1.12.2021 | Svátek má Iva


Diskuse k článku

VĚDA: Proč máme tak velký mozek?

Jak se vyvíjel lidský mozek, dosud nevíme. Odpovědět na tuto otázku by mohli vědci, kteří experimentují s přenosem lidských genů do dědičné informace pokusných zvířat. Jenomže vznik živočichů s „polidštěným“ mozkem staví vědu před závažná etická dilemata.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Kubáč 10.8.2020 12:34

Vývoj umělé inteligence naznačuje, že oblasti "zpracování dat" z reálného světa funguje Paretovo pravilo v extrémním provedení tedy poslední 1% problému vyžaduje 99% prostředků.

Šimpanzi ( dle Godallové ) používají nástroje a umí vraždit a intrikovat, ale umí o tom vydávat noviny, proto jim stačí jen 30% naší mozkové kapacity.

S. Ševeček 9.8.2020 19:21

a co poměr velikosti neokortexu a celkové hmotnosti mozku mezirasově?

J. Jurax 9.8.2020 10:41

Jo, je-li člověk vskutku obrazem Božím, tak ten pánbu musel být pěkný pacholek ...

J. Jurax 9.8.2020 10:37

Myslí s velkým M, avšak blbě ...

J. Jurax 9.8.2020 10:34

Ano, zatím.

Ovšem Vámi zmíněný kulturní okruh je v současnosti rozežírán zevnitř a má úspěšně nakročeno k degeneraci. Protože je zatím tak výkonný, že uživí parazity a neužitečné trubce všech pohlaví i vyložené své nepřátele a protože je tak sebevražedně humánní, že se rozkladným aktivitám ani svým vnitřním i vnějším nepřátelům nechce bránit. Neboť ctí nejnemožnější lidská i jiná práva oněch aktivistů a svých nepřátel včetně práva svůj vlastní kulturní okruh ničit a zničit.

J. Jurax 9.8.2020 10:14

No, pokud je technicky možné nějaký experiment provést, pak jej dříve nebo později někdo provede. A žádná legislativa ani etické komise tomu nezabrání.

M. Pivoda 8.8.2020 17:09

Politici se (opožděně) probudili, ale svět není centrálně řízen. To asi teprve zjistí, a udělí si za to poznání nějakou mezinárodní cenu. Klopýtání za technologickým vývojem (a lokální zákazy, zákazy a zákazy!) nic podstatného na tom šíleném tempu vývoje nezmění. Nezmění!

Americký politik, inspirovaný k politické akci negativní sociální situací v 19. století, se v roce 2020 snaží být akční v oblasti technologické. Ha. Ha. Ha. Cituji níže (raději bez webového odkazu):

Bernie Sanders has a plan to protect you from face recognition. The latest US effort to regulate the technology would require companies to obtain written consent before collecting biometric data.

J. Gutvirth 8.8.2020 16:52

Poslední odstavec s problemem etiky nesouvisí jde o víru konformnich lidí ze rizika infekcí se nesmí potlacovat genetickou manipulací s vajicky. Nic proti tomu . Ale co ten čínský vedec, ktery asi autorovi sdelil, ze to nedelal z vysokých ale z nizkych pohnutek. Rovnou olovo do hlavy a mladé ledviny nejakemu starci? Tenhle hon na carodejnice se svaté vedecke obci tedy povedl.

M. Pivoda 8.8.2020 16:44

První věta článku sděluje: "Jak se vyvíjel lidský mozek, dosud nevíme. ..."

To skutečně nevíme. Takže ani neznáme cestu k obecné umělé inteligenci (Artificial General Intelligence). Specializovaná umělá inteligence (ve spojení s brutálním výpočetním výkonem) už dnes překonává lidský mozek - viz například hra v šachu, Go, ...

Pomocí programů strojového učení experimentální cestou se snad můžeme dostat k jinému druhu obecné umělé inteligence (než je ta lidská), ale bude to inteligence "nelidská". Ale i takový nelidský druh inteligence může výrazně překonat (dosud dominující) obecnou inteligenci lidskou. Inovátor Elon Musk odhaduje, že (při současném intenzivním světovém úsilí) se toto může podařit do cca 5 let.

Dožijete se vy osobně toho okamžiku s vaším (opotřebovaným) biologickým mozkem? Pak se totiž začnou dít věci na Zemi dosud nevídané. Možná právě proto Elon Musk tak silně spěchá s cestou svých raket na planetu Mars. Na planetě Zemi se asi začne psát nová historie.

V. Čermák 8.8.2020 16:22

Protože mu to Myslí...

L. Severa 8.8.2020 13:59

;-D

V. Kučer 8.8.2020 13:00

Pokud by mě pomocí genetického inženýrství zlepšili paměť, postavu, neměl bych břicho tak bych se vůbec nezlobil a nechápu co je na tom neetického.

M. Koutný 8.8.2020 11:48

Výborný článek, jen si dovolím malé připodotknutí. Na Měsíci nepřistál a Macbetha nevyprodukoval "člověk". Chceme-li tyto vrcholy práce a ducha připsat někomu/něčemu kolektivnímu a abstraktnímu, pak jsou plodem židovsko-křesťanské civilizace, stejně jako vakcina proti neštovicím, jaderná elektrárna či Mona Lisa. Žádný jiný kulturní okruh takovéhoto vzepětí nedosáhl.

T. Kočí 8.8.2020 11:30

A ještě vysvětlit proč tvor s tak velkým mozkem volí kobliháře.

I. Polák 8.8.2020 11:03

Výborně popisujete, proč já nemohu věřit v boha. ...jeho obrazem...

L. David 8.8.2020 10:52

Až si autore článku přečtete Bibli, ubude Vám mnoho starostí. Je tam hned v první kapitole jasně uvedeno:

Genesis 1:27 Bůh stvořil člověka, aby byl jeho obrazem, stvořil ho, aby byl obrazem Božím, jako muže a ženu je stvořil.

M. Šejna 8.8.2020 9:30

Málo se dnes píše o paviánech Dželada (Theropithecus). Jejich evoluční vývoj totiž probíhá podobně, jako u lidských předků.

Dželada se dnes anatomicky odlišuje od ostatních pavianů, jako se odlišovali předci člověka od předků šimpanze.

Docela by me zajímalo, jak by dopadly experimenty se "sapientací" dželadů.

V. B 8.8.2020 9:13

Babička, a prečo máš takú veľkú hubu?

Lebo tvoj dedo má takého veľkého .....

D. Polanský 8.8.2020 9:01

Vlastně nic nového. Engels s ohledem na rok, kdy to psal, napsal toho o hodně více v díle Podíl práce na polidštění opice.

M. Pivoda 8.8.2020 8:10

"Babičko, a proč máte tak velké oči?", zeptala se Karkulka.

Proč máme tak velký mozek? Hm.

Externí informační procesory mohou být ještě větší a výkonnější.

J. Pokoutný 8.8.2020 7:54

A je ten manuál ještě vědecko-etické dílo, nebo projev "probuzeného" SJW hnutí, jako jiný slavný manuál, tentokráte Americké Asociace Psychologů "APA GUIDELINES for Psychological Practice with Boys and Men" (srpen 2018), pracující s termínem "toxická maskulinita"?

J. Gutvirth 8.8.2020 7:47

Jak dopadl ten Číňan, ktarý porušil mravnost údajně pro slávu a peníze? Dostal konečný čínský argument - kulku a má někdo jeho eticky bezchybně získané ledviny? Tenhle hon a čarodejnice se tedy vydařil. Misto vedeckých argumentů víra, že se TO nemá. Výborně