařil. Misto vedeckých argumentů víra, že se TO nemá. Výborně